Na jedálnych lístkoch v školských jedálňach sa stále objavujú jedlá, bežné pred desiatkami rokov, keď sme ešte nemali toľko informácií o zdravom stravovaní ako dnes. "Veľa bravčového mäsa, aj dva – trikrát v týždni, málo rýb, veľmi málo zeleniny, mnohé jedlá nutrične prázdne," sťažujú sa rodičia.
Bravčové mäso je pilierom jedálnych lístkov, hoci Svetová zdravotnícka organizácia už v roku 2015 červené mäso a výrobky z mäsa označila za karcinogénne. Rakovina hrubého čreva je tiež na Slovensku druhým najčastejším zhubným nádorovým ochorením u mužov a tretím najčastejším u žien.
V jedálňach sa podávajú aj vyprážané jedlá a údeniny a pri varení sa používajú chemizované polotovary.
Od škôlky po maturitu
Deti sa pritom v škole, alebo škôlke stravujú päť zo siedmich dní v týždni a tak ponuka školskej jedálne výrazne ovplyvňuje ich zdravie i návyky.
Správne stravovanie podľa nutričnej vedkyne Ivany Kachútovej prispieva k správnemu rastu a vývinu organizmu, vrátane zdravia kostí či kože, predchádza obezite a s ňou spojenými zdravotnými komplikáciami, znižuje riziko zubného kazu a porúch príjmu potravy. Okrem toho môže byť prevenciou civilizačných ochorení, ako je diabetes, hypertenzia, rakovina.

Podľa informácií programu Skutočne zdravá škola, iniciátora zmien v školských jedálňach, každé dieťa od materskej školy až po strednú skonzumuje v školskej jedálni viac ako 4 000 pokrmov.
"Menšie deti doma konzumujú len raňajky a večeru, ostatné jedlá - až 65 percent denného energetického príjmu zabezpečuje škôlka," podotýka riaditeľka programu Skutočne zdravá škola Anetta Vaculíková. V prípade školákov ide podľa nej o 35 percent energetického príjmu.