Text pôvodne vyšiel v denníku Washington Post.
Tučné reklamné nápisy nabádajú, že zmesi detoxikačných štiav vám môžu pomôcť schudnúť, znížia chuť do jedla, urýchlia metabolizmus a odstránia z tela toxíny. To všetko znie lákavo.
Ale prinášajú skutočne podobne pôsobivé výsledky? Samozrejme, že nie.
Na pití drahej šťavy vyrobenej z uhoriek, zeleru, citróna, petržlenu alebo iných byliniek, zeleniny a ovocia nie je absolútne nič magické.

Prieskumná spoločnosť Research and Markets odhaduje, že globálny trh s detoxikačnými produktmi dosiahne do roku 2026 až 75 miliárd dolárov. Zahŕňa všetko od detoxikačných byliniek a tabletiek až po čaje a očistné šťavy.
Odkiaľ sa myšlienka detoxikácie vzala, prečo je taká populárna a môže byť na škodu ju vyskúšať?
(Poznámka: tento článok sa zameriava iba na očistu tekutou detoxikačnou diétou a nezahŕňa detoxikáciu od alkoholu, drog ani ťažkých kovov.)
Ľudia si dobrovoľne dali odstrániť črevo
Detoxikačné diéty majú zaujímavé historické pozadie, hovorí Nitin Ahuja, odborný asistent klinickej medicíny na oddelení gastroenterológie a hepatológie na Pensylvánskej univerzite vo Philadelphii.
V minulosti totiž dlhodobo prevládala myšlienka, že zápcha môže telo otráviť zvnútra.
Toto presvedčenie bolo podľa Ahuju najsilnejšie na prelome 20. storočia, keď si "ľudia nastavovali agresívne črevné režimy alebo podstupovali operáciu na odstránenie hrubého čreva, pretože boli presvedčení, že zadržaná stolica spôsobuje sepsu alebo otravu krvi".
Hoci táto prax našťastie pominula v tridsiatych rokoch minulého storočia, myšlienka, že našim črevám očista prospieva, pretrváva dodnes, hoci na to nie sú žiadne dôkazy, hovorí Ahuja.