Obhrýzanie nechtov, štípanie sa, ďobanie či škrabanie pokožky alebo ťahanie si vlasov. Pre niekoho sú to len drobné zlozvyky, no pre malú skupinu ľudí môžu mať za následok viditeľné poškodenie kože aj negatívny vplyv na mentálne zdravie.
Predpokladá sa, že takéto opakované správanie zamerané na telo (BFRB) postihuje asi päť percent ľudí na celom svete.
Ak s ním neviete v stresových situáciách prestať, skúste sa namiesto toho jemne dotknúť svojej pokožky. Napríklad si slabo trite končeky prstov, dlane alebo zadnú časť paže. Aspoň dvakrát denne.

Táto stratégia sa nazýva „náhrada návyku“ a pomohla viac ako polovici účastníkov šesťtýždňovej štúdie obmedziť ich nežiaduce správanie. Nemeckí výskumníci zverejnili svoje závery v lekárskom časopise JAMA Dermatology.
Vedúci autor štúdie Steffen Moritz zdôrazňuje, že dôležité je dotýkať sa tela zľahka.
"Ak ste v strese, môžete vykonávať pohyby rýchlejšie, ale nie s väčším tlakom," vysvetľuje pre NBC News vedúci pracovnej skupiny pre klinickú neuropsychológiu v Univerzitnom medicínskom centre Hamburg-Eppendorf.
V texte sa dočítate:
- Pre ktorú skupinu osôb mali techniky najväčší prínos.
- Aké sú limity štúdie.
- Kedy je vhodné techniky využívať.
Limity štúdie
Nová štúdia zahŕňala 268 ľudí, ktorí mali buď trichotilomániu (chorobné vytrhávanie vlastných vlasov a chlpov, pozn. red.), alebo si opakovane hrýzli nechty či vnútornú stranu líc. Vekové rozpätie účastníkov bolo od 18 do 80 rokov.
Kontrolnej skupine výskumníci povedali, že sú na čakacej listine na liečbu. Tú po skončení štúdie aj dostali. Zvyšných účastníkov pomocou manuálu a videa naučili, ako si vytvoriť náhradný návyk.