Je bežný pracovný deň, no jeho rytmus nie je taký ako zvyčajne. Do práce prichádzate o dve hodiny neskôr, pretože ste boli u zubárky. Tá vám vyčítala, že škrípete zubami, takže onedlho o všetky prídete. To spôsobuje, že vás bolí čeľusť aj krk.
Navyše, posledný mesiac vôbec dobre nespávate. Medzi druhou a štvrtou hodinou sa vždy prebudíte, pretože nedokážete prestať myslieť na prácu. Je to, akoby ste mali v hlave tenisovú loptičku, ktorá udiera do stien vo vašej hlave. Neustále sa odráža, a aj keď sa nachvíľu vzdiali, opäť sa vráti.
Šéf je voči vám čoraz agresívnejší a vy sa nedokážete sústrediť. Okrem toho, v útrobách vašej mysle číha kritik, ktorý sa v poslednom čase tiež ozýva akosi častejšie a hlučnejšie.
Tieto situácie a ich variácie zažívajú mnohí ľudia. Pracovný stres môže byť ešte náročnejší, ak ste absolventom a na svojom prvom pracovisku chcete urobiť naozaj dobrý dojem.
Odborník Padraic J. Dunne, ktorý pôsobí na univerzite RCSI v Dubline, v texte na portáli The Conversation vysvetľuje, ako vám pri zvládnutí stresových situácií môžu pomôcť meditačné techniky.
Upozorňuje, že pozitívne účinky meditačných techník, ktoré budujú súcit, podporil rozsiahly výskum.
V texte sa dočítate:
- Prečo je dôležitá všímavosť a ako ju môžete trénovať.
- Čo je meditácia založená na pozornosti a ako funguje.
- Ako funguje meditácia zameraná na súcit so sebou a ako vám môže pomôcť.
Všímavosť znižuje úzkosť aj stres
Slovo mindfulness sa v slovenčine prekladá aj ako všímavosť. Ide o prax v pozorovaní vlastných vnútorných (myšlienky, emócie, spomienky a vnemy) a vonkajších realít (sociálne a fyzické prostredie).