SME

Vizita: Nemusíte byť Alica, aby ste sa dostali sa do krajiny zázrakov

Týždenný súhrn o zdraví.

Vizita.Vizita. (Zdroj: Hejty / SME.sk)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vitajte,

začínate čítať 37. vydanie newslettera Vizita. Volám sa Denisa Koleničová a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.

Príbeh o Alici, ktorá prenasledovala čudného elegantne oblečeného králika, pozná azda každý. Dievča prepadne cez králičiu noru a musí vypiť elixír, vďaka ktorému sa zmenší tak, aby mohla prejsť cez miniatúrne dvere do nového sveta.

Avšak potom, čo sa Alica zmenší, zistí, že najprv treba myslieť a až potom piť netradičné nápoje. Kľúčik ku dvierkam do kúzelného sveta totiž nechala položený na stole, kam už teraz nedočiahne. Opäť ju však zachráni jedlo. Objaví koláčik, ktorý jej pomôže vyrásť a to až tak, že si nedovidí na vlastné nohy.

SkryťVypnúť reklamu

Spôsobov, ako sa dostať do krajiny zázrakov, je neúrekom. Po hlavnej hrdinke je dokonca pomenovaná aj psychiatrická diagnóza. Pacienti, ktorí trpia syndrómom Alice v krajine zázrakov, majú skreslené vnímanie tela.

"Ľudia s týmto ochorením zvyčajne vnímajú, že predmety sú menšie, než v skutočnosti sú, zatiaľ čo ľudia sa im zdajú väčší. Môže to byť aj naopak: predmety sú vnímané väčšie, než sú ľudia, a tí sa im naopak zdajú menší. Tieto zážitky môžu byť sprevádzané pocitmi paranoje," vysvetľuje v texte na portáli The Conversation Mark Griffiths, profesor z Nottingham Trent University.

O tom, aká častá je táto porucha, vieme málo.

"Postihuje najmä deti a migrenikov. Ľudia trpiaci týmto stavom sa často vystrašia a prepadnú panike, takže úspešná liečba často zahŕňa odpočinok a relaxáciu. Vo väčšine prípadov ide o relatívne krátkodobý stav," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň sa v newsletteri Vizita pozrieme na výnimočné psychiatrické diagnózy, povieme si viac o sexuálnom a reprodukčnom zdraví a zastavíme sa aj na Harvard Medical School, odkiaľ prišla nová nádej na boj s antimikrobiálnou rezistenciou.

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newsletteru Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

Nezvyčajné psychiatrické syndrómy

Niektorí si myslia, že nie sú nažive, iní, že ich ruku riadi vyššia kozmická sila a existujú aj takí, ktorí vnímajú predmety okolo seba ako obrovské a ľudí ako miniatúry.

Mnohé psychiatrické diagnózy sú dnes už známe. Spomeňme len niekoľko z nich - úzkostná porucha, depresia, schizofrénia alebo bipolárna porucha.

Okrem nich však existujú aj veľmi ojedinelé syndrómy. Sú to prípady, s ktorými sa mnohí psychiatri nestretnú za celý svoj profesijný život.

SkryťVypnúť reklamu

Mark Griffiths, profesor na Nottingham Trent University, dal v texte na portáli The Conversation dokopy päť najpodivnejších a najvzácnejších syndrómov, ktoré psychiatria pozná.

Viac o tejto téme sa dočítate v texte: Nezvyčajné psychiatrické syndrómy: neovládateľná ruka s vlastným myslením či imaginárne parazity pod kožou.

Búrajú mýty o sexualite

Keď sa povie sexuálna výchova, mnohí majú predsudky. Zveličené predstavy hovoria, že mladí ľudia sa na týchto hodinách budú učiť navliekať kondóm na banán a podrobnosti o sexuálnych polohách. Ako to už býva, aj v tomto prípade je realita iná.

„Veľa ľudí prekvapí, že pod sexuálne a reprodukčné zdravie patria aj témy ako základná hygiena alebo prevencia a preventívne prehliadky u lekára či lekárky,“ vysvetľuje pre SME Radka Mikšík, lektorka sexuálnej a vzťahovej výchovy.

SkryťVypnúť reklamu

Mladí ľudia sú však zvedaví a menej hanbliví. „Šestnásť-, sedemnásť- alebo osemnásťročné dievčatá, ktoré prichádzajú do ambulancie, sa naozaj veľa pýtajú. Keď si spomeniem na seba, s akou hanbou som prichádzala, tak oproti tomu sú ony úplne úžasné. Neboja sa pýtať, neboja sa zdôveriť s ťažkosťami, zaujímajú sa," hovorí gynekologička Mária Kubalová.

V rozhovore s názvom: Búrajú mýty o sexualite: Ľudia si stále mýlia vagínu a vulvu a veria, že panenská blana existuje sa dočítate, čo spadá pod sexuálne a reprodukčné zdravie, čo by mal o antikoncepcii vedieť každý, alebo kedy očkovanie proti HPV prepláca poisťovňa.

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:

Načítavam... Sexuálna výchova by nemala byť tajomnou komnatou. Intímne partie sú prirodzenou súčasťou tela
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Zabudnuté 80-ročné antibiotikum môže byť účinné v boji proti odolným baktériám

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) hovorí o odolnosti baktérií proti antibiotikám ako o jednej z najväčších hrozieb, ktorým je ľudstvo aktuálne vystavené.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže sa antimikrobiálna rezistencia rýchlo šíri, mnohí odborníci dokonca hovoria o tichej pandémii.

Štúdia, ktorú v roku 2022 zverejnil prestížny časopis Lancet, odhalila, že odolnosť proti antibiotikám v roku 2019 priamo zapríčinila 1,27 miliónov úmrtí a bola spojená s ďalšími 4,95 milióna úmrtiami.

Je to viac ako v danom roku spôsobili nákazy HIV a malárie dohromady (1,5 milióna úmrtí).

Dočasné riešenie môže poskytnúť štúdia, ktorú nedávno uverejnil odborný časopis PLOS Biology.

Jej hlavný autor James Kirby z prestížnej Harvard Medical School so svojím tímom ukázal, že jedno staré antibiotikum nám môže v tejto neľahkej situácii pomôcť.

Dokáže totiž ľuďom poskytnúť veľmi potrebnú ochranu pred bakteriálnymi infekciami, ktoré sú dnes odolné voči viacerým liekom.

SkryťVypnúť reklamu

Zistenie môže ponúknuť nový spôsob boja proti ťažko liečiteľným a potenciálne smrteľným infekciám.

Viac sa dozviete v texte: Zabudnuté 80-ročné antibiotikum môže byť účinné v boji proti odolným baktériám.

Podcast Vizita: Ľuďom s kilami navyše môžu viac ublížiť predsudky ako samotná nadváha

Genetika, prostredie aj stravovacie návyky. To všetko ovplyvňuje percentuálny podiel tuku v našom tele. Jeho nadbytok sa považuje za nepriaznivý jav spojený s viacerými zdravotnými rizikami.

Ľudia s nadváhou sa preto často uchyľujú k diétam, ktoré sľubujú úžasné výsledky v extrémne rýchlom čase.

Pravidelne, raz za mesiac, sa Vizita zmení. Formálne rozhovory s odborníkmi vystrieda priateľská debata.

Budem sa v nej totiž rozprávať so svojou kamarátkou, biologičkou Simonou Schwarz, ktorú možno poznáte z podcastu Dve baby aj o vede.

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň sme sa rozprávali o tom, prečo extrémne diéty nefungujú, alebo o tom, či by mala byť štíhlosť jediným indikátorom zdravia. A na čo ešte zabúdame, keď hovoríme o tuku.

Načítavam... Ľuďom s kilami navyše môžu viac ublížiť predsudky ako samotná nadváha
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Podcast Zoom: Zachytili najväčšiu explóziu vo vesmíre

Bol to tak trochu náhodný objav. Astronómovia pátrali po supernovách, no zrazu narazili na záblesk, ktorý sa ukázal najväčšou známou explóziou vo vesmíre. A trvá roky a trvá dodnes.

Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberieme do stredu vzdialenej galaxie, spoznáme dlhodobé následky po otrasoch mozgu a zistíme, čo objavili archeológovia pod hladinou chorvátskeho mora.

Načítavam... V Chorvátsku objavili pod morom stopy dávnej civilizácie
Počúvajte aj cez v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Z Archívu: Rozhovor o psychedelikách

"Ak si kladieme otázku, ako náš mozog vytvára obraz reality, ktorý potom prežívame ako skutočnosť, tak v tomto výskume hrajú psychedeliká úplne nezastupiteľnú rolu," hovorí pre SME psychiater Jiří Horáček, vedúci Centra pokročilých štúdií mozgu Národného ústavu duševného zdravia (NUDZ) v Prahe a prednosta Kliniky psychiatrie a lekárskej psychológie na 3. Lekárskej fakulte Karlovej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

"Vieme presne, ako a kde v mozgu fungujú, a aj to, ako menia obraz reality tak, ako ho klient prežíva. Preto sú zásadnými výskumnými nástrojmi," dodáva.

Psychedeliká môžu veľmi účinne fungovať v prípade terapie depresie. Ak táto terapia zafunguje, nastáva u pacienta dramatická pozitívna zmena. "O dve hodiny je klient rovnaký, ako bol pred rokom alebo predtým, než sa u neho začala depresívna perióda."

V rozhovore s názvom: Psychiater: Antidepresíva zachránia milióny životov. Zaberajú pomaly, psychedeliká nastupujú okamžite sa dozviete, prečo sa vedci po roku 2000 znovu vracajú ku skúmaniu psychedelík v súvislosti s liečbou depresie, ako vyzerá psychedelikami asistovaná psychoterapia a aké nežiaduce účinky sa pri nej môžu vyskytnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčanie: Aké sú dôsledky vzťahu s narcistom?

"Narcisti dávajú všetku snahu do toho, aby sa prezentovali najdokonalejšie, ako sa len dá. So všetkými vychádzajú, ale v konečnom dôsledku nikoho nemajú ako kamarátov," vysvetľuje v rozhovore, ktorý urobila moja kolegyňa Michaela Žureková, psychológ Robert Tomšik.

"Ak sa začínate zoznamovať s niekým, kto vyzerá príliš skvele, treba dbať aj na to, čo hovorí o druhých, keď tam nie sú. Lebo je vysoká pravdepodobnosť, že to bude hovoriť aj o vás, keď tam nebudete vy. Narcisti majú neskutočnú potrebu osočovať a ohovárať druhých, dávať drobné komentáre, ktoré ľudí podkopávajú. Toto nie sú adekvátne charakteristiky zdravého človeka," upozorňuje.

Mnohí ľudia nevedia rozpoznať manipulatívne správanie, často spadnú do pekelných vzťahov, z ktorých je veľmi náročné sa vymotať.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore s názvom: Psychológ: Dôsledky vzťahu s narcistom? Depresie, izolácia aj pokusy o samovraždu sa dozviete, prečo narcistov lákajú povolania, kde je vplyv a moc, ako môžete narcistu rozpoznať alebo prečo je ťažké odísť zo vzťahu s takýmto človekom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 763
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 264
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 161
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 023
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 837
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 462
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 475
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 293
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu