Text pôvodne vyšiel v denníku Washington Post.
Psychologička a matka troch detí Alison Kravit občas zabudla slovo "terapia".
Hollie Swire, licencovaná nezávislá klinická sociálna pracovníčka a čerstvá matka jedináčika, sa vydala do jaslí bez tašky so synovým oblečením a fľaškami.
Matka troch detí v domácnosti Christina Moran, ktorá má magisterský titul v odbore ošetrovateľstvo a verejné zdravie, sa obáva, že po návrate do práce nebude schopná rýchlo spracovávať informácie alebo sa stručne vyjadriť.
"Je to veľmi nepríjemný pocit," hovorí.
Všetky zažívajú zahmlené myslenie a záchvaty zábudlivosti, ktoré sú bežne známe pod takými roztomilými a povýšeneckými výrazmi ako "mamičkin mozog" (angl. mommy brain), "bábätkovský mozog" (angl. baby brain), "tehotenský mozog" (angl. pregnancy brain) alebo "mamamnézia" (spojenie anglického slova pre matku a amnéziu, pozn. red.).

Neuroveda, ktorá dlho študovala vplyv tehotenstva na mozgy zvierat, konečne obrátila svoju pozornosť na ten ľudský – a výsledky spochybňujú bežne zaužívané predpoklady o intelektuálnych schopnostiach žien počas tehotenstva a po ňom.
To vedie výskumníkov k tomu, aby vyzývali na prehodnotenie konceptu "mamičkin mozog", ak nie k jeho úplnému prepracovaniu.
"Je čas aktualizovať tento pojem," hlási nedávny komentár v časopise JAMA Neurology napísaný neurovedkyňami Clare Mccormack, Bridget Callaghan a Jodi Pawluski.
Ich kniha vo francúzštine o "superschopnostiach" mamičkinho mozgu sa prekladá do angličtiny. Namiesto toho, aby sa zamerali na jeho údajné deficity, argumentujú, že veda by mala zdôrazniť pozitívne adaptácie, ku ktorým dochádza, keď matka porodí.
Neuroplasticita je pre budúce matky potrebná
Výskum ukázal, že počas tehotenstva prechádza ľudský mozog mimoriadnym obdobím reorganizácie – známej ako neuroplasticita.