"Ak chceme začať hovoriť o drogách a dieťa vo štvrtom ročníku základnej školy nemá sebaúctu k vlastnému telu, musíme začať s tým, aby si ho vážilo," hovorí v rozhovore pre SME IVANA ORLICKÝ , terapeutka z Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Bratislave.
Komunikáciu s dieťaťom považuje za veľmi dôležitú. Tvrdí, že rodičia by si mali vždy nájsť čas na dieťa a porozprávať sa o jeho dni a postrehoch. Ale kým nie sú predvolaní do školy, často sa oň vôbec nezaujímajú.
V rozhovore sa dozviete:
- Či sú závislosti od počítača či sociálnych sietí nebezpečnejšie ako závislosť na drogách.
- Či je rozdiel medzi deťmi z lepšie situovaných alebo sociálne slabších rodín.
- Ako sa s deťmi rozprávať o drogách.
- Ako môže rodič odhadnúť, že dieťa niečo užilo.
Ako sa rokmi menili závislosti na Slovensku?
Keď som pred 25 rokmi prišla do tohto centra, prevládal alkoholizmus. To sa tiahlo od začiatku 20. storočia, keď sa postupne začali budovať prvé protialkoholické poradne a ambulancie, ktoré sa snažili na vedeckej, a hlavne na lekárskej úrovni riešiť problematiku závislostí.
V 80. rokoch, keď už bola vybudovaná sieť protialkoholických poradní, sa pomaly do popredia dostávala spolu s alkoholom aj farmakofágia – zneužívanie liekov. Známou kombináciou bol dynil s pivom. Zneužívané boli hlavne rôzne analgetiká. V 80. rokoch sa vyskytovala sporadicky aj marihuana, ktorá teraz prevažuje.

Po revolúcii, v 90. rokoch, nastal boom opiátov, konkrétne heroínu, ktorý naprieč celým Slovenskom narobil šarapatu a nutnosť meniť prístup a liečbu. Keďže neboli informácie, užívatelia heroínu ho považovali za prostriedok, ako sa uvoľniť a narábať zo stresom. Neboli poučení a netušili o jeho adiktívnom potenciáli, ktorý je veľmi silný a rýchly.
Na prelome tisícročí nastala pomalá výmena heroínu za pervitín. Základom preň bol liek na predpis – efedrín.
Pervitín ako stimulant pretrváva dodnes a pridáva sa k nemu viac konzumentov marihuany. Nehovorím o závislých, ale o konzumentoch.
Tiež sú tu aj nové "vychytávky" v rámci syntetických drog.
Čiže dnes sú v prevahe syntetické drogy?
Nechcem povedať, že v prevahe, ale z hľadiska ceny sú možno pre užívateľa zaujímavejšie ako droga rastlinného pôvodu, akou je marihuana. Hoci ju pestujú kdekoľvek. Odporúčam rodičom skontrolovať aj kúty záhrad starých rodičov.
Spektrum je rôzne a nedá sa povedať, že momentálne je preferencia len marihuany a pervitínu. Ale kanabisové preparáty a stimulácie sú dominantné. Pri pervitíne je však problém, že je sekaný aj s heroínom alebo s iným opiátom. Pacientom, ktorí prídu na liečenie, že berú pervitín, pri orientačnom vyšetrení moču zistíme aj opiáty.
V poslednom čase pacienti nechodia s jedným typom závislosti, ale hovoríme o duálnych či polymorfných závislostiach.
Dnes sa rozpráva aj o závislosti od počítača či sociálnych sieťach. Sú rovnako nebezpečné ako užívanie drog?