Pitiu šťavy zo stonkového zeleru podľahlo pred časom mnoho ľudí. Mohla za to kniha spisovateľa Anthonyho Williama, ktorú vydalo vydavateľstvo New York Times.
Hoci tento muž nemal žiadne lekárske vzdelanie, milióny svojich sledovateľov dokázal presvedčiť aj o tom, že zelerový džús má moc vyliečiť chronické ochorenia či zabrániť hnilobe čriev. Kníh o zázračných účinkoch potravín pritom vydal viacero.

Lekári však iba krútili hlavami, keďže mnohé jeho tvrdenia v nich nie sú vedecky nijako podložené. Upozorňovali, že spoliehanie sa výlučne na lekárske rady od nekvalifikovaných ovplyvňovateľov môže byť mimoriadne nebezpečné. Na palubu zelerového vlaku však naskočilo aj množstvo celebrít, napríklad Kim Kardashian, Novak Djokovič či Gwyneth Paltrow.
Stonkový zeler síce nie je zázračný elixír a magický liek na každý neduh, ako by si mnohí želali. Ale nie je na škodu, ak ľudia zelerovú šťavu či inú formu tejto zeleniny z času na čas zaradia do svojho jedálneho lístka. Paleta živín, ktorú poskytuje, je totiž pôsobivá.
Čo o ňom hovorí veda?
Jedzte ho, ak trpíte osteoporózou
V prvom rade treba povedať, že stonka zeleru ani jeho šťava nedokážu nemožné. A ak sa stretnete s niekým, kto vám povie, aby ste prestali počúvať svojho lekára a žili iba zo zelerovej šťavy a z energie vesmíru, kým vaša choroba úplne nezmizne, nebude to rozumné riešenie.
Neznamená to však, že zeler nemá potenciálne zdravotné výhody a ak zelerovú šťavu uprednostníte pred sladenými nápojmi, dosiahnete tým minimálne zníženie celkového príjmu cukru aj kalórií.
Stonkový zeler možno neohúri neodolateľnou chuťou, no jednoznačne to vyváži obsahom živín a antioxidantov, na ktorých účinky sa sústredila aj väčšina doterajších výskumov.