Ak v lete nemáte chuť do jedla, stačí si dať za hrsť orechov a pokojne si môžete povedať, že ste urobili niečo pre svoje zdravie a IQ. Orechy totiž chránia srdce a vylepšujú pamäť.
Mnohé druhy orechov sú bohatými zdrojmi nenasýtených tukov, horčíka a vitamínu E nevyhnutných pre správnu funkciu srdca, ale aj nášho mozgu.
Ktoré si vyberať?
Arašidy (Arachis hypogea)
Sú excelentným zdrojom vitamínu E. V Amerike sa mletím celá polovica úrody spracúva na populárne peanut butter - arašidové maslo. Arašidové maslo obsahuje v 100 gramoch viac bielkovín ako najlepší steak. Ak nemajú Francúzi poruke kvalitný olivový olej, radšej používajú arašidový olej, ktorý nemá žiadnu chuť a neovplyvní chuť jedla ako olivový olej horšej kvality. Arašidy sú zvlášť bohaté na kyselinu linolovú, ktorá znižuje riziko ukladania cholesterolu do steny ciev. Obsahujú toľko kyseliny pantoténovej, čiže vitamínu B, ako žiadna iná potravina, okrem pečene.
Brazílsky orech, para orech (Bertholletia excelsa)
Pre vysoký obsah tuku sú dva kusy brazílskeho orecha energetickým, pozor nie cholesterolovým ekvivalentom jedného vajíčka. Bielkoviny brazílskych orechov sú podstatne bezpečnejšie ako bielkoviny mäsa, mlieka a vajec, ktoré sú priamo zodpovedné za vznik a rozvoj aterosklerózy. Para orechy dostať u každého predajcu vážených orechov. Zatiaľ čo väčšina jedál obsahuje iba od 0,01 do 1 mikrogramu selénu v grame potravy, v brazílskom orechu je tohto prvku od 16 do 30 mikrogramov na gram, čiže rádovo až stonásobne viac. Navyše sa selén z orecha dostáva do organizmu v prirodzenej, lepšie využiteľnej podobe.
Kešu orech (Daucus carota)
Je druhým najpredávanejším orechom po mandli. Kešu oriešky sú bohaté na vápnik, horčík, draslík a fosfor. Ich kuchynské a kulinárne využitie je veľmi široké, od omáčok po likéry.
Lieskovec (Corylus avellana)
Ako všetky ostatné orechy patrí medzi zdroje bielkovín, vitamínov B, esenciálnych nenasýtených mastných kyselín, ale aj železa. Je to potravina pre svaly a posilňuje ďasná.
Makadamský orech (Macadamia)
Pripomína veľký lieskovec, má vysoký obsah provitamínu A a vyšší obsah draslíka a fosforu.
Mandľa (Prunus amydalus)
Má vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín, vitamínov B, E a zinku, horčíka, draslíka a lecitínu. Sto gramov mandlí zabezpečí asi štvrtinu dennej potreby vápnika. Posledné výskumy na Loma Linda University v Kalifornii ukázali, že pravidelná konzumácia mandlí má silný ochranný účinok pred infarktom myokardu. Stačí asi 50 g mandlí denne a riziko infarktu klesá až o 60 percent.
Pekan (Carya olivaeformis)
Je obľúbeným orechom. Podobá sa vlašskému, má však jemnejšiu chuť. Obsahuje až 71 percent tuku a do 10 percent bielkovín. Zaujímavý je vysoký obsah provitamínu A i vyšší obsah draslíka a fosforu.
Píniový orech (Pínus pinea)
Je malé semeno kamennej borovice (pínie), ktorá rastie na severnom pobreží Stredozemného mora. Má veľmi jemnú chuť a niekedy ich cítiť jemne po terpentíne.
Pistácia (Pistacia vera)
Pistácie ako exotický doplnok stravy možno odporučiť pre vysoký obsah draslíka a fosforu, vitamínov B1 a A.
Vlašský orech (Juglans regia, nigra cinerea)
Patrí medzi najpopulárnejšie orechy po mandliach. Francúzi z neho lisujú jemný (a drahý) olej mimoriadnych chuťových vlastností. Vlašské orechy sú "potravou pečene a mozgu" pre vysoký obsah vitamínov skupiny B, bielkovín a mastných kyselín.
Čo nám dávajú orechy?
* zlepšujú koncentráciu, pôsobia protistresovo
* chránia pred chorobami srdca, rakovinou, znižujú hladinu cholesterolu
* spomaľujú starnutie, zachytávajú voľné radikály
* pomáhajú pri rekonvalescencii
* diabetici ich môžu konzumovať bez obáv, hladinu cukru v krvi dvíhajú iba mierne
Pozor na praženie
Orechy sa často pražia, preto je dobré vedieť, že pražené majú asi 4-krát nižšiu biologickú hodnotu ako surové. Pražením sa ničí vitamín B1, tiamín, poškodzujú sa bielkoviny, tuky a podobne. Ak si pražíte orechy doma, majte na pamäti, že praženie na oleji zvyšuje obsah tukov, a tak je lepšie pražiť orechy na sucho.
Tip na orechovú omáčku
(recept MUDr. M. Fulovej)
Ak si na obed alebo večeru dáte len surový zeleninový šalát, budete mať väčší pocit sýtosti, ak si ho zalejete orechovou omáčkou. Potrebujete pol šálky orechov a semien, napríklad vlašské orechy, mandle, kešu, slnečnica, paraorechy, ktoré rozmixujete s vodou na stredne hustú kašu, pridáte pol lyžice horčice, solčanku (sušená zmes byliniek, ktorá neobsahuje glutasol) a strúčik prelisovaného cesnaku. Sama zelenina nie je s orechovou omáčkou taká "hladná".
Vegetariánske škvarkovníky
1 kg múky (3/4 celozrnná pšeničná a 1/4 sójová)
100 ml celých ľanových alebo sezamových semiačok
100 ml olúpaných slnečnicových semiačok
200 ml posekaných orechov
200 ml oleja
200 ml mlieka
1 kocka droždia
rasca, soľ
Všetko dobre vymiešame, do zmesi pridáme vykysnuté droždie v troške mlieka. Pridáme toľko vody, aby vzniklo vláčne cesto a necháme stáť 15 - 20 minút v teple. Vyvaľkáme na doske na 1-centimetrovú hrúbku a vykrajujeme pagáčiky, dáme na plech a pečieme v dobre vyhriatej rúre.