Každý rok pribudne desať miliónov nových prípadov demencie. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že na svete žije viac ako 55 miliónov ľudí s touto diagnózou.
K rizikovým faktorom patria okrem veku nad 65 rokov aj vysoký krvný tlak (hypertenzia), cukrovka, nadváha i obezita. Negatívny vplyv má aj fajčenie, nadmerné pitie alkoholu, fyzická nečinnosť, sociálna izolácia a depresia.
Keďže podiel osôb nad 65 rokov v štatistikách rastie a predlžuje sa aj priemerná dĺžka života, je otázka udržania duševnej čulosti v starobe dôležitá.

Aktuálne zverejnili JAMA Network Open novú štúdiu z Monashovej univerzity v Melbourne. Ukázala, že niektoré bežné činnosti sú pre mozog prospešnejšie ako iné. Používanie počítača, lúštenie krížoviek či hranie šachu sú pri predchádzaní demencie účinnejšie ako pletenie či maľovanie.
„Naše výsledky hovoria, že aktívne používanie predtým uložených znalostí môže mať väčšiu úlohu pri znižovaní rizika demencie ako pasívnejšie rekreačné aktivity. Osobitne dôležité je udržiavať myseľ aktívnu a motivovanú,“ myslí si jedna z autoriek štúdie Joanne Ryanová z Fakulty verejného zdravia a preventívnej medicíny na Monashovej univerzite.
V texte sa dočítate:
- Aké aktivity znižujú riziko demencie.
- Aké voľnočasové aktivity sledovali.
- Ktoré aktivity sa neosvedčili.
Lepšie je lúštiť krížovku ako čítať
Austrálski a americkí výskumníci čerpali údaje z austrálskej dlhodobej štúdie starších osôb Aspree, ktorá pokrýva obdobie od marca 2010 do novembra 2020. Nazbierali tak dáta od 10 318 Austrálčanov vo veku 70 rokov a viac.