SME

Vizita: December je pre srdcia náročný. Mnohé to nezvládnu

Týždenný súhrn o zdraví.

Vizita.Vizita. (Zdroj: Hejty / SME.sk)

Vitajte,

začínate čítať 19. vydanie newslettera Vizita. Volám sa Denisa Koleničová a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.

December je pre ľudské telo jedným z najnáročnejších mesiacov v roku.

Potvrdzujú to aj štatistiky, podľa ktorých medzi Vianocami a Novým rokom umiera na infarkt viac ľudí ako v ktoromkoľvek inom období počas roka.

Nejde o nový objav. Odborníci z oblasti zdravia už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia presne pomenovali daň, ktorú musia mnohí ľudia zaplatiť za obdobie plné osláv. Nazvali ju syndróm dovolenkového srdca.

SkryťVypnúť reklamu

Všimli si, že počas vianočných osláv pribúdajú na pohotovostiach inak zdraví ľudia, ktorí majú problémy s fibriláciou predsiení alebo nepravidelným srdcovým rytmom. Vyšetrenia pritom neodhaľovali žiadne anomálie.

Niektorí hovoria, že syndróm dovolenkového srdca je len sofistikovaný názov pre arytmiu spôsobenú pitím alkoholu.

Preto aj počas vianočných sviatkov myslite na svoje srdce. Bez neho totiž naše telo naozaj nedokáže fungovať.

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettera Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

Keďže som zástancom toho, že počas Vianoc by sme sa mali stíšiť, vypnúť elektronické zariadenia a venovať sa sebe a najbližším, toto je posledné vydanie newslettera v roku 2022.

SkryťVypnúť reklamu

Teším sa na vás opäť v januári.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najviac infarktov sa udeje na Štedrý deň

Srdcovo-cievne ochorenia patria celoročne medzi najčastejšie príčiny úmrtí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že len v roku 2017 zapríčinili na celom svete približne 18 miliónov úmrtí.

„Vrážd sa pritom paradoxne ľudia boja viac ako srdcovo-cievnych ochorení,“ konštatuje v prednáške pre Centrum vedecko technických informácií doktor Branislav Kura, ktorý pôsobí v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied.

Situácia na Slovensku sa od tej celosvetovej veľmi nelíši. Národný portál zdravia uvádza, že najčastejšie umierame na srdcovo-cievne choroby. Prvenstvo si držia už od roku 1950.

Štatistiky dokazujú, že na Vianoce je riziko srdcového infarktu celoročne najvyššie. K infarktu dochádza najčastejšie o 22. hodine večer.

SkryťVypnúť reklamu

V texte s názvom: Sviatočné pitie môže poškodiť vaše srdce. Najviac infarktov sa udeje na Štedrý deň sa dočítate, čo je syndróm dovolenkového srdca, aké sú jeho príznaky, koho ohrozuje, prečo vzniká, alebo ako môžete svoje srdce chrániť počas vianočných sviatkov.

Pitie zásaditého piva na močové kamene je mýtus

Ešte na začiatku 19. storočia ich ľudia volali „smrtiace kamene“. Obličkové kamene patria dodnes medzi bežne rozšírené a zároveň najbolestivejšie ochorenia.

Jedným z prvých príznakov je totiž silná bolesť v boku a chrbte, pod rebrami, ktorá často vystreľuje do dolnej časti brucha a slabín. Prichádza vo vlnách a jej intenzita kolíše.

Medzi ďalšie príznaky patria napríklad ružový, červený alebo hnedý moč, nevoľnosť a vracanie, ale aj horúčka či zimnica.

„Pacient môže mať aj obrovský obličkový kameň a absolútne netušiť, že ho má. Zažil som pacienta s obličkovým kameňom veľkým ako odliatok celej obličky. Myslel si, že ho len bolí chrbát z práce v záhrade a pritom mal celú obličku vyplnenú kameňom,“ hovorí pre SME urológ Ján Švihra mladší z Univerzitnej nemocnice Martin.

