LUCIA HAVRLENTOVÁ vyštudovala Ekonomickú fakultu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a pracovala ako hotelová manažérka. Na materskej sa podobne ako mnohé mamy začala zaoberať otázkou zdravej výživy. V škôlke však varili "po starom", preto sa rozhodla vziať veci do vlastných rúk. Vedúcou jedálne ZŠ s MŠ na Košariskách je už štvrtý rok. Niektoré inovácie, ktoré zaviedla, sa zhodujú so zmenami, ktoré zaviedlo ministerstvo školstva od septembra.
Patrili ste k rodičom, ktorí boli nespokojní s ponukou školskej jedálne. Ako sa to celé začalo?
Vyrastala som na kopaniciach, kde som nemala ďaleko k lokálnej a sezónnej zelenine. S nástupom detí do materskej školy sme začali s ďalšími mamičkami konzultovať jedálne lístky. Vedúca jedálne aj s kuchárkou boli ústretové, ale v zásade nechápali, o čo nám ide. Akoby v tej školskej jedálni zastal čas. Chýbalo aj technologické vybavenie, nemali kapacitu, aby spracovávali čerstvú zeleninu.
Obec sa postavila k problému čelom. Jedna mamička pomohla napísať projekt, kúpilo sa vybavenie a začalo sa aj s osvetou. A po materskej som sa zamestnala priamo v školskej jedálni, takže sme zmeny mohli začať robiť zvnútra.
Nenarazili ste na obavy, že jedlo nebude chutné?
Keď varíte zo základných a z kvalitných potravín bez pridaných umelých dochucovadiel a podľa správnej technologickej prípravy, tak to finálne jedlo nemôže byť iné ako chutné. To sa nám potvrdilo.

Hľadali ste aj lokálnych dodávateľov ešte predtým, ako sa toto pravidlo dostalo do metodiky?