Už v škole sme sa učili, ako Alexander Fleming objavil jeden z najdôležitejších liekov na svete – penicilín. Vlastne náhodou. A napokon toto antibiotikum zachránilo a stále zachraňuje milióny ľudských životov.
Veda je o hľadaní, hádaní, skúšaní a skúmaní. Preto aj mnohé lieky sprevádzajú od vývoja cez klinické testovanie až po predaj v lekárňach strhujúce príbehy. Vedci sa často pri tvorbe liekov inšpirovali aj jedom.
V texte sa dočítate:
- Aký živočích inšpiroval vedcov pri vývoji Ozempicu.
- Čo má spoločné zmija brazílska a lieky na krvný tlak.
- Ako sa dali v medicíne využiť schopnosti kužeľového slimáka.
- Aký živočích je spojený s liečbou rakoviny mäkkých tkanív.
- Ako súvisia pijavice s liekmi proti zrážaniu krvi.
- Ako sa stal liek z jedu na potkany.
- Z ktorej výbušniny sa vyvinul liek na angínu.
- Ktorej bojovej látke vďačíme za chemoterapiu.
Za ozempicom hľadaj jašteričku
Liek wegovy, známy aj pod názvom ozempic, bol pôvodne vyvinutý na liečbu cukrovky druhého typu. Neskôr sa však ukázalo, že ovplyvňuje aj centrálny nervový systém. Pôsobí na hypotalamus a ďalšie mozgové centrá, ktoré sú spojené s tým, ako si užívame jedlo.
Vedci sa pri jeho vývoji inšpirovali jedom kôrnatca gila.
„Vedci zistili, že hormón v jede kôrnatca gila, ktorý sa nazýva exendín-4, by sa mohol použiť na liečbu cukrovky 2. typu. Exendín-4 sa podobá hormónu, ktorý sa nachádza u ľudí. Volá sa GLP-1 a uvoľňuje sa po jedle. Je dôležitý, pretože kontroluje hladinu cukru v krvi,“ vysvetľuje v texte na portáli The Conversation vedec Craig Russell z Astonskej univerzity vo Veľkej Británii.