V rozhovore s názvom: Urológ: Pitie zásaditého piva na močové kamene je mýtus. Dajte si radšej pomarančový džús vysvetľuje, ako sa vytvárajú obličkové kamene, či môže v tele nastať bájne prekyslenie organizmu, alebo aký veľký musí byť močový kameň, aby sme cítili, že ho máme.

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:

Načítavam... Tvorbu obličkových kameňov môže ovplyvniť strava, pitný režim aj genetika
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Podcast Vizita: Ako vyzerá budúcnosť v liečbe cukrovky?

Ak by ste mali v 19. storočí cukrovku, s vysokou pravdepodobnosťou by ste zomreli vo veľmi mladom veku. Ak by ste boli navyše ženou a náhodou by ste sa dožili dospelosti, prežitie tehotenstva a pôrod zdravého dieťaťa by sa rovnal zázraku.

Zúfalú situáciu zmenil až objav inzulínu. Pred ním bola terapia cukrovky postavená na drastickej diéte.

Aj dnes, v 21. storočí, však patrí cukrovka k najväčším výzvam v zdravotníctve.

Kým podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) bolo na Slovensku v roku 1980 na toto ochorenie liečených približne 122-tisíc pacientov, vlani ich bolo v registri NCZI už viac ako 380-tisíc. Odborníci navyše predpokladajú, že ochorením trpí ďalších 230-tisíc ľudí. Keďže však o tom nevedia, ani sa neliečia.

"Spoločnosť si to neuvedomuje, no cukrovka je zásadnou epidémiou súčasného sveta," vysvetľuje v podcaste Vizita, vedec Igor Lacík, ktorý pracuje v Ústave polymérov Slovenskej akadémie vied.

"Počet ľudí s cukrovkou narastá nesmiernym tempom a úplne prevyšuje očakávania," dodáva.

V novej epizóde podcastu Vizita sme sa rozprávali o tom, prečo je inzulín pre ľudské bunky potrebný, prečo je dôležité, aby si diabetici kontrolovali presnú hladinu cukru v krvi a aké výzvy majú pred sebou experti, ktorí skúmajú cukrovku.

Načítavam... V minulosti liečili cukrovku drastickou diétou. Zmenil to až objav inzulínu
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Podcast Zoom: Vedci zistili, prečo sa trasie Mars

Mysleli sme si, že Mars je nudná, mŕtva, studená planéta. Teda aspoň od čias, keď sme si prestali myslieť, že na Marse sú kanály a zelení mužíčkovia. Lenže zdá sa, že červená planéta až taká nudná nie je. A pod jej povrchom sa ukrýva čosi, čo by mohlo vysvetľovať jeho marsotrasenia.

Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberieme na Mars, zistíme, prečo sú opioidy takým problémom i ako drobný parazit mení mozgy vlkov a môže z nich urobiť vodcov svorky.

Načítavam... Vedci zistili, prečo sa trasie Mars
Počúvajte aj cez v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Podcast My sa vám ozveme: Ako reagovať na panický atak kolegu?

"Mám šťastie, že mám prácu, ktorá mi, paradoxne, pomáha. Keď príde manický stav, energiu, ktorú by som inokedy dával do nereálnych šialeností, viem dať do roboty. Ľudia ma potom chvália, aké skvelé fotky som spravil, ale netušia, čo je za tým.

Naopak, keď príde fáza ľahkej depresie, viem natoľko spomaliť, že to ešte nemusím riešiť cez PN, ale ďalej pracujem," hovorí fotograf Vlado Benko, ktorý má bipolárnu poruchu.

Zoznam duševných ochorení je dlhý a trpí nimi čoraz viac ľudí. Ovplyvňujú dennodenné fungovanie, vzťahy a, samozrejme, aj prácu, ktorú niekedy pacienti nedokážu vykonávať a môžu sa dostať až do existenčných problémov. Aj v takých situáciách sú kľúčové reakcie nadriadených.

Priam ukážkovú reakciu zažil novinár Matej Ondrišek. "Vôbec som si nepotreboval zháňať PNku, podržali ma aj finančne, nesiahli mi na plat, a to aj počas troch hospitalizácii na psychiatrii. Často sa pýtali, ako sa mám. Je to obrovská morálna podpora," hovorí Matej Ondrišek, ktorému diagnostikovali stredne ťažkú depresiu a zmiešanú poruchu osobnosti.

Marián Ochodnický počas ťažkých období zmenil prácu hneď niekoľkokrát. Trpel úzkosťami, panickou poruchou a depresiou.

Aktuálne je živnostník, pracuje ako domáci majster a hoci nepravidelná pracovná doba nie je ideálna a prerod bol ťažký, našiel silnú motiváciu.

"Keď to pokazím, príde trest. Zákazník nebude spokojný a nezaplatí mi. Nebudem mať peniaze na jedlo, bývanie, nebudem mať peniaze pre rodinu. Vždy som sa vrátil k základnému strachu prežitia," hovorí.

S čím sa stretávajú ľudia s duševnými problémami v bežnom, ale aj v pracovnom živote, ako by sme mali reagovať, keď naša kolegyňa dostane panický atak, a ako sa správať ku kolegovi, ktorý sa vrátil po liečení na psychiatrickom oddelení, priblíži psychiater Martin Ondrejkovič z kliniky Calma.

Načítavam... Ľudia s duševnými problémami - Záujem zamestnávateľov pomôcť kolegom vzrastá
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Ak zažívate duševné ťažkosti, neostávajte v tom sami. Obráťte sa napríklad na:

internetovú poradňu IPčko: https://ipcko.sk/

linku dôvery Nezábudka: 0800 800 566

krízovú linku pomoci: 0800 500 333, https://www.krizovalinkapomoci.sk/

linka detskej istoty: 116 111

linka detskej dôvery: 0907 401 749

Podcast My sa vám ozveme postupne priblíži desať znevýhodnení, v každej epizóde popisuje reálne skúsenosti aj možné riešenia, keď firmy odhodili predsudky a dopadlo to k spokojnosti všetkých strán. Ak máte odkaz či pripomienku, napíšte nám na mysavamozveme@sme.sk.

Z Archívu: Ako by dopadli vlamači zo Sám doma podľa lekára

Nečudo, že sa film Sám doma stal vianočnou klasikou. Má všetko, čo si človek môže priať. Koledy, hrejivé posolstvo o rodine, Macaulaya Culkina, aj neprimerané množstvo násilia.

Zamýšľali ste sa ale niekedy nad tým, či by dvojica zlodejov mala šancu prežiť brutálne pasce malého Kevina?

Magazín The Week oslovil lekára Ryan Claira z Cornellskej univerzity, aby zhodnotil rozsah skutočných zranení, ktoré by zlodeji utrpeli. Rozhodne nešlo o škrabance.

Viac sa dočítate v texte s názvom: Ako by dopadli vlamači zo Sám doma podľa lekára, ktorý pred piatimi rokmi napísala moja bývalá kolegyňa Zuzana Matkovská.

Odporúčanie: rozprávka Duša

Vianočné sviatky sú časom rozprávok. Neexistujú na to asi žiadne štatistiky, ale verím, že počas Vianoc si ich pozrieme oveľa viac, než za celý rok. Dlho v mojom rebríčku tých najobľúbenejších kraľovala rozprávka V Hlave.

No tento týždeň som objavila Dušu, ktorá je rovnako krásna aj náučná. Hovorí príbeh stredoškolského učiteľa klavíra, ktorý celý svoj život čaká na výnimočný okamih. Taký, ktorý mu splní sny a naplní jeho život. A on aj naozaj príde, len hlavný hrdina si ho nestihne užiť, pretože zomrie.

Nechcem prezrádzať celú dejovú linku, no Duša je kúzelným príbehom o tom, ako často čakáme na neobvyklé veci, ktoré náš život zmenia, pritom nevšedné maličkosti môžeme zažiť každý deň.

Rozprávku nájdete na Disney+.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 695
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 526
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 377
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 11 768
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 676
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 983
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 627
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu