Nádcha, kýchanie, astma, nízky krvný tlak, ale aj žihľavka a ekzém, patria k základným prejavom alergie.
Niektorých ľudí trápia tieto príznaky aj po vypití alkoholu. Je možné, aby boli naň skutočne alergickí?
Na túto otázku sa snažia odpovedať na portáli The Conversation odborníci Samuel J. White a Philippe B. Wilson z Nottingham Trent University vo Veľkej Británii.
V texte sa dozviete:
- Ktoré príznaky ľudí najčastejšie mätú po vypití alkoholického nápoja.
- Aké látky by ste si mali všímať na obale nápojov.
- Či môže byť pri pití alkoholu problémom alergia na kvasinky.
- Aké reakcie vyvolávajú siričitany v alkoholických nápojoch.
- Prečo je dôležité byť pozorný aj pri korkovej zátke.
- Čo by ste mali robiť, ak sa u vás začali objavovať neželané reakcie na alkohol.
Alergie na alkohol sú zriedkavé
Alergia na alkohol je pomerne zriedkavá. Podľa zdokumentovaných prípadov sa u pacientov prejavuje väčšinou v podobe vyrážok.
Mnohých ľudí však znepokojujú príznaky podobné alergii: sipot, bolesti hlavy alebo sčervenanie kože.
„Tieto reakcie sa častejšie pripisujú tomu, že alkohol zhoršuje skryté stavy: astmu, žihľavku a nádchu. Dôvodom je, že rozširuje cievy, čo pripravuje vhodnú pôdu na celý sled telesných reakcií,“ vysvetľujú White a Wilson.
Odborníci hovoria, že ak chceme tieto reakcie dešifrovať, kľúčovým pojmom je „neznášanlivosť alkoholu“. Na rozdiel od alergií, ktoré zahŕňajú imunitný systém, intolerancie vznikajú vtedy, keď telu chýbajú enzýmy potrebné na trávenie a vylučovanie alkoholu.
Následkom sú neželané príznaky.
Vinníkom nie je len samotný alkohol
Zaujímavé je, že zdrojom nežiaducich reakcií nie je len alkohol. Dôležité je komplexné zloženie nápoja.
Neznášanlivosť najčastejšie trápi ľudí pri pití červeného vína, potom po whisky a pive. Hlavným podozrivým však nie sú molekuly alkoholu, ale rôzne chemikálie, ktoré sa v ňom nachádzajú.
Výraznou látkou je napríklad histamín. Histamín sa hojne nachádza najmä v červených vínach. Môže podnecovať bolesť hlavy, nával horúčavy, nosových symptómov, porúch čriev alebo dokonca astmu.
„Tí, ktorí netolerujú histamín, môžu zápasiť s týmito príznakmi, pretože ich telo nie je schopné túto zlúčeninu rozložiť a odstrániť“" hovoria White a Wilson.
Známe sú napríklad alergie na kvasinky. Štúdie však hovoria, že hladiny kvasinkových alergénov v alkoholických nápojoch sú nízke. Skutočné alergické reakcie týkajúce sa kvasiniek sú veľmi zriedkavé. Preto je len veľmi málo pravdepodobné, že príčinou alergickej reakcie po vypití alkoholu bude drobný mikroorganizmus.

Ďalšou látkou, ktorá sa vyskytuje v mnohých alkoholických nápojoch, je oxid siričitý. Nájdete ho najmä v domácich pivách a vínach, predovšetkým vo forme disiričitanu sodného.
„Približne u jedného z desiatich astmatikov sa môže objaviť reakcia na siričitany vo forme dýchavičnosti, pričom vyrážky a anafylaktické reakcie sú skôr výnimkou ako pravidlom,“ hovoria odborníci.
Síričitany sú jedným zo štrnástich alergénov, ktoré musia byť uvedené tučným písmom vo všetkých pripravovaných jedlách a reštauráciách.
Základom alkoholických nápojov bývajú rôzne plody: hrozno, jablká, hrušky, kokosové orechy, pomaranče, chmeľ alebo slad. Odborníci upozorňujú, že zatiaľ čo alergény rastlinného pôvodu teoreticky môžu spustiť skutočné alergické reakcie, väčšina sa zničí počas spracovania.
„Výnimkou, aj keď zriedkavou, sú potenciálne problémy, ktoré predstavujú spóry húb z korkových zátok vínových fliaš,“ tvrdia odborníci.
Rovnako nezvyčajná je aj citlivosť ľudí na ne. Ak však patrí človek k rizikovej skupine, mal by byť obozretný.
Odhaľte vinníka
Ak patríte medzi ľudí, ktorí zápