Každý deň sa ich myšlienky točia okolo čísel. V hlave prepočítavajú kalórie, delia porcie a rozmýšľajú, koľko môžu vynechať, aby sa im na váhe či metre objavilo žiadané číslo. Aby ho následne ešte mohli zmenšiť.
Väčšinu osôb s poruchou príjmu potravy (PPP) totiž prenasleduje strach z nadváhy.
S PPP však neprichádzajú pocity spokojnosti, ale osamelosť, výkyvy nálad, úzkosti a depresia. Český Národný zdravotnícky informačný portál zdôrazňuje, že ide o duševné ochorenie, ktoré môže mať závažné následky.
"Nie sú to iba 'obyčajné' problémy s jedlom, ktoré sa dajú vyriešiť dohovorením alebo napomenutím. Problém sa takmer nikdy nevyrieši 'sám od seba', v drvivej väčšine prípadov treba vyhľadať odbornú pomoc," vysvetľujú odborníci na ich webovej stránke.
Počet osôb s PPP sa medziročne zvyšuje a nespomalila to ani pandémia ochorenia covid-19. Tá naopak, ako ukazujú štúdie, výskumy a výročné správy prispela k výraznému nárastu dospievajúcich s PPP, ako sú mentálna anorexia a bulímia či záchvatové prejedanie sa.
Dospievajúci častejšie vyhľadávajú pomoc
Talianska štúdia zo začiatku októbra, ktorá porovnávala roky 2018 a 2019 s pandemickými 2020 a 2021, ukazuje, že aj keď sa od roku 2020 znížila celková hospitalizácia o 55 percent, celkový podiel hospitalizácii na PPP sa zdvojnásobil.