Možno to poznáte aj vy. Ak sa niekto neustále vrtí, podvedome trasie nohou pri pozeraní televízie alebo bezmyšlienkovito poklepkáva prstami vždy, ak práve niečo nedrží v rukách, radšej odvrátite tvár.
Pohľad na opakujúce sa a monotónne pohyby je otravný, niekedy až neznesiteľný.
Je ľahšie vyhnúť sa mu, než konfrontovať toho druhého a vysvetľovať mu, prečo vám jeho správanie nie je príjemné.

Sú však aj ľudia, ktorým podobné vizuálne vnemy spôsobujú až muky. Zvýšená citlivosť však nie je fenoménom, s ktorým sa pasujú ľudia za zatvorenými dverami psychiatrických oddelení.
Zistilo sa, že tento zvláštny jav, ktorý sa nazýva mizokinézia (z angl. misokinesia), ovplyvňuje a znepríjemňuje sociálne životy širokej populácie.
Hnev, averzia aj úzkosť
Ľudia trpiaci mizokinéziou zatiaľ nachádzajú pomoc a rady, ako sa so svojimi pocitmi popasovať, len v rôznych online podporných skupinách. Hlbší vedecký výskum a poznanie problému totiž dosiaľ chýbalo.
Podľa novej štúdie zverejnenej vo vedeckom časopise Nature Scientific Reports, sú však neznesiteľné pocity, ktoré vyvoláva blízkosť či pohľad na niekoho, kto sa nadmerne vrtí, mimoriadne častým psychologickým javom.
Až natoľko častým, že ak medzi týchto ľudí nepatríte vy, určite nájdete niekoho takého vo vašom blízkom okolí. Mizokinézia totiž podľa vedcov postihuje každého tretieho človeka.