Koncom minulého roka sa v nemocnici v bratislavskom Ružinove narodil takmer šesťkilogramový chlapec merajúci 60 centimetrov . O mesiac nato prišlo na svet cisárskym rezom v brazílskej nemocnici Padre Colombo v Parintinse v štáte Amazonas 7,3-kilogramové bábätko.
„Malý“ Angerson Santos tak zatienil dievčatko z roku 2016, ktoré pri narodení vážilo 6,8 kilogramu. A takmer prekonal chlapca – národného rekordéra, ktorý vážil osem kilogramov.
Nikto z nich sa však nepriblížil k rekordu talianskeho bábätka, ktoré pri narodení v septembri v roku 1955 vážilo neuveriteľných 10,2 kilogramu.
Vo všetkých týchto prípadoch hovoríme o makrosómii, teda o veľkých bábätkách. To platí pre všetkých novorodencov, ktorí majú nad štyri kilogramy. Celosvetovo sa to týka okolo deviatich percent bábätiek.
Riaditeľ Vzdelávacieho centra klinickej anatómie na Lancasterskej univerzite v Anglicku Adam Taylor hovorí, že pri týchto deťoch sa s istotou nevie, či aj počas celého života zostanú veľké.

„Obmedzené údaje, ktoré máme, naznačujú, že je pravdepodobnejšie, že tieto deti budú mať v siedmich rokoch nadváhu alebo obezitu a tiež sa u nich môže v neskoršom veku vyvinúť cukrovka druhého typu,“ píše v príspevku na odbornom portáli The Conversations.