Pôvodný text z roku 2022 sme aktualizovali v auguste 2024.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu v súvislosti so šírením ochorenia opičích kiahní v afrických štátoch.
Vysoko nákazlivá choroba zabila počas počiatočného prepuknutia v Konžskej demokratickej republike najmenej 450 ľudí. Teraz sa rozšírila do strednej a východnej Afriky.
Vedci sa obávajú nielen toho, ako rýchlo sa nový variant choroby šíri, ale aj vysokej úmrtnosti, ktorá je s ním spojená.
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že potenciál ďalšieho šírenia v rámci Afriky a mimo nej „je veľmi znepokojujúci“.
Vo štvrtok (15. 8. 2024) potvrdili odborníci prvý prípad opičích kiahní vo Švédsku. Ide o závažnejší variant, ktorý sa označuje ako Clade I, pričom bol prvýkrát diagnostikovaný mimo afrického kontinentu, uviedli agentúry AFP a Reuters.
V texte sa dočítate:
- Čo sú opičie kiahne.
- Aký je rozdiel medzi kmeňmi Clade I a Clade II.
- Aké sú hlavné príznaky opičích kiahní.
- Majú kmene Clade I a Clade II odlišné príznaky?
- Aký je rozdiel medzi opičími a ovčími kiahňami.
- Ako sa opičie kiahne šíria.
- Existujú vakcíny proti opičím kiahňam?
- Ako sa opičie kiahne liečia.
- Ako môžeme znížiť riziko nákazy.
- Môžu opičie kiahne vyvolať novú celosvetovú pandémiu?
Čo sú opičie kiahne?
Opičie kiahne sú zriedkavým vírusovým ochorením, ktoré pochádza zo západnej a centrálnej Afriky. Ochorenie vyvoláva vírus príbuzný Variola vírusu, ktorý v minulosti spôsoboval pravé kiahne.
„Doteraz sa dostalo ochorenie mimo Afriky len veľmi zriedka prostredníctvom cestovateľov, prípadne importovaných zvierat, ale následne sa už ďalej nešírilo,“ vysvetľuje v staršom rozhovore pre MY Záhorie virológ Boris Klempa.
Názov dostali podľa opice makak, u ktorej experti prvýkrát koncom päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia vírus objavili. Napriek tomuto názvu sú však hlavným hostiteľom ochorenia najmä hlodavce a ďalšie malé cicavce, napríklad veveričky či potkany.