Covid, vojna, životné prostredie, energetická kríza či prijímanie inakosti. Spoločnosť sa musí v posledných rokoch vyrovnávať s mnohými náročnými témami. Navyše, jednotlivé rodiny sa pasujú s vlastnými špecifickými ťažkosťami.
Veľkou témou súčasnosti je aj obezita. S tvrdením, že obezita je epidémiou 21. storočia, súhlasila aj lekárka Adela Penesová v rozhovore pre SME.
Z posledných štatistických údajov vyplýva, že na Slovensku evidujú ambulancie všeobecnej starostlivosti o deti a dorast viac ako 12-tisíc obéznych detí. Viac s ňou majú problém chlapci ako dievčatá.
Aj preto môžu dnes slovenskí rodičia častejšie stáť pred otázkou, ako pomôcť svojmu potomkovi s váhou tak, aby to nemalo negatívny vplyv na to, ako vníma svoje telo.
Otázka, ako riešiť nadváhu a obezitu aj u najmladších členov spoločnosti, je totiž každým rokom aktuálnejšia.
Americké pediatričky Sandra Hassinková a Sarah Hamplová upozorňujú, že obezita patrí k chronickým ochoreniami a môže narušiť spôsob, ako pociťujeme hlad a sýtosť či spracovávame energiu. Avšak podobne ako astma či iné chronické stavy aj obezita sa dá liečiť.

V texte pre odborný portál Medicalxpress podotýkajú, že ak sa detská obezita nelieči, často pretrváva do dospelosti a môže viesť k ďalším ochoreniam, akými sú cukrovka 2. typu, nealkoholické stukovatenie pečene, vysoký cholesterol či krvný tlak, spánkové apnoe alebo ortopedické problémy.
Odborná garantka z poradne Chuť žiť Ivana Kachútová dopĺňa, že detská obezita môže byť rizikovým faktorom aj pri duševných poruchách, zhoršenom školskom prospechu a nižšom sebavedomí.
Z pohľadu odborníkov z poradne je dôležité, aby prevencia obezity išla ruka v ruke s prevenciou porúch príjmu potravy (PPP). Medziročne totiž stúpa aj podiel detí, ktoré prenasleduje strach z nadváhy.
Kachútová radí o nadváhe a obezite hovoriť na rovinu, avšak bez strašenia, ponižovania a obviňovania, keďže nehovoria o tom, aké má jedinec vlastnosti.