Ponáranie sa do studenej vody patrí medzi kontroverzné témy. Niektorí ho milujú, iní zase nenávidia.
Naozaj však existujú ľudia, ktorí tento úkon vykonávajú pravidelne - raz za týždeň, dokonca aj každý deň. Poháňa ich viera, že studená voda má priaznivý vplyv na ich duševné aj fyzické zdravie.
"Terapia studenou vodou je populárna. Môže mať podobu plávania vo vonkajšom prostredí - v jazerách, riekach alebo v oceáne, ale aj studenej sprchy alebo dokonca ľadových kúpeľov," opisujú na portáli The Conversation rôzne podoby jednej liečby odborníčky Heather Massey a Clare Eglin a profesor Mike Tipton, ktorí pôsobia na Univerzite v Portsmouthe vo Veľkej Británii.
"Už nejaký čas ju používajú športovci na zníženie bolesti svalov a na skrátenie času, ktorý potrebujú na zotavenie. Po cvičení strávia asi desať minút v studenej vode, ktorá má okolo 10 až 15 stupňov Celzia," dodávajú.
Niektorí ľudia používajú studenú vodu na liečbu príznakov depresie, bolesti a migrény.
"Existuje veľa správ o tom, ako terapia studenou vodou zmenila ľuďom životy, pomohla im v ťažkých časoch a vyliečila zlomené srdcia," vysvetľujú odborníci.
Mnohé štúdie preukázali výhody ľadových kúpeľov, najmä čo sa týka regenerácie po cvičení. V roku 2014 však vyšiel aj výskum, ktorý hovorí, že môže ísť len o placebo efekt.
"Výskum potenciálnych výhod terapie studenou vodou alebo vonkajšieho plávania je naozaj v počiatočnom štádiu. Je však jasné, že ponorenie do studenej vody môže mať potenciálne škodlivé účinky na ľudské telo," upozorňujú Massey, Eglin a Tipton.
V článku sa dočítate:
- Aké sú riziká spojené s terapiou studenou vodou.
- Či je bezpečnejšie ju skúšať vo vonkajšom alebo vo vnútornom prostredí.
- Čo by ste mali zvážiť, než začnete praktizovať terapiu studenou vodou.
Prináša mnohé riziká
Pri akejkoľvek aktivite, ktorá by mala mať terapeutické účinky, platí jedna minimálna požiadavka - nemá človeku škodiť. Terapia studenou vodou ju podľa odborníkov nespĺňa.