Svetová zdravotnícka organizácia uvádza (WHO), že hoci počet ľudí trpiacich hladom vo svete stále neklesá, zároveň sa stále zvyšuje počet obéznych ľudí. Od roku 1975 sa dokonca strojnásobil.
Podľa WHO väčšina svetovej populácie žije v krajinách, kde obezita zabíja viac ľudí ako podváha. Odborníci hovoria, že obézni ľudia majú kratší a horší život s množstvom zdravotných komplikácií.
"Je to celá kompozícia detailov, ktoré sa za minulých 30 až 40 rokov výrazne zmenili. Ľudia spohodlneli. Na všetko máme roboty, málo vecí robíme vlastnoručne," hovorí pre SME lekárkaADELA PENESOVÁ z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV).
Čo sa v rozhovore dozviete
- Do akej miery je obezita spôsobená genetikou
- Čo sú hlavné rizikové faktory pri vzniku obezity
- Prečo deti, ktoré prišli na svet cisárskym rezom, majú väčšiu predispozíciu byť obézne
- Ako črevný mikrobióm môže ovplyvniť to, či budeme obézni
- Prečo je podľa nej XXL modeling extrémom dneška
- Aké sú najväčšie mýty o chudnutí a prečo vám kyslíková voda nepomôže so znížením hmotnosti
- Akými maličkosťami môžeme pomôcť svojmu zdraviu
Často sa hovorí, že epidémiou 21. storočia je obezita. Súhlasíte s týmto tvrdením?
Rozhodne áno. Na svete je viac ako 820 miliónov obéznych ľudí a viac ako 110 miliónov obéznych detí. Dokonca sa posúva výskyt obezity z rozvinutých západných krajín do menej rozvinutých v Ázii či Oceánii.
Do akej miery je obezita spôsobená genetikou?
Túto otázku sa ma ľudia pýtajú často. Boli by radi, keby sa obezita dala pripísať genetike. Keď som v roku 2008 prišla do Spojených štátov amerických, vedci na našom pracovisku na oddelení genetiky pracovali na tom, aby odhalili, aká je úloha genetiky v obezite.
Prečítali celý genóm a zistili, že existuje len niekoľko génov, ktoré sú spojené s obezitou a aj tie hrajú len veľmi malú úlohu v predispozíciách na nadváhu.

Keď máte päť alebo šesť rizikových génov pre obezitu, tak vám zvýšia BMI o dve alebo tri jednotky, ale to by nevysvetľovalo problémy s nadváhou či s obezitou. Samozrejme, genetika ovplyvňuje naše pohybové schopnosti alebo to, aké jedlá preferujeme aj ako sa (ne)hýbeme. Základom na vznik obezity je však životný štýl a to, čo nazývame obezitogénne prostredie.
Čo si máme predstaviť pod tým pojmom?