Niekto by povedal, že je to tanec pri tyči. A mnohí si pri tom predstavujú iba erotické pohyby v striptízových kluboch. Pritom za uplynulých 20 rokov prešiel pole dance obrovský kus cesty. Z niekdajšieho tanca plodnosti je od konca roku 2017 oficiálne uznaný šport.
"Práve to je podľa mňa na pole dance pekné a zaujímavé: spája v sebe športovú aj estetickú stránku," tvrdí MICHAELA MICHŇÁKOVÁ, ktorá vedie aj kurzy pre verejnosť. "Ľudia sú vždy na prvej hodine prekvapení, že to nie je také jednoduché. Najčastejšie ich prekvapí to, že tyč sa šmýka. Na prvej hodine im často chýba aj sila. Preto sa často vyhovárajú na to, že sa im potia ruky."
Tomuto športu sa venuje aj s manželom, ktorý bol v minulosti elitným gymnastom. "Skvelého pole dancera spoznáš nie podľa toho, že nejaký prvok urobí. Ale najmä podľa toho, ako ho urobí," hovorí SLAVOMÍR MICHŇÁK.
Úspešná dvojica získala v tomto roku na majstrovstvách sveta World Pole and Aerial Championship zlatú medailu.
V texte sa dočítate:
- Ako sa manželia Michňákovci dostali k pole dance.
- Či je pre nich pole dance viac tanec alebo šport.
- Čo je na pole dance najnáročnejšie?
- Či bývajú pred súťažou v strese.
- Akú majú konkurenciu doma a v zahraničí.
- Či pole dance začína viac lákať aj mužov.
- Či dokáže publikum vždy oceniť náročný prvok.
- Ktoré krajiny posielajú na súťaže najlepších pole dancerov.
- Ako vyzerá tréning na majstrovstvá sveta a ako často musia trénovať.
- Či sa počas tréningov hádajú.
- Čo je ich najväčšou motiváciou.
- Či má pole dance vekové limity.
Slavomír, počula som, že počas vašej profesionálnej gymnastickej kariéry ste tak často chodili po rukách, až vám na nich stvrdla koža tak, ako to majú iní ľudia na pätách. Je to pravda?
Slavomír Michňák: Ako gymnasta mám tvrdú kožu na rukách, ale nie je to zo stojok. Skôr z bradiel, hrazdy a z toho, že sa veľa na nich vešiame. Ale taká tvrdá ako na pätách asi nebola. Nikdy som si ju ani nekrémoval.
Na majstrovstvách sveta v roku 2018 v Dauhe ste sa dokonca umiestnili na 13. mieste. Ako ste sa dostali od gymnastiky k pole dance?
S. M.: Postupne som prešiel od jedného k druhému. V gymnastike som ešte síce nedosiahol to, čo som chcel, ale už sa to tam začínalo kaziť.
Odrážalo sa to na vzťahoch a zároveň sa mi už nepáčilo vedenie zväzu. Myslím, že už som to tak trochu aj naťahoval. Stále som si hovoril, ešte jedny majstrovstvá Európy a potom ešte jedny. A zrazu prišiel bod, kedy som si povedal, že už by aj stačilo.
Zároveň som spoznal Mišku. Ona mi ukázala, o čom je pole dance, páčilo sa mi to a prirodzene som presedlal z jedného športu do druhého.
Miška, takže vy ste boli tá, ktorá mala prvá poledanceové skúsenosti. Pamätáte si ešte ako ste sa k nemu dostali?
Michaela Michňáková : Veľmi dávno, ešte keď som žila v Španielsku, ma kamarátka zobrala na jednu hodinu pole dance. Povedali sme si, že to len tak zo žartu vyskúšame.
Chytilo ma to, a keď som sa vrátila na Slovensko, rozhodla som sa, že sa tomu budem intenzívnejšie venovať.
Je pre vás pole dance viac tanec alebo šport?
M. M.: Myslím si, že z každého má niečo. Asi by som povedala, že je to skôr šport. No práve to je podľa mňa na pole dance pekné a zaujímavé: spája v sebe športovú aj estetickú stránku.
Slavomír, je pole dance náročný šport?
S. M.: Je to veľmi ťažký šport.
Aj keď ho porovnáte s gymnastikou?
S. M.: Závisí od toho, z akého pohľadu sa na to pozeráme. Neviem, či sa to vôbec dá porovnať. Gymnastika má veľmi veľa podmnožín.
Napríklad kruhy sú čisto silové náradie a oproti pole dance sú určite aj silovo náročnejšie.
Pole dance môže mať veľmi podobné prvky ako gymnastika, no má aj svoje špecifiká, ako každý šport.

Čo je najťažšie na pole dance? Sú ľudia prekvapení, keď zistia, že je to náročný šport?
M. M.: Určite, vedieme hodiny aj pre začiatočníkov a ľudia sú vždy na prvej hodine prekvapení, že to nie je také jednoduché. Najčastejšie ich prekvapí to, že tyč sa šmýka. Na prvej hodine im často chýba aj sila. Preto sa často vyhovárajú na to, že sa im potia ruky, ale je to skôr o tom, že si musia vybudovať silu v úchope.
S. M.: Ak hovoríme o súťažnej verzii pole dance, tak súťažná zostava trvá do štyroch minút. Nie je šanca, že by sa mi za tento čas nespotili ruky alebo mi vydržalo na rukách magnézium, ktoré som si dal na ne pred zostavou. Takže to určite nie je len o spotených rukách, ale najmä o sile.
Zároveň štyri minúty môžu byť aj pekelné. Z hľadiska silového športu mi to vôbec nepripadá ako krátky čas.
S. M.: A to je jeden z tých hlavných rozdielov oproti gymnastike, v tomto je pole dance oveľa náročnejší.
Gymnastické zostavy sú kratšie. Na preskoku sa iba rozbehneš a skočíš. Samozrejme, "iba" je relatívne. To, čo musíš urobiť, je náročné. Pri ostatných náradiach trvá zostava okolo 30 alebo 40 sekúnd. Prostné sú najdlhšie, tam je to 70 sekúnd.
Pri pole dance (pole športe, alebo vrcholovom pole dance, pozn. red.) je to, ako som už spomínal, do štyroch minút. Priznávam, nebolo mi to príjemné.
M. M.: Zlomovým časom sú väčšinou dve minúty. Po dvoch minútach chce človek zomrieť a stále je ešte len v polovici.
Takže bez ohľadu na to, ako dobre to máte natrénované, po dvoch minútach si hovoríte, že už by sa zostava mohla aj skončiť?