Zvykli sme si, že december je mesiacom plným spoločenských udalostí. Od firemných vianočných večierkov, súkromných osláv až po bujaré vítanie nového roka.
Ak počas nich pijete alkohol, pravdepodobne vás neprekvapí, ak sa na druhý deň ráno zobudíte s pocitom nevoľnosti.
Môže vás však zaskočiť, že vaši priatelia sa po identickom večierku a rovnakom množstve alkoholu vôbec nemusia cítiť tak ako vy. Niektorí na tom môžu byť horšie, iní lepšie a pár šťastlivcov dokonca nemusí pociťovať žiadne ťažkosti.
"Hovoríme tomu variabilita (premenlivosť, pozn. red.) opice. Vo výskumoch sa opica meria na jedenásťbodovej stupnici, kde nula znamená, že nepociťujete žiadne účinky a desať znamená extrémnu opicu," vysvetľuje v texte na portáli The Conversation Craig Gunn, fyziológ na Bristolskej univerzite.
"V mojom výskume účastníci hlásili, že na tejto stupnici pociťujú opicu medzi jednotkou (veľmi mierna) až osmičkou (závažná). Iný výskum odhaduje, že asi päť percent ľudí môže byť odolných a nemať žiadne následky po prehýrenej noci."
V čom teda tkvie rozdiel?
Podľa odborníka to zďaleka nespočíva len v tom, koľko alkoholu vypijeme. Vedci odhaľujú stále viac o tom, ktoré biologické a psychologické parametre môžu ovplyvniť to, ako opicu prežívame.
V texte sa dočítate:
- Aké sú biologické parametre, ktoré ovplyvňujú ako pociťujeme opicu.
- Aké sú psychologické parametre.
- Prečo sú dôležité aj mechanizmy, ako zvládame rôzne situácie.
- Čo môžete robiť, aby ste opicu zvládali lepšie.