Ich každodenným pracovným prostredím je vlastný byt alebo dom. Bývajú aj pracujú na jednom mieste. Ale nie sú v ňom sami. Starajú sa o blízku osobu cez deň, a často aj v noci.
Aj profesionálni opatrovatelia a ošetrovatelia, ktorí sa starajú o seniorov alebo zdravotne, či mentálne znevýhodnených v ich domácom prostredí majú jedno z najťažších povolaní. Ich prácu nikdy nenahradí umelá inteligencia a Slovensko bude potrebovať stále viac ľudí, ktorí budú pracovať v tejto profesii.
Naša krajina v posledných rokoch výrazne zostarla. Podľa sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2001 tvorili obyvatelia v poproduktívnom veku (65+) na Slovensku 11,4 percenta. V roku 2021 presiahli seniori v slovenskej populácii 17 percent. Sociálna poisťovňa aktuálne eviduje 1,4 milióna ľudí v dôchodkovom veku. Podľa Branislava Blehu, spoluautora publikácie Demografický atlas na ďalšie desaťročie, ich bude na Slovensku do roku 2060 o 800-tisíc viac ako dnes.
Opatrovateľom sa môže stať každý, aj nedobrovoľne
Stať sa opatrovateľom nie je vždy úplne dobrovoľné rozhodnutie. Ak sa treba postarať o blízku osobu a nie je možnosť umiestniť ju do zariadenia sociálnych služieb, človek nemá veľmi na výber. Profesionálnych opatrovateľov, ktorí sa starajú o klientov v ich domácom prostredí je málo a ide o pomerne nákladnú službu.
Príspevok na opatrovanie blízkeho poberá podľa údajov zo Sociálnej poisťovne viac ako 76 tisíc ľudí. Od júla tohto roku budú poberať príspevok vo výške 569 eur mesačne.
Podľa posledných dostupných údajov Informačného systému v sociálnych službách na Slovensku pracuje 17 029 opatrovateliek. Priemerný plat opatrovateliek je podľa zverejnených pracovných ponúk okolo 1000 eur.
Cena v zariadeniach s 24 hodinovou starostlivosťou pre klientov je rozdielna po celom Slovensku, ale pohybuje sa vo výške od približne 1000 do 2000 eur mesačne.
Vyhorenie opatrovateľov má množstvo príčin
Dôvodom, prečo je profesionálnych opatrovateľov málo je viacero. Okrem slabého ohodnotenia, ide aj o náročnú duševnú a fyzickú činnosť.
„Keď blízkemu ubúdajú sily, k starostlivosti o neho sa pridáva aj domácnosť, prípadne záhrada. Často tak opatrovateľ udržuje dve domácnosti. Počas dlhodobej starostlivosti sa k únave pridala aj frustrácia. Je ťažké robiť maximum a pozerať sa na to, ako blízky chradne,“ hovorí Michaela Drobná, ktorá sa starala o svoju chorú mamu. Tá po roku PNky stratila príjem a všetko tak bolo oveľa finančne náročnejšie. „ Počas roka sme absolvovali aj množstvo vyšetrení, čo stálo veľa času. Našťastie môžem pracovať online, takže ja som príjem nestratila,“ spomína Michaela.

Fakty a štatistiky o opatrovateľstve
Nový výskum uskutočnený značkou TENA vo viacerých krajinách sveta odhalil, že aj keď sa opatrovateľstvo stáva bežným javom, spoločnosť ešte stále nepozná celú škálu a prínos rodinných opatrovateľov.
- Milióny ľudí sa starajú o svoju blízku osobu – až 1 z 5 dospelých.
- 50 % ľudí sa obáva, že sa bude musieť postarať o svojho blízkeho
- 55 % ľudí uvádza, že by mali problémy zvládnuť opatrovateľstvo, každodenný život a prácu naraz.
- Len 1 zo 4 ľudí si myslí, že by vedeli, čo robiť, ak by sa mali postarať o svojho blízkeho.
- 2 z 5 ľudí nevedia, kde hľadať podporu, ak by sa stali opatrovateľmi
Mnoho rodinných opatrovateľov má pocit, že nie sú pripravení a nevedia, kde tie správne informácie získať. Ako majú požiadať o opatrovateľskú službu, či majú nárok na príspevok alebo aké pomôcky budú potrebovať.
Opatrovateľ má alebo si vytvorí vzťah s opatrovanou osobou a vzhľadom na jej odkázanosť nemá veľmi ako a kedy vypnúť, a vypadnúť z role. Starostlivosť o člena rodiny, blízku osobu so zdravotným postihnutím alebo starnúceho rodiča môže spôsobiť rovnaké vyhorenie, ako zažívajú ľudia v iných povolaniach, kde čelia veľkému náporu práce a tlaku.
„Náročnosť práce opatrovateľa je extrémna. Trpí telo, zdvíhame a pretáčame ťažkých klientov na posteliach, presúvame ich do vozíkov. Chýbajú nám často zdvíhacie zariadenia a iné pomôcky, ktoré by pomohli. Trpia chrbtice, kolená. Psychická záťaž je rovnako veľmi veľká. Staráme sa o pacientov s rôznymi diagnózami od Parkinsona, Alzheimera, demencie, cez rôzne psychiatrické poruchy. Zažívame agresívne výpady ľudí, riešime rôzne konflikty. Ustáť to 12 hodín nie je jednoduché. Tým, že je nás málo, sme často v práci a nestíhame zregenerovať, oddýchnuť si. Dva dni voľna často krát nestačia na to, aby sme pozbierali sily. Kto si vyskúšal opatrovanie svojho príbuzného, vie o čom hovorím,“ hovorí Dana Grafiková, ktorá desaťročia pracuje v oblasti sociálnej pomoci. Dnes je predsedníčkou Občianskeho združenia Komora opatrovateliek Slovenska.
Jej slová potvrdzuje aj Anna Ghanamová predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb na Slovensku „Viac ako 80 percent opatrovateľov má príznaky vyhorenia. Mnohí pracujú veľa nadčasov. Na úkor odpočinku a svojho fyzického a duševného zdravia.“
Syndróm vyhorenia môže spôsobiť emocionálne naviazanie sa na osobu, ktorej opatrovateľ pomáha, fyzickú aj duševnú vyčerpanosť. Opatrovatelia popri pomoci iným, často zabúdajú na seba.

Vyhorenie opatrovateľov spôsobuje
Fyzická a emocionálna námaha: Starostlivosť o seniorov môže byť náročná fyzicky aj emocionálne. Opatrovatelia sa často musia vysporiadať s ťažkými fyzickými úkonmi, ako je zdvíhanie alebo opatrovanie staršej osoby. Navyše, starostlivosť môže byť dlhodobým procesom, čo môže viesť k emocionálnemu vyčerpaniu opatrovateľov.
Finančné náklady: Starostlivosť o seniorov môže byť finančne náročná. Opatrovatelia môžu čeliť vysokým nákladom na lieky, zdravotnú starostlivosť, vybavenie domácnosti a iné potrebné náklady spojené so starostlivosťou.
Nedostatok podpory a pomoci: Niektorí opatrovatelia sa môžu cítiť izolovaní a bez dostatočnej podpory. Môže byť náročné nájsť si čas na odpočinok, získať pomoc od iných členov rodiny alebo získať informácie o dostupných službách a programoch podpory.
Zmeny v rodinných vzťahoch: Starostlivosť o seniorov môže mať vplyv aj na rodinné vzťahy. Opatrovatelia môžu čeliť napätiam, konfliktom alebo zmenám vo vzťahoch s ostatnými členmi rodiny, keď sa starajú o staršiu osobu.
Nedostatok času pre seba: Starostlivosť o seniorov môže zobrať veľa času a opatrovatelia sa môžu cítiť vyčerpaní a obmedzení v rámci vlastného času a záujmov. Nedostatok času pre seba a vlastné potreby môže byť zdrojom stresu.
Nereálne očakávania: Starostlivosť o niekoho nemusí vždy viesť k zlepšeniu zdravotného ani duševného stavu, čo môže byť frustrujúce.
Opatrovatelia si zaslúžia našu podporu, tu je sedem spôsobov, ako im pomôcť.
Podľa odborníkov práca opatrovateľa získa na atraktivite iba v prípade lepšieho finančného ohodnotenia a zabezpečenia kvalitných zdravotných pomôcok pre pacientov tak v sociálnych zariadeniach, ako aj pri domácom ošetrovaní.
Navliekacie nohavičky TENA Pants sa rovnako ako bežná spodná bielizeň ľahko obliekajú a vyzliekajú a pritom poskytujú ochranu pri strednej až ťažkej inkontinencii. Sú vhodné, pokiaľ je váš blízky stále mobilný a môže si sám dôjsť na toaletu. Podobnosť spodnej bielizni veľmi vyhovuje aj osobám s demenciou.
Tento článok vám prináša TENA.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.
