SME

Prekvapivý benefit jogy. Pomáha ženám s chúlostivým problémom

Väčšina sa za tento problém hanbí.

(Zdroj: pexels.com)

Tridsaťpäťročná Gabriela sa pred šiestimi rokmi stala mamou dvojičiek. Chlapcov síce porodila bez komplikácií, no niekoľko týždňov bojovala s únikom moču. Postupom času si všimla, že sa objavuje opakovane v situáciách, keď urobí prudší pohyb pri starostlivosti o deti, ale aj keď sa schuti zasmeje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Keď prišli rodičia či známi na návštevu, ale aj pri kočíkovaní som sa neustále kontrolovala a obávala, že si na oblečení nájdem fľaky,“ opisuje Gabriela svoju nepríjemnú skúsenosť. Žien s podobným problémom je však veľa a ich počet stúpa.

Tehotenstvo a pôrod je častou, nie však jedinou príčinou takzvanej stresovej inkontinencie.

Tvorí takmer polovicu inkontinencií moču u žien

Napriek názvu stresová inkontinencia nemá so stresom nič spoločné. K nechcenému úniku moču dochádza najčastejšie počas námahy, dvíhaní bremien, pri prudších pohyboch, ale aj pri kýchaní, kašľaní či smiechu.

„Za normálnych okolností sú krčok močového mechúra a močová rúra podopierané svalmi panvového dna a uzatvárací tlak v močovej rúre prevyšuje tlak v močovom mechúri. U kontinentných žien zostáva uzatvárací tlak v močovej rúre zachovaný. Ak však poklesne, dochádza k nechcenému úniku moču,“ vysvetľuje v odbornej publikácii Výzkum ve sportovní medicíně II. gynekologička MUDr. Dagmar Psalmanová. Dodáva, že stresová inkontinencia je najčastejší typ a postihuje takmer výlučne ženy.

Odhaduje sa, že ňou trpí 15 až 45 percent žien a riziko rastie s vekom. Podľa Cleveland Clinic trápi až polovicu žien nad 65 rokov. Okrem tehotenstva a pôrodu, kedy sa môžu poškodiť štruktúry panvového dna, sa na jej vzniku podieľajú aj hormonálne zmeny v období klimaktéria či obezita.

Neistota i hanba

Okrem lokálneho diskomfortu má problém stresovej inkontinencie i psychologický rozmer. Obavy z úniku moču v nevhodnom čase zasahujú do každodennej kvality prežívania a duševného zdravia. Rozpaky, pocity trápnosti, hanby ovplyvňujú sebavedomie žien a niekedy dokonca aj schopnosť pohodlne pracovať.

Štúdia publikovaná v nemeckom časopise Geburtshilfe und Frauenheilkunde uvádza, že tieto pocity neraz vyústia do vyhýbania sa sociálnym kontaktom, obmedzenia aktivít, ktoré ženy kedysi bavili, až do stavov úzkosti a depresie. Psychický stav netreba zľahčovať a čo najskôr treba vyhľadať odbornú pomoc.

Cvičenie na prevenciu i riešenie problému

Svaly panvového dna sú najdôležitejšou oporu pre brušné orgány.

„Panvové dno je oporou pre konečník i močový mechúr a bráni jeho predčasnému pretečeniu. Uvoľnené svaly zas umožňujú efektívne vyprázdnenie konečníka i mechúra,“ vysvetľuje Miriam Kmeťová, rehabilitačná pracovníčka Privátnej urologickej ambulancie Romana Sokola.

Súvisiaci článok Trápenie, o ktorom sa nehovorí. Postihuje viac ženy ako mužov Čítajte 

Práve únik moču je jedným z príznakov, že panvové dno nefunguje správne. Dobrou správou je, že stresová inkontinencia nie je trvalý stav. Špeciálnou liečebnou gymnastikou môžeme svaly precvičovať a spevňovať.

Účinnosť cvičenia sa podľa rehabilitačnej pracovníčky z urologickej kliniky odvíja od správnej techniky. Mnohé ženy totiž nesprávne sťahujú brucho či zadok. Na lokalizáciu správnych svalov odporúča jednoduchý test.

„Počas močenia dva až trikrát zastavte a uvoľnite prúd moču. Brucho, zadok i nohy sú pritom uvoľnené, pod panvou by ste mali cítiť pohyb svalstva nahor a ich stiahnutie do seba,“ radí Kmeťová.

S cvičením odporúča začať v ľahu na chrbte, neskôr môžete skúsiť cvičiť v sede či v stoji. Okrem správnej techniky je potrebná pravidelnosť. V začiatkoch zrejme zvládnete maximálne 20 opakovaní. Postupne ich však pridávajte a cvičte aspoň 30 minút denne.

Aj cvičenie jogy môže v určitých pozíciách posilňovať svaly panvového dna.

„Panvové dno je aktívne pri ásanach ako stolička, trojuholník a široký drep roznožný. Tieto pozície pomáhajú spevňovať centrum tela a keď pracuje priečny sval brucha, prirodzene sa zapájajú aj zvierače panvového dna,“ vysvetľuje inštruktorka jogy Cyrila Maščuková.

Dôraz jogy na bránicové dýchanie zároveň znižuje brušný tlak na panvové dno, zatiaľ čo techniky všímavosti umožňujú vedome zapájať a uvoľňovať tieto svaly. Začlenenie jogy do rutiny môže okrem fyzických výhod podporiť emocionálnu pohodu znížením napätia či úzkosti.

Hoci únik moču zasiahne do kvality života, terapia spojená s pravidelným posilňovaním panvového dna môže prispieť k získaniu opätovnej kontroly nad močovými funkciami. Dovtedy je potrebné dôsledne dodržiavať hygienu a zachytiť uniknutý moč, aby ste predišli podráždeniu intímnych oblastí. Špeciálne vložky TENA sú diskrétne a zároveň majú vysokú absorpčnú schopnosť, ktorá poskytuje ochranu pred zápachom aj vlhkosťou.

Tento článok vám prináša TENA.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 582
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 947
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 441
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 403
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 127
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 110
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 919
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 593
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu