Žiadne pečivo sa nespája s vianočnými sviatkami tak ako perník. Hoci väčšina ho pozná v podobe jedlých domčekov a postavičiek či chlebíkov poliatych čokoládou, čoraz častejšie sa objavuje aj ako príchuť nápojov a vianočných koktailov.
Dopriať si ich pár môže byť nielen chutnou, ale aj zdravou súčasťou sviatkov. Najmä vtedy, ak táto klasická maškrta obsahuje suroviny, ktoré môžu prospieť zdraviu.
„Samozrejme, perníky obsahujú aj zložky, ktoré nie sú dobré pre vaše zdravie, ak ich zjete priveľa (napríklad cukor). Ale, ak si počas tohto sviatočného obdobia doprajete perník, môžete sa aspoň cítiť o niečo menej vinní, pretože obsahuje niektoré prospešné zložky,“ približuje nutričná poradkyňa Hazel Flightová.
Vedúca programu Nutrition and Health na anglickej Edge Hill University vo svojej eseji na The Conversation skúma, ktoré suroviny sa oplatí pridať do perníkov.
V texte sa dočítate:
- Aké zdravotné benefity prinášajú zázvor či klinčeky.
- Prečo nezabudnúť pridať do perníkov škoricu.
- Ako si urobiť zdravšie perníky.
Trošku štipľavosti
U nás známy aj ako ďumbier lekársky je jednou z kľúčových zložiek perníkov. Aj preto sa v anglicky hovoriacich krajinách volá toto pečivo gingerbread.
Zázvor sa už dlho používa v rôznych formách v tradičnej medicíne a mal by byť po ruke v každej domácnosti. Z výskumov vyplýva, že môže pomôcť pri trávení, zmierniť nevoľnosť a pomôcť v boji proti nádche a chrípke.

„Predpokladá sa tiež, že zázvor môže podporiť reguláciu telesnej hmotnosti, pomáha zvládnuť artritídu a môže tiež tlmiť menštruačné príznaky,“ vymenúva Flightová.
V striedmom množstve je zázvor pre väčšinu ľudí bezpečný. Vo veľkých dávkach však môže u niektorých ľudí spôsobiť zažívacie ťažkosti, pálenie záhy, hnačku či podráždenie úst a hrdla.
Kedysi vzácna, dnes ľahko dostupná
Ďalšou neoddeliteľnou zložkou perníka je škorica, ktorá sa získava sušením z mladej vnútornej kôry stromov z rodu škoricovníkov. Ako prísada sa používala už v starovekom Egypte.
Kedysi bola vzácna a cenná, no v súčasnosti je cenovo dostupná a ľahko ju nájdeme vo väčšine obchodov. Medzi jej najbežnejšie druhy patrí pravá škorica tiež nazývaná ceylonská a čínska škorica - cassia škorica.
Perník nie je medovník
Najpodstatnejším rozdielom je, že pri výrobe medovníka sa používa čistý včelí med, kým pri perníku môže byť aj rozriedený alebo sa použije cukor.
„Je to mimoriadne všestranné korenie s významnými zdravotnými účinkami. Má antimikrobiálne vlastnosti a je tiež bohatá na antioxidanty – prírodné molekuly, ktoré môžu pomôcť chrániť pred ochoreniami, ako je cukrovka druhého typu,“ uvádza Flightová.
Škorica tiež môže pomôcť znížiť zápal a môže byť užitočnou zložkou proti starnutiu pokožky. Podľa výskumníkov môže tiež zlepšiť dentálnu hygienu, znížiť cholesterol a krvný tlak.
Orieškový nádych
Napriek názvu nehovoríme o orechu. Je to totiž vysušené semeno z plodu muškátovníka pravého.
Dnes ho vieme nájsť ako dôležitú koreninu v zmesi známej ako tekvicové korenie. To sa používa ako ochucovadlo nielen v tekvicovom koláči, ale aj v kávových nápojoch. Zložením sa ponáša na naše perníkové korenie.
Adam Clulow, historik z Texaskej univerzity v Austine, pre The Washington Post približuje, že muškátový oriešok bol považovaný za zázračnú látku. Vysvetľuje, že sa hovorilo, že lieči mor, robí ľudí krajšími, zostruje pamäť a upokojuje myseľ.

Muškátový orech, ktorý dodáva slaným aj sladkým pokrmom hrejivú a orieškovú chuť má aj podľa výskumov viacero zdravotných benefitov.
Spája sa so zmierňovaním zápalu a môže prospievať zdraviu srdca.
V malom množstve je toto korenie bezpečné, avšak vo vyšších dávkach má vážne vedľajšie účinky, ako sú halucinácie, zrýchlený srdcový tep či nevoľnosť.
Prísada nielen do perníkov
Klinčeky - sušené pupene kvetov stromu klinčekovca voňavého sú v Európe známe od raného stredoveku. Nie sú len hlavnou prísadou do perníkového pečiva, ale aj jedným zo základných korení v indickej kuchyni.

Registrovaná dietologička Rachael Ajmeraová poukazuje na mnoho potenciálnych zdravotných výhod tohto korenia vrátane schopnosti udržiavať hladinu cukru v krvi pod kontrolou a pomoci pri blokovaní rastu baktérií.
„Rovnako, ako mnohé iné zdravé potraviny sú najúčinnejšie, ak sú súčasťou zdravej a vyváženej stravy,“ upozorňuje na webe Healthline.
Zdravšie perníky
Flightová pripomína, že perníky obsahujú aj prísady, ktoré nie sú zdraviu prospešné, ak ich zjete priveľa. No môžete sa teraz cítiť o niečo menej previnilo, ak si počas týchto sviatkov kúsok doprajete.
Ak však chcete urobiť perník ešte zdravším, môžete namiesto bežnej múky použiť napríklad mandľovú, ktorá je tiež dobrou bezlepkovou alternatívou.
„Vďaka tomu získate viac bielkovín, ktoré vám môžu pomôcť pri pocite sýtosti a zastaviť nadmerné prejedanie sa,“ vysvetľuje Flightová.
Maslo sa dá vymeniť za kokosový alebo olivový olej, ktoré môžu mať v porovnaní s ním menší vplyv na hladinu cholesterolu.
Perníky môžete dozdobiť orechmi, semienkami či hrozienkami, a tak jednoducho, pridať vlákninu a ďalšie živiny, ako sú vitamín E, horčík, či selén.