SME

Plánujete piť menej alebo sa alkoholu úplne vyhnúť? Sedem rád, ako to zvládnuť cez sviatky

Stretnutia počas sviatkov sú náročné.

Uvedomenie si benefitov, ktoré triezvosťou získate vás môžu motivovať obmedziť pitie alkoholu alebo abstinovať.Uvedomenie si benefitov, ktoré triezvosťou získate vás môžu motivovať obmedziť pitie alkoholu alebo abstinovať. (Zdroj: Adobe Stock)

Alkohol je často základom mnohých sviatočných stretnutí a osláv. A často sa považuje za spôsob, ako umocniť sviatočnú náladu. Na trhoch sa „zahrejeme“ punčom, medovinou či bombardinom a na návštevách nám nalejú na privítanie vaječný koňak a niekde aj hriatô. Koniec roka oslavujeme nielen ohňostrojom, ale aj šampanským.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre tých, ktorí sa snažia obmedziť pitie alkoholu, môžu byť tieto stretnutia naozaj náročné.

Klinický psychológ a psychoterapeut Peter Knapík pre SME hovorí, že pre závislých od alkoholu sú pre mnohé dôvody sviatky rizikovejším obdobím ako bežné dni.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Deťom neponúkajte ani nealko pivo. Učíte ich, že piť alkohol je normálne, tvrdí odborník Čítajte 

„Je to nielen tým, že sviatky sú spojené s pitím alkoholu, ale často je toto obdobie spojené so zvýšeným stresom a zhonom, čo môžu byť rizikové faktory u tých, ktorí konzumujú nadmerne alkohol, ale aj pre tých, ktorí sú závislí od alkoholu a snažia sa abstinovať,“ vysvetľuje námestník pre psychoterapeutickú starostlivosť v Odbornom liečebnom ústave psychiatrickom (OLÚP) Predná Hora.

Či už sa rozhodnete piť s mierou, alebo sa alkoholu úplne vyhnete, tipy od odborníkov vám môžu pomôcť dosiahnuť váš cieľ a užiť si slávnosti.

Riziká sviatkov

Knapík pripomína, že často aj stretnutia s blízkymi počas sviatkov nie sú zďaleka ideálne, tak ako sa to v spoločnosti prezentuje. Naopak, práve cez sviatky vrcholí množstvo konfliktov, hádok a iných problémov, ktoré sa prevalia práve v tieto dni.

SkryťVypnúť reklamu

„Rizikové je aj to, že sa cez sviatky viac toleruje pitie alkoholu, preto tí, ktorí pijú nadmerne, majú nižšie zábrany a konzumujú alkohol viac,“ upozorňuje.

Leah Youngová z Eating Recovery Center a Pathlight Mood & Anxiety Center v Denveri pre odborný web Healthline hovorí, že niektorí môžu pociťovať tlak od ostatných, keďže spoločnosť kladie veľký dôraz na začlenenie alkoholu do osláv.

Súvisiaci článok Sviatočné pitie môže poškodiť vaše srdce. Najviac infarktov sa udeje na Štedrý deň Čítajte 

Iní sa pomocou alkoholu snažia vyrovnať s komplikovanými pocitmi osamelosti, smútku alebo úzkosti v súvislosti s členmi rodiny, ktorí už nežijú, alebo s tými, ktorých sa obávajú vidieť počas sviatkov.

„Keď sa ľudia cítia smutní alebo úzkostliví, môžu si vypiť, aby zmiernili svoju emocionálnu bolesť," povedala pre Healthline doktorka Sarah Churchová, zakladateľka a výkonná riaditeľka Wholeview Wellness Centers.

SkryťVypnúť reklamu

Prednosta OLÚP Predná Hora dodáva, že mnohí majú sviatky spojené s nepríjemnými spomienkami z detstva, najmä keď boli svedkami hádok, konfliktov a problémov spôsobených závislosťou rodičov.

1. Nezostávajte celý čas

Psychológ hovorí, že uvedomenie si benefitov, ktoré triezvosťou získate, vás môžu motivovať obmedziť pitie alkoholu alebo nepiť vôbec. Podporuje v tomto predsavzatí všetkých a uisťuje ich, že o nič neprídu.

„Možno sú to na prvý pohľad nepodstatné veci, ale tým, že obmedzím pitie alebo sa mu úplne vyhnem, robím prospešnú vec pre svoje zdravie, neriskujem problémy rôzneho charakteru, som si plne vedomý toho, čo robím, hovorím, nemusím sa báť a hanbiť za seba, čo som komu pod vplyvom alkoholu povedal, či niekomu niečo vykričal, alebo som nedodržal slovo, vyvolal nejaký konflikt. Môžem bez problémov šoférovať, vyhnem sa nepríjemným stavom spojenými s 'opicou'. A ak ste rodičia, deťom ukazujete dobrý príklad, že pitie nemusí byť nutnou súčasťou sviatkov,“ približuje.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúča si dopredu premyslieť, do akej spoločnosti sa chystáte. Opýtať sa samého seba, či chceme byť jej súčasťou, ak chceme obmedziť svoje pitie, či sa budeme s nimi cítiť dobre, ak nebudeme piť, a či nás vedia tolerovať, aj keď tam budeme triezvi.

„Ak sa poznáte, že ak si dáte jeden pohárik, tak vás už zlomia na ďalší, je dobre si nedať vôbec alebo sa takému podujatiu vyhnúť úplne,“ radí.

Youngová hovorí, že nemusíte byť prítomný celý večierok. Príďte neskôr, odíďte skôr alebo urobte oboje. Ak môžete, oznámte hostiteľovi vopred, že pravdepodobne nebudete môcť zostať dlho, aby vás pri odchode nečakali žiadne prekvapenia.

„Ak máte na to prostriedky, cestujte na udalosti oddelene, aby ste mali únikovú cestu a prediskutujte to vopred s osobou, s ktorou ste tam,“ dopĺňa. V prípade, že vás tlak stretnutia premôže, skúste z neho odísť a urobiť si na chvíľu prestávku.

SkryťVypnúť reklamu

2. Vyhnite sa alkoholu pred aj po

V prípade, že vás čaká spoločenské stretnutie, kde si pravdepodobne vypijete, obmedzte alkohol niekoľko dní pred a po podujatí. Môže to vášmu telu pomôcť oddýchnuť si.

Dobrou stratégiou podľa odborníčky je aj povedať „nie“ pred a po večierku.

„Ak obmedzíte svoje pitie na čas, ktorý trávite s ostatnými, nebudete mať sklon toľko piť,“ konštatuje Churchová.

3. Vychutnávajte

Ak ste si povedali, že ponúkaný alkohol neodmietnete, Churchová radí, aby ste mu radšej venovali dlhšiu pozornosť, než ho rýchlo vypili. Využite na to všetky svoje zmysly. Všimnite si jeho farbu, vôňu, aký máte z neho pocit v ústach a akú má chuť.

Napríklad, ak si dáte pohár vína, predstierajte, že je súčasťou ochutnávky.

„Môžete ho rozvíriť v pohári, všímať si vôňu, sledovať, či má ‚nohy‘, keď steká po pohári. Všimnite si jeho farbu, a keď si dáte dúšok, venujte pozornosť chuti, či si všimnete nejaké zvláštne chute,“ navrhuje. To vás môže prinútiť spomaliť a dopriať telu a mysli čas na uvedomenie si účinkov alkoholu.

SkryťVypnúť reklamu

4. Vodu a nealko

Alkoholické nápoje striedajte s vodou alebo s džúsom, sódou alebo s iným nealkoholickým nápojom, aby ste zostali hydratovaní a udržali si tempo.

„Nájdite si chvíľku medzi jednotlivými nápojmi na zamyslenie, či naozaj chcete ďalší. Štandardná rada je počkať medzi alkoholickými nápojmi aspoň jednu hodinu. To poskytne vášmu telu dostatok času na spracovanie alkoholu a pomôže predchádzať nadmernej konzumácii,“ tvrdí Churchová.

Súvisiaci článok Alkohol je nebezpečný. Už aj pohár vína môže spustiť stav úzkosti Čítajte 

Youngová dodáva, že existujú spôsoby, ako sa stále cítiť, že ste súčasťou tradícií aj bez alkoholu. Ak niekto z rodiny či kamarát robí každý rok niektorý z vianočných kokteilov, vyzvite ho, či by nevytvoril aj mocktail – nealkoholický miešaný nápoj.

5. Kvalita nad kvantitou

Namiesto vypitia veľkého množstva menej kvalitných nápojov Churchová navrhuje zvoliť tie kvalitnejšie, ako je prémiové víno, špičkový alkohol alebo remeselné pivo. Kvalitnejšie nápoje majú podľa nej často jemnejšie chute, ktoré si viete pomaly vychutnávať.

SkryťVypnúť reklamu

„Dávajte si však pozor na obsah alkoholu, niektoré z týchto nápojov ho môžu mať vyšší. To treba vziať do úvahy, keď sa snažíte udržať nízky počet nápojov. Jedno remeselné pivo sa môže rovnať dvom štandardným nápojom,“ upozorňuje.

6. Zamerajte sa na ľudí a činnosti

Skôr než na alkohol sa zamerajte na zmysluplné rozhovory a aktivity.

„Buďte dospelým, ktorý sa jaší s deťmi, rozbehne nejakú hru alebo aktivitu, aby pozornosť bola na nej namiesto sedenia pri stole a pitia, alebo pomáhajte hostiteľovi,“ vymenováva Youngová.

Predtým než pôjdete na stretnutie, mali by ste sa podľa Churchovej zamyslieť nad tým, čomu inému sa môžete venovať okrem pitia.

„Možno si chcete odfotiť ľudí, aby ste si udalosť zapamätali, alebo sa chcete uistiť, že navzájom zoznámite určitých ľudí. Ak je tam živá hudba, môžete sa sústrediť na účinkujúcich, alebo ak je tam DJ, možno si budete chcieť zatancovať,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

7. Zdôvodnenie abstinencie

Ak ste mali vo zvyku na spoločenských udalostiach piť a zrazu s tým seknete, ľudia si to všimnú.

Knapík tvrdí, že spôsobov, ako sa ubrániť nátlaku, môže byť viac. Problémom však môže byť, že väčšinu z nich si treba natrénovať.

"Môžem mať pripravené rôzne formulky, no v reálnej situácii mi to nebude fungovať. Určite neodporúčame vymýšľať si rôzne dôvody, prečo nechcem piť, napríklad že som tu autom, beriem lieky a podobne. Namiesto toho odporúčame jasne povedať: Nie ďakujem, nepijem,“ hovorí psychológ. V prípade nátlaku radí túto frázu opakovať.

Vníma rozdiel medzi formálnym pracovným stretnutím či neformálnym s priateľmi. No podľa neho platí, že ak človek jednoznačne vyjadrí, že nepije, za nič sa neskrýva a nič nevysvetľuje, tak je väčšia šanca, že ho bude okolie rešpektovať.

SkryťVypnúť reklamu

"Problém je, že ak zotrvávame v spoločnosti, kde sa popíja, tak musíme čakať, že sa nátlak bude stupňovať,“ hovorí.

Súvisiaci článok Terapeutka o drogách: Pacienti už nechodia len s jedným typom závislosti Čítajte 

Ak na vás niekto bude tlačiť, aby ste povedali, prečo nepijete, no vy mu nechcete poskytnúť viac detailov, Churchová radí odviesť pozornosť na niečo iné. Ich zvedavosť môžete zastaviť aj komentárom, že sa teraz o tom nechcete rozprávať a privítate rozhovor o niečom inom.

Youngová uisťuje, že nemusíte svoje zámery a alkoholom oznamovať nikomu, kto to nepotrebuje vedieť. Ak sa však rozhodnete povedať, prečo sa alkoholu vyhýbate, odporúča pripraviť si niekoľko odpovedí pre rôznych ľudí. V závislosti od toho, ako blízko máte k pýtajúcemu sa, môžete mu poskytnúť viac podrobností, ako napríklad, že nepijete z dôvodov duševného či fyzického zdravia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 508
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 367
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 701
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 124
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 050
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 796
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 578
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 434
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lindtner bol v minulosti prokurátor a neskôr sudca.

Obžalovaný Lindtner je premiérov poradca a nový člen Rady STVR.


19
Letecký pohľad na areál firmy Bukóza Holding, a. s., v Hencovciach.

Okolo skupiny Bukóza sú viaceré otázniky.


13
Peter Schutz

Hlásia sa k proruskému disentu v Únii.


61
Ilustračné foto.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zverejnila prognózu vývoja počtu sestier.


6
SkryťZatvoriť reklamu