Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) trápi počas reprodukčného veku približne osem až trinásť percent žien, uvádza Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Medzi príznaky patrí nepravidelný menštruačný cyklus, akné, nadmerný rast ochlpenia na tvári, zmena hlasu, cysty na vaječníkoch a problémy s počatím. Okrem toho môže nastať aj zvýšené riziko cukrovky druhého typu a srdcových chorôb.
Vedkyňa Goitseone Thamaeová z Univerzity v Cambridgei v texte na portáli The Conversation upozorňuje, že napriek vysokej prevalencii tohto ochorenia významný počet prípadov PCOS až 70 percent na celom svete, zostáva nediagnostikovaných.
Čiastočne je to preto, že neexistuje jeden špecifický test na diagnostiku. Príčina PCOS totiž zostáva stále nejasná.
„Ide o komplexný stav, ktorý súvisí nielen s génmi, ale aj rôznymi faktormi prostredia. Ženy platia za tento syndróm obrovskú daň. Porucha sa odzrkadlí na vzhľade ich tela aj plodnosti,“ vysvetľuje.
V posledných rokoch sa vedci okrem iného zameriavajú na skúmanie spojitosti medzi PCOS a trávením, črevným mikrobiómom a zdravým stravovaním.
V texte sa dočítate:
- Aká je spojistosť medzi PCOS a črevným mikrobiómom.
- Ako súvisí PCOS aj so stravovaním.
- Či môže ženám s PCOS pomôcť užívanie probiotík a vyhýbanie sa alkoholu.
Pestrosť črevných baktérií je dôležitá
„Štúdie zistili, že črevný mikrobióm u žien s PCOS je iný ako u žien bez tohto syndrómu. Ženy majú v porovnaní s mužmi tendenciu mať rôznorodejší črevný mikrobióm. Avšak ženy s PCOS majú v stolici menej druhov baktérií a zároveň je ich zmes iná ako u žien, ktoré týmto syndrómom netrpia,“ hovorí vedkyňa z Univerzity v Cambridgei.
Vysvetľuje, že nižšia pestrosť črevných baktérií je spojená s vyššími hladinami testosterónu a s nadmerným rastom vlasov. Súvisí to aj s ďalšími problémami: abnormálnymi hladinami cholesterolu, nadváhou alebo inzulínovou rezistenciou.
„Inzulínová rezistencia je stav, keď bunky v svaloch, tuku a v pečeni nereagujú dobre na inzulín. Znamená to, že nemôžu ľahko prijímať glukózu z krvi,“ objasňuje.

Významnú úlohu zohráva aj strava
To, aké typy mikróbov žijú v našich črevách, môžu ovplyvniť mnohé veci: strava, pohlavné hormóny, kvalita spánku, miesto, kde žijeme a aj naša hmotnosť.