Projekt L´Oréal-UNESCO Pre ženy vo vede bol založený v Paríži v roku 1998. Jeho hlavnou úlohou je podporiť ženy, ktoré sa rozhodli pre vedeckú kariéru.
Od roku 2016 oceňuje organizácia každý rok dve úspešné vedkyne aj na Slovensku.
Jednou z tohtoročných ocenených je ALŽBETA KRÁĽOVÁ TRANČÍKOVÁ z Biomedicínskeho centra Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine.
Venuje sa výskumu včasnej a presnej diagnostiky neurodegeneratívnych porúch.
Čo sa v rozhovore dozviete
- Aká bola jej cesta k vedeckej kariére
- Či je podľa nej ťažké robiť kvalitnú vedu na Slovensku a aký je hlavný rozdiel v porovnaní so zahraničnými laboratóriami, v ktorých pracovala
- Ako dlho sa venuje Parkinsonovej chorobe, a čo je hlavný problém pri jej diagnostike
- Ako by sa dala diagnostika Parkinsonovej choroby urýchliť
- Aké sú prvé príznaky tejto choroby, predtým než sa objavia pohybové prejavy
- Čo je podľa vedkyne na chorobe najdesivejšie
Ste jednou z dvoch slovenských vedkýň, ktoré získali tento rok ocenenie L´Oréal-UNESCO Pre ženy vo vede. Prekvapilo vás to?
Samozrejme, že ma to prekvapilo. Pri takýchto projektoch nemôžete nikdy vedieť, ako to dopadne.
Aká bola vaša cesta k vede a práci vedkyni?
U mňa to bolo jednoduché a priamočiare rozhodnutie. Mamina je lekárka, ktorá sa dlhé roky venovala genetike. Moja o šesť rokov staršia sestra vyštudovala biochémiu na Prírodovedeckej fakulte v Bratislave.

Šla som v jej šľapajach a tým, že bola o toľko staršia, často ma ešte ako stredoškolskú študentku brávala so sebou na univerzitu. Hneď, ako nastúpila na vysokú školu, začala som pracovať v rovnakom laboratóriu, kde si ona vtedy robila doktorát. Veľa vecí mi vysvetlila a naučila ma základy vedeckej práce.
Keď je vo vašej rodine takto zakorenené biomedicínske vzdelanie, je veda častou témou aj vašich domácich rozhovorov?
Často sme sa doma rozprávali o rôznych medicínskych problémoch. Neskôr, keď sestra začala robiť doktorát, tak sme sa rozprávali aj o vedeckých témach. Preto často hovorím, že mne sa moja kariéra jednoducho prihodila.