Nie všetci sú po behu usmievaví a plní energie. Niektorí sú iba spotení, červení a príliš unavení. Sú takí, ktorí pravidelné cvičenie len s ťažkosťou označia za návykové a je pre nich ťažké obľúbiť si túto aktivitu.
No aktívny životný štýl je pre ľudské telo veľmi dôležitý.
Metaanalýza uverejnená v prestížnom lekárskom časopise The Lancent ukázala, že fyzická nečinnosť, v porovnaní s fyzickou aktivitou, je spojená s 30- až 40-percentným zvýšeným rizikom rakoviny hrubého čreva, o 30 percent zvýšeným rizikom rakoviny prsníka, o 20 až 60 percent cukrovky druhého typu a 30 až 50 percent predčasnej smrti.
Netreba však splniť všetky odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), aby sme získali výhody z pohybu. Dôležité je začať a vydržať. Odborníci odporúčajú cvičiť s kamarátmi, počúvať pri cvičení energickú hudbu a mať zariadenie na meranie aktivity.

Už dlhšie sú hitom fitness náramky, ktoré sledujú pohybovú aktivitu, počítajú nachodené kroky, ale merajú aj tep a kyslík v krvi.
Výskumník Corneel Vandelanotte z CQUniversity Australia v texte na odbornom portáli The Conversation vysvetľuje, aké sú ich výhody a či stačí mať základný merač alebo je potrebný luxusný s množstvom funkcií.
V texte sa dočítate:
- Prečo je vhodné sledovať si aktivitu.
- Pre koho je dôležité poznať srdcovú frekvenciu.
- Ako zariadenia sledujú, koľko kyslíka človek spotrebuje.
Kroky a čas
Vandelanotte, ktorý vedie program povzbudzujúci Austrálčanov zvýšiť ich fyzickú aktivitu, tvrdí, že väčšina ľudí má len hmlistú predstavu o tom, akí sú aktívni. A platí, že ich predstava je často nepresná.
„Keď ľudia začnú vedome sledovať, ako veľmi sú aktívni, často si uvedomia, že je to menej, ako si mysleli. A to ich motivuje k väčšej aktivite,“ hovorí.
Na sledovanie nepotrebujete prístroj, môžete to vyskúšať aj bez neho a zapisovať si, čo robíte.