SME
Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

Vizita: Nemusíte byť Alica, aby ste sa dostali sa do krajiny zázrakov

Týždenný súhrn o zdraví.

Vizita.Vizita. (Zdroj: Hejty / SME.sk)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vitajte,

začínate čítať 37. vydanie newslettera Vizita. Volám sa Denisa Koleničová a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.

Príbeh o Alici, ktorá prenasledovala čudného elegantne oblečeného králika, pozná azda každý. Dievča prepadne cez králičiu noru a musí vypiť elixír, vďaka ktorému sa zmenší tak, aby mohla prejsť cez miniatúrne dvere do nového sveta.

Avšak potom, čo sa Alica zmenší, zistí, že najprv treba myslieť a až potom piť netradičné nápoje. Kľúčik ku dvierkam do kúzelného sveta totiž nechala položený na stole, kam už teraz nedočiahne. Opäť ju však zachráni jedlo. Objaví koláčik, ktorý jej pomôže vyrásť a to až tak, že si nedovidí na vlastné nohy.

SkryťVypnúť reklamu

Spôsobov, ako sa dostať do krajiny zázrakov, je neúrekom. Po hlavnej hrdinke je dokonca pomenovaná aj psychiatrická diagnóza. Pacienti, ktorí trpia syndrómom Alice v krajine zázrakov, majú skreslené vnímanie tela.

"Ľudia s týmto ochorením zvyčajne vnímajú, že predmety sú menšie, než v skutočnosti sú, zatiaľ čo ľudia sa im zdajú väčší. Môže to byť aj naopak: predmety sú vnímané väčšie, než sú ľudia, a tí sa im naopak zdajú menší. Tieto zážitky môžu byť sprevádzané pocitmi paranoje," vysvetľuje v texte na portáli The Conversation Mark Griffiths, profesor z Nottingham Trent University.

O tom, aká častá je táto porucha, vieme málo.

"Postihuje najmä deti a migrenikov. Ľudia trpiaci týmto stavom sa často vystrašia a prepadnú panike, takže úspešná liečba často zahŕňa odpočinok a relaxáciu. Vo väčšine prípadov ide o relatívne krátkodobý stav," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň sa v newsletteri Vizita pozrieme na výnimočné psychiatrické diagnózy, povieme si viac o sexuálnom a reprodukčnom zdraví a zastavíme sa aj na Harvard Medical School, odkiaľ prišla nová nádej na boj s antimikrobiálnou rezistenciou.

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newsletteru Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

Nezvyčajné psychiatrické syndrómy

Niektorí si myslia, že nie sú nažive, iní, že ich ruku riadi vyššia kozmická sila a existujú aj takí, ktorí vnímajú predmety okolo seba ako obrovské a ľudí ako miniatúry.

Mnohé psychiatrické diagnózy sú dnes už známe. Spomeňme len niekoľko z nich - úzkostná porucha, depresia, schizofrénia alebo bipolárna porucha.

Okrem nich však existujú aj veľmi ojedinelé syndrómy. Sú to prípady, s ktorými sa mnohí psychiatri nestretnú za celý svoj profesijný život.

SkryťVypnúť reklamu

Mark Griffiths, profesor na Nottingham Trent University, dal v texte na portáli The Conversation dokopy päť najpodivnejších a najvzácnejších syndrómov, ktoré psychiatria pozná.

Viac o tejto téme sa dočítate v texte: Nezvyčajné psychiatrické syndrómy: neovládateľná ruka s vlastným myslením či imaginárne parazity pod kožou.

Búrajú mýty o sexualite

Keď sa povie sexuálna výchova, mnohí majú predsudky. Zveličené predstavy hovoria, že mladí ľudia sa na týchto hodinách budú učiť navliekať kondóm na banán a podrobnosti o sexuálnych polohách. Ako to už býva, aj v tomto prípade je realita iná.

„Veľa ľudí prekvapí, že pod sexuálne a reprodukčné zdravie patria aj témy ako základná hygiena alebo prevencia a preventívne prehliadky u lekára či lekárky,“ vysvetľuje pre SME Radka Mikšík, lektorka sexuálnej a vzťahovej výchovy.

Mladí ľudia sú však zvedaví a menej hanbliví. „Šestnásť-, sedemnásť- alebo osemnásťročné dievčatá, ktoré prichádzajú do ambulancie, sa naozaj veľa pýtajú. Keď si spomeniem na seba, s akou hanbou som prichádzala, tak oproti tomu sú ony úplne úžasné. Neboja sa pýtať, neboja sa zdôveriť s ťažkosťami, zaujímajú sa," hovorí gynekologička Mária Kubalová.

V rozhovore s názvom: Búrajú mýty o sexualite: Ľudia si stále mýlia vagínu a vulvu a veria, že panenská blana existuje sa dočítate, čo spadá pod sexuálne a reprodukčné zdravie, čo by mal o antikoncepcii vedieť každý, alebo kedy očkovanie proti HPV prepláca poisťovňa.

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:

Načítavam... Sexuálna výchova by nemala byť tajomnou komnatou. Intímne partie sú prirodzenou súčasťou tela"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Zabudnuté 80-ročné antibiotikum môže byť účinné v boji proti odolným baktériám

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) hovorí o odolnosti baktérií proti antibiotikám ako o jednej z najväčších hrozieb, ktorým je ľudstvo aktuálne vystavené.

Keďže sa antimikrobiálna rezistencia rýchlo šíri, mnohí odborníci dokonca hovoria o tichej pandémii.

Štúdia, ktorú v roku 2022 zverejnil prestížny časopis Lancet, odhalila, že odolnosť proti antibiotikám v roku 2019 priamo zapríčinila 1,27 miliónov úmrtí a bola spojená s ďalšími 4,95 milióna úmrtiami.

Je to viac ako v danom roku spôsobili nákazy HIV a malárie dohromady (1,5 milióna úmrtí).

Dočasné riešenie môže poskytnúť štúdia, ktorú nedávno uverejnil odborný časopis PLOS Biology.

Jej hlavný autor James Kirby z prestížnej Harvard Medical School so svojím tímom ukázal, že jedno staré antibiotikum nám môže v tejto neľahkej situácii pomôcť.

Dokáže totiž ľuďom poskytnúť veľmi potrebnú ochranu pred bakteriálnymi infekciami, ktoré sú dnes odolné voči viacerým liekom.

Zistenie môže ponúknuť nový spôsob boja proti ťažko liečiteľným a potenciálne smrteľným infekciám.

Viac sa dozviete v texte: Zabudnuté 80-ročné antibiotikum môže byť účinné v boji proti odolným baktériám.

Podcast Vizita: Ľuďom s kilami navyše môžu viac ublížiť predsudky ako samotná nadváha

Genetika, prostredie aj stravovacie návyky. To všetko ovplyvňuje percentuálny podiel tuku v našom tele. Jeho nadbytok sa považuje za nepriaznivý jav spojený s viacerými zdravotnými rizikami.

Ľudia s nadváhou sa preto často uchyľujú k diétam, ktoré sľubujú úžasné výsledky v extrémne rýchlom čase.

Pravidelne, raz za mesiac, sa Vizita zmení. Formálne rozhovory s odborníkmi vystrieda priateľská debata.

Budem sa v nej totiž rozprávať so svojou kamarátkou, biologičkou Simonou Schwarz, ktorú možno poznáte z podcastu Dve baby aj o vede.

Tento týždeň sme sa rozprávali o tom, prečo extrémne diéty nefungujú, alebo o tom, či by mala byť štíhlosť jediným indikátorom zdravia. A na čo ešte zabúdame, keď hovoríme o tuku.

Načítavam... Ľuďom s kilami navyše môžu viac ublížiť predsudky ako samotná nadváha"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Podcast Zoom: Zachytili najväčšiu explóziu vo vesmíre

Bol to tak trochu náhodný objav. Astronómovia pátrali po supernovách, no zrazu narazili na záblesk, ktorý sa ukázal najväčšou známou explóziou vo vesmíre. A trvá roky a trvá dodnes.

Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberieme do stredu vzdialenej galaxie, spoznáme dlhodobé následky po otrasoch mozgu a zistíme, čo objavili archeológovia pod hladinou chorvátskeho mora.

Načítavam... V Chorvátsku objavili pod morom stopy dávnej civilizácie"
Počúvajte aj cez v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Z Archívu: Rozhovor o psychedelikách

"Ak si kladieme otázku, ako náš mozog vytvára obraz reality, ktorý potom prežívame ako skutočnosť, tak v tomto výskume hrajú psychedeliká úplne nezastupiteľnú rolu," hovorí pre SME psychiater Jiří Horáček, vedúci Centra pokročilých štúdií mozgu Národného ústavu duševného zdravia (NUDZ) v Prahe a prednosta Kliniky psychiatrie a lekárskej psychológie na 3. Lekárskej fakulte Karlovej univerzity.

"Vieme presne, ako a kde v mozgu fungujú, a aj to, ako menia obraz reality tak, ako ho klient prežíva. Preto sú zásadnými výskumnými nástrojmi," dodáva.

Psychedeliká môžu veľmi účinne fungovať v prípade terapie depresie. Ak táto terapia zafunguje, nastáva u pacienta dramatická pozitívna zmena. "O dve hodiny je klient rovnaký, ako bol pred rokom alebo predtým, než sa u neho začala depresívna perióda."

V rozhovore s názvom: Psychiater: Antidepresíva zachránia milióny životov. Zaberajú pomaly, psychedeliká nastupujú okamžite sa dozviete, prečo sa vedci po roku 2000 znovu vracajú ku skúmaniu psychedelík v súvislosti s liečbou depresie, ako vyzerá psychedelikami asistovaná psychoterapia a aké nežiaduce účinky sa pri nej môžu vyskytnúť.

Odporúčanie: Aké sú dôsledky vzťahu s narcistom?

"Narcisti dávajú všetku snahu do toho, aby sa prezentovali najdokonalejšie, ako sa len dá. So všetkými vychádzajú, ale v konečnom dôsledku nikoho nemajú ako kamarátov," vysvetľuje v rozhovore, ktorý urobila moja kolegyňa Michaela Žureková, psychológ Robert Tomšik.

"Ak sa začínate zoznamovať s niekým, kto vyzerá príliš skvele, treba dbať aj na to, čo hovorí o druhých, keď tam nie sú. Lebo je vysoká pravdepodobnosť, že to bude hovoriť aj o vás, keď tam nebudete vy. Narcisti majú neskutočnú potrebu osočovať a ohovárať druhých, dávať drobné komentáre, ktoré ľudí podkopávajú. Toto nie sú adekvátne charakteristiky zdravého človeka," upozorňuje.

Mnohí ľudia nevedia rozpoznať manipulatívne správanie, často spadnú do pekelných vzťahov, z ktorých je veľmi náročné sa vymotať.

V rozhovore s názvom: Psychológ: Dôsledky vzťahu s narcistom? Depresie, izolácia aj pokusy o samovraždu sa dozviete, prečo narcistov lákajú povolania, kde je vplyv a moc, ako môžete narcistu rozpoznať alebo prečo je ťažké odísť zo vzťahu s takýmto človekom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

 1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 5. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 2. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
 5. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
 6. Autosalón Autoshow Nitra opäť v plnej sile!
 7. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
 8. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 17 412
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 477
 3. Všetkým lepí pred voľbami 10 901
 4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 024
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 811
 6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 067
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 907
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zoroslav Kollár a Vladimír Pčolinský.

Ak Makó skutočne vopred varoval Beňu, môže mať podľa Lipšica problém.


8 h
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Niekedy autokrati hovoria, že vládnu z vôle národa.


3 h
Jiří Žežulka, prezident Finančnej správy SR.

Jiří Žežulka hovorí o dlžníkoch daniarov aj o nových opatreniach.


12 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu