Popri liekoch na bolesť, krvný tlak a srdce sa minulý rok na prvých pätnástich priečkach predpisovaných liekov objavili aj lieky Stilnox a Neurol. Hypnotikum Stilnox sa používa na liečbu nespavosti, anxiolytikum z triedy benzodiazepínov na riešenie úzkostných stavov.
Na porovnanie, v baleniach na škatuľky ide o porovnateľný počet predaných kusov ako pri kvapkách do nosa Otrivin a Acylpirinu, určeného na znižovanie teploty a bolesti. Stilnox a Neurol pritom už po krátkom čase užívania môžu vyvolať závislosť. Kým v prípade hypnotika Stilnox jeho spotreba klesá, počet predpísaných škatuliek lieku Neurol stúpa.
Vlani bol liek predpísaný 170-tisíc pacientom, v roku 2014 necelým 140-tisícom.

Návykové látky s pozitívnym imidžom
Oficiálne štatistiky pritom zatiaľ závislosť od liekov zachytávajú iba v pomerne malom počte. V roku 2022 sa na Slovensku liečilo 2977 drogovo závislých osôb a pre problémy spojené s alkoholom hospitalizovali takmer 9400 ľudí.
Zo závislosti od sedatív a hypnotík sa podľa celoslovenskej štatistiky z Národného centra zdravotníckych informácií liečilo iba 129 pacientov. To však zďaleka nemusí byť komplexný obraz. Skúsenosti z celého západného sveta totiž ukazujú, že problém je oveľa väčší.
Spojené štáty americké už niekoľko rokov zápasia s epidémiou fentanylu, teda syntetického opiodu, ktorý sa užíva proti chronickým bolestiam.
Ten iba v roku 2021 zabil viac ako 70-tisíc Američanov a centrá viacerých veľkých miest mení na výjavy zo zombie filmov. Ľudia pod vplyvom fentanylu upadajú do takého útlmu, že pripomínajú živé mŕtvoly.