Snažíte sa schudnúť či len udržať si váhu? Alebo chcete pre diagnózy v rodine znížiť riziko cukrovky a srdcových chorôb, a tak si v obchode vyberáte nízkokalorické potraviny a nápoje, ktoré sladia umelými sladidlami namiesto cukru?
Javí sa to ako lákavá náhrada, ktorá zaženie chuť na sladké a nepridá na váhe a nezvýši riziko ochorenia.
No Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) má iný názor.
Necukrové sladidlá by sa nemali používať ako prostriedok na zníženie hmotnosti či rizika neprenosných chronických chorôb, akými sú cukrovka či srdcové choroby. Konštatuje to v novom odporúčaní.
Rady WHO sa však nezaoberajú tým, či sú umelé sladidlá zdravé, alebo by mali byť zakázané.

Riaditeľ WHO pre výživu a bezpečnosť potravín Francesco Branca ľuďom odporúča zvážiť iné spôsoby, ako znížiť príjem pridaných cukrov, napríklad konzumáciou potravín s prirodzene sa vyskytujúcimi cukrami, akými sú ovocie alebo nesladené jedlá a nápoje.
„Umelé sladidlá nie sú základnými prvkami výživy a nemajú žiadnu nutričnú hodnotu. Ľudia by mali úplne znížiť sladkosť stravy, a to už v ranom veku, aby si zlepšili svoje zdravie,“ zdôraznil.
V texte sa dočítate:
- Na základe čoho WHO vydalo svoje odporúčanie.
- Čo tieto rady znamenajú v praxi.
- Či niektorá zo štúdií preukázala stratu hmotnosti.
- Či by mali diabetici vynechať umelé sladidlá.
- Čo odporúča namiesto nápojov sladených umelými sladidlami.
Evangeline Mantzioris z University of South Australia si ako praktická klinická dietologička v 90. rokoch pamätá, keď sa v spracovaných potravinách začali objavovať umelé sladidlá. Propagovali ich ako náhradu cukru v potravinových výrobkoch, ktorá môže viesť k schudnutiu.
„Plechovka sladeného nealko nápoja obsahuje v priemere približne 500 kilojoulov. Teoreticky, ak by ste každý deň nahradili jednu cukrom sladenú plechovku nealkoholického nápoja za umelo sladenú, tak by sa vaša hmotnosť mesačne znížila o kilo,“ približuje Mantzioris v texte na odbornom portáli The Conversation, pričom dodáva, že toto tvrdenie výskum za posledných niekoľko desaťročí nepotvrdil.
Otázka toho, či umelé sladidlá pomôžu pri chudnutí, je tak zodpovedaná. Austrálska klinická dietologička sa pokúsi zodpovedať na tú druhú časť – čo z odporúčania WHO si majú vziať ľudia, ktorí na umelé sladidlá prešli zo zdravotných dôvodov.
Tri typy štúdií
Kontrola hmotnosti je potrebná, keďže obezita zvyšuje riziko chorôb, akými sú cukrovka a niektoré typy rakoviny, ktoré sú celosvetovo hlavnými príčinami úmrtí.