S chrípkovou sezónou, ktorá zvyčajne trvá od októbra do apríla, ľudia akosi počítajú a chrípku často považujú za banálne ochorenie. Na celom svete však s ňou súvisí tri až päť miliónov prípadov závažných ochorení a 650-tisíc úmrtí ročne.
Na základe sledovania správania chrípky počas sezóny na južnej pologuli a aj vzhľadom na obnovenie cestovania a zrušenie väčšiny protipandemických opatrení odborníci upozorňujú, že nás môže čakať potenciálne silná chrípková sezóna.
Zhodli sa, že očkovanie proti chrípke je najúčinnejšou prevenciou. Očkovať sa môžu aj tehotné ženy, ktoré patria do vysoko rizikovej populácie. Môžu tak urobiť u všeobecného lekára aj gynekológa, pričom vakcinácia je plne hradená.
Gynekológ a pôrodník MIROSLAV KOTEK hovorí, že väčšinou sú jeho pacientky prekvapené, lebo nikdy nepočuli, že aj tehotné ženy sa môžu očkovať. „Sme konzervatívna krajina a ľudia stále veria, že tehotnej žene sa nemá dávať nič,“ tvrdí.
V rozhovore sa dozviete:
- Aké pochybnosti majú tehotné ženy v súvislosti s vakcínami proti chrípke.
- Ktorým pacientkam by očkovanie proti chrípke neodporúčal.
- Aké sú výhody aj vedľajšie účinky vakcíny.
- Prečo sú ženy v tehotenstve náchylnejšie na rôzne virózy.
- Načo by si mala dať tehotná žena pozor, keď chytí chrípku.
Majú vaše pacientky záujem o očkovanie?
Keď príde chrípková sezóna, tak dám na dvere informačný plagát a začnem hovoriť o očkovaní.
Ak vidím, že má žena veľký odpor proti očkovaniu, tak nemá význam pokračovať. Ale ak má pacientka záujem, tak jej vysvetlím dáta a aj kandidátsku prácu hlavného hygienika Jána Mikasa v súvislosti s potvrdením a úmrtím na ťažké akútne respiračné ochorenia (SARI).
Priblížim účinnosť vakcín a to, že ak sa zaočkuje, tak poskytne viac ochrany aj pre svoje bábätko.
Tehotné ženy by sa mali dať zaočkovať. Čaro očkovania nie je v tom, že človek neochorie. Chráni pred ťažkým priebehom ochorenia a úmrtím.
Aj keď je priamy prenos chrípky na dieťa zriedkavý, môže byť príčinou zamĺknutého potratu v prvom trimestri.
Aké pochybnosti majú tehotné ženy?