Sexuálny život má svoje miesto v každom veku. S pribúdajúcimi rokmi však partneri pripisujú väčší význam kvalite vzťahu, ako frekvencii intímnych stykov. Ako sa vyvíja sexuálny život v seniorskom veku, aké sú jeho prednosti a úskalia sme sa pýtali viacerých odborných lekárov – gynekologičky – sexuologičky, urológa – sexuológa a psychiatričky – sexuologičky. S vyšším vekom sa snúbia aj psychosexuálne zmeny. A hoci sexuálna aktivita vo všeobecnosti klesá, vyšší počet „krížikov“ neznamená, že intímny život treba hodiť za hlavu. Odborníci ho odporúčajú, okrem iného prispieva k prevencii vysokej hladiny cholesterolu, srdcovo-cievnych ochorení, obezity, osteoporózy, prispieva k zlepšeniu imunity. S miernym zveličením možno povedať, že sex aj vo vyššom veku predlžuje život.
Predplaťte si Magazín zdravia. Má to viacero výhod – ušetríte, magazín budete dostávať pravidelne do schránky a navyše k predplatnému získate hodnotný darček – knihu Špina – Smradľavé dejiny hygieny v hodnote 25 eur.
V novembrovom Magazíne zdravia si ešte môžete prečítať:
Otec na materskej
Pre niekoho možno nereálna predstava, u iného realita. Na materskú či rodičovskú dovolenku mieria aj slovenskí otcovia. V starostlivosti o deti v ich prvých mesiacoch a rokoch života však naďalej dominujú ženy, čo potvrdzujú aj oficiálne štatistiky.
Starostlivosť o odkázaného seniora
Jeseň života so sebou prináša mnohé, najmä zdravotné ťažkosti, pri ktorých senior potrebuje pomoc svojho okolia. S pribúdajúcim vekom privíta nejeden senior pomoc svojich blízkych. V dnešnej uponáhľanej dobe to pritom pre mnohé rodiny nie je jednoduché. Navyše, nie všetko sa dá zvládnuť vo vlastnej réžii, a vtedy treba vyhľadať aj pomoc odborníkov.

Aj mlieko môže byť živé
Také, ktoré je obohatené živými kultúrami kúpite aj na Slovensku. Mlieko obsahuje vysoký podiel minerálov a vitamínov, ktoré sú dôležité pre organizmus človeka. Je významným zdrojom vápnika, potrebného pre naše kosti. Surové kravské mlieko obsahuje aj kultúry, ktoré sú technologickým procesom pri spracovaní ovplyvnené. Do fliaš s mliekom ich preto vracajú v istej slovenskej mliekarni, kde vzniká takzvané živé mlieko.
Rakovina pľúc je náš najčastejší onkologický zabijak
Slovensko je v súčasnosti v rakovine pľúc najhoršie v Európe. Je to o to šokujúcejšie, že celosvetovo sa mení pohľad na karcinóm pľúc, ktorý v niektorých prípadoch možno dokonca vyliečiť. U nás však zomiera až 3000 ľudí ročne, pretože ide o najzanedbanejší segment z pohľadu dostupnosti liečby. Rakovina pľúc tak ostáva závažným a najťažšie liečiteľným typom rakoviny a Slovensko s jej vysokým výskytom bojuje zatiaľ neúspešne.
Čo pomôže pri hemoroidoch?
Hemoroidy sú chorobne rozšírené žily v oblasti konečníka. Niektorou z foriem hemoroidov trpia až tri štvrtiny populácie vo veku už od 25 rokov.
Jednoznačné príčiny ich vzniku nie sú známe, za dominantné sa pokladá zvýšený tlak na žily konečníka a vrodená porucha spojivového tkaniva, úlohu však zohráva aj životný štýl. Nedostatok pohybu, tekutín, strava chudobná na vlákninu vedú ku zápche a nepravidelnému vyprázdňovaniu. Podceňovať netreba ani zadržiavanie stolice a odkladanie vyprázdňovania na neskôr či dlhé sedenie na toalete, ktoré tiež vedie k nadmernému tlaku na žily konečníka.
Sedem tipov pre zdravé obličky
V rámci podpory a ochrany zdravia je dôležité upriamovať pozornosť na všetky orgány a orgánové systémy. Obličky – tento párový orgán, má na starosti vylučovanie odpadových látok a vody, avšak tým sa výpočet ich funkcií nekončí. Kompenzačnými mechanizmami pomáhajú udržiavať stálosť vnútorného prostredia, produkujú hormón podporujúci krvotvorbu, významne sa podieľajú na držiavaní správneho tlaku krvi a tiež na tvorbe účinnej formy vitamínu D. Obličkám treba preto venovať dostatočnú pozornosť a starať sa o ich správne fungovanie. Ponúkame vám preto niekoľko tipov, ako na to. Nezabúdajte však vždy zohľadniť svoj individuálny zdravotný stav a potreby.
Byť premenení a napriek tomu sami sebou?
Čo píše lifekoučka Janette Šimková? Každá interakcia má potenciál byť transformujúcou. Aj to, že čítate tieto noviny vás „premení“. Narazíte na niečo a pomyslíte si: Aha, vôbec som o tom takto nerozmýšľal/a. Niekam sa vám informácia uloží, alebo nad ňou premýšľate, a to má vplyv na vaše myslenie. Možno nijako zásadne v danej chvíli, ale v strete s niečím ďalším sa vplyv prejaví. Transformácia totiž nie je hra „všetko alebo nič“, je to práca za pochodu. To, čo robí váš deň skvelým, je malý kontakt s niečím, niekým tu a malý kontakt tam.