Záhradkárčenie patrí k obľúbeným formám relaxu. Nečudo, ľuďom sa podarí vypnúť hlavu, trávia čas na čerstvom vzduchu a výsledok ich práce je viditeľný.
Lekár Stephen Hughes, ktorý pôsobí ako konzultant urgentnej medicíny na Anglia Ruskin University, však v texte na portáli The Conversation upozorňuje, že nejde len o neškodný koníček.
"V priebehu rokov som videl na rukách rany od rezných nástrojov, doráňané nohy od kosačiek na trávu alebo od záhradných vidlíc. V posledných týždňoch som riešil pády z rebríkov, úrazy hlavy, ktoré vznikli po páde na betón a, žiaľ, aj smrť staršieho človeka, ktorého nadšené lopatovanie bolo príliš náročné pre jeho telo," spomínal lekár.
Práca v záhrade prinášala zdravotné riziko aj v minulosti. "Jedným z prvých pacientov liečených penicilínom bol policajt, ktorý pravdepodobne dostal sepsu (otravu krvi, pozn. red.) po tom, ako sa poškriabal o tŕne ruží. V tých časoch by aj tie najmenšie rany mohli mať najsmrteľnejšie následky. Ukázalo sa, že sa to stále môže stať aj dnes. Jedna Britka nedávno zomrela na sepsu, po tom, ako si počas záhradkárčenia poškriabala ruky."
Hughes zdôrazňuje, že to stále nie sú jediné nebezpečenstvá, ktoré číhajú v záhrade. Preto zhrnul niekoľko vecí, na ktoré by ste si mali dávať pozor.
V texte sa dočítate:
- Malý organizmus, veľké utrpenie - alebo ako môžete dostať tetanus.
- Aké úskalia má kompostovanie.
- Prečo je dôležité dávať pozor na to, aby vodu nekontaminovali potkany svojím močom.
- Ako zaobchádzať s náradím opatrne, a prečo sa nevypláca na založenie ohňa používať benzín.
- Aké základné pravidlá treba dodržiavať pri práci v záhrade.
Malý organizmus, veľké utrpenie (tetanus)
Odborníci považujú tetanus za obzvlášť nepríjemné ochorenie.
"Svaly sú v kŕči v dôsledku účinkov toxínu z baktérie Clostridium tetani. Utrpenie je takmer neopísateľné. Toxín spôsobuje bolestivé kŕče a zablokovanie čeľuste," hovorí Hughes.