Európania boli spočiatku k paradajkám veľmi skeptickí. Kým v oblastiach Južnej a Strednej Ameriky ich pôvodní obyvatelia pestovali už niekoľko storočí pred naším letopočtom, na starý kontinent sa dostali až oveľa neskôr vďaka španielskym dobyvateľom.
Sú bezpečné na konzumáciu? Obávali sa vtedy ľudia. Desila ich sýtočervená farba aj to, že boli z čeľade ľuľkovitých rastlín, kam patrilo aj mnoho jedovatých druhov.

Rýchly prestrih o pár storočí však ukazuje, že ľudia si ich šťavnatú sladkastú chuť nakoniec veľmi obľúbili. Dnes vari nie je záhradkára, ktorý by s ich pestovaním nemal skúsenosť, veď spoločne so zemiakmi patria paradajky k najviac konzumovanej zelenine (hoci z botanického hľadiska patria medzi ovocie, keďže vyrastú z kvetu a majú semienka).
Sú také rozšírené, že je takmer nemožné pozrieť sa do jedálneho lístka akejkoľvek reštaurácie a nenájsť aspoň jedno paradajkové jedlo. Nielenže skvelo chutia, ale významne prispievajú aj k zdravej životospráve.
Paradajky majú vzácne prvenstvo
Ochranné účinky paradajok na zdravie sa pripisujú najmä veľkému množstvu ich biologicky aktívnych látok.
Dôležitá je najmä kombinácia karotenoidov rozpustných v tukoch – lykopénu a betakaroténu, spolu s vitamínom C rozpustným vo vode, draslíkom a fenolovými zlúčeninami.