Ak sa na ulici trochu poobzeráte, všimnete si, že množstvo ľudí nosí slúchadlá. Cestu do práce, do školy, domov či presun na stretnutia si totiž vypĺňame počúvaním hudby, podcastov či audiokníh.
A neraz zvýšime hlasitosť, aby sme prekryli hluk ulice. A nie výnimočne sa ozve aj upozornenie, že sme prekročili odporúčanú hranicu decibelov a môžeme si poškodiť sluch. Niektorí sa uspokoja s odporúčanými hodnotami, iní si pokojne ešte pridajú hlasitosť.
Hlučná hudba má predsa niečo do seba. Vypĺňa našu hlavu a eliminuje všetko okolo. V klube alebo na koncerte to cítiť ešte viac, najmä vďaka silným reproduktorom.
Aj keď sa nám to pocitovo môže páčiť, pre naše zdravie nejde o najlepšie zážitky. Môžu sa z nich stať nebezpečné návyky, ktoré zvyšujú riziko straty sluchu. Pre nesprávne používanie slúchadiel alebo návštev hlučných hudobných miest hrozí približne jednej miliarde mladých ľudí na celom svete. Odhaduje to analýza dostupných výskumov publikovaná v časopise BMJ Global Health.
Štúdia pod vedením Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyzýva mladých ľudí, aby si dávali väčší pozor na svoje návyky pri počúvaní, a tiež vlády a výrobcov, aby pre ochranu sluchu urobili viac.
WHO uvádza, že v súčasnosti má poruchu sluchu viac ako 430 miliónov ľudí, teda viac ako päť percent svetovej populácie. Odhaduje, že do roku 2050 ich počet vzrastie na 700 miliónov.

Sluch miliardy mladých môže byť ohrozený
Nebezpečné návyky má podľa analýzy pri používaní slúchadiel 24 percent mladých a takmer polovica (48 percent) bola vystavená nebezpečnej hladine hluku napríklad na koncerte či v nočnom klube.
Na základe kombinácie týchto zistení WHO odhaduje, že 670-tisíc až 1,35 miliardy mladých ľudí môže byť ohrozených stratou sluchu.