Z pestrofarebnej knižky sa ozýva rev leva, z plastového mobilu cinkanie, autíčka trúbia a vláčiky húkajú, hrniec rozpráva a spieva, až z toho človeka môže rozbolieť hlava. Veselé zvukové hračky, ktoré dokážu byť aj otravné, však môžu dlhodobo poškodiť sluch.
American Academy of Audiology (AAA) upozorňuje na to, že obzvlášť drobné uši detí sú náchylné na poškodenie sluchu. Vnútorné ucho obsahuje jemné vláskové bunky, ktoré sa neobnovujú, čo vedie k trvalej strate sluchu v prípade poškodenia hlukom. A deti si zvyknú držať hračky pri tvári či ušiach.

Prezident AAA Bopanna Ballachanda radí pred nákupom skontrolovať hladinu hluku hračky.
„Mnohí rodičia si neuvedomujú, aké trvalé poškodenie sluchu dieťaťa môže spôsobiť obyčajná hračka. Keď ho neochránime, výsledkom môže byť nezvratná strata sluchu,“ hovorí Ballachanda.
V texte sa dočítate:
- Ako merať hladinu zvuku.
- Ako hlasná by mala byť zvuková hračka.
- Aký vplyv má strata sluchu na život.
Ako rockový koncert
Mozgu pomáhajú rozpoznávať zvuk vláskové bunky v slimáku – kochley, časť vnútorného ucha, ktorá sa stará o sluch. AAA uvádza, že bežný človek ich má pri narodení zhruba 16-tisíc.
Hluk navyše môže podľa Ballachandu poškodiť aj sluchový nerv, ktorý prenáša elektrické signály do mozgu. Preto rodičom radí, aby pred kúpou hračiek použili aplikáciu v telefóne na testovanie úrovne zvuku.

Logopedička Marika Kováčová vo svojom blogu Jazykovkovo upozorňuje, že namerané hodnoty hlučnosti hračiek nemusia odrážať realitu. Dôvodom je, že hluk sa meria v určitej vzdialenosti napríklad na úrovni ruky, pričom deti si môžu prikladať hračku aj k tvári či ušiam.
Odborníčka poukazuje na to, že hračka s hlasitosťou 90 dB tak môže mať pri uchu až 120 dB, čo je hlasitosť rockového koncertu.
„Na porovnanie – ak úroveň hluku na pracovisku presiahne 85 dB, zamestnanec je povinný použiť chrániče sluchu (Nariadenie vlády SR o minimálnych zdravotných a bezpečnostných požiadavkách na ochranu zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou hluku). Pri tejto hodnote chránime dospelých, ale akosi zabúdame na to, že toto riziko platí aj pre deti,“ píše.
Nestojí to za riziko
Audiologička z Mayo Clinic v Minnesote Katie Deaseová radí pred nákupom či používaním hračku otestovať. Hlasitosť je potrebné skúšať, ako keby bola pri tvári a nie na dĺžku paže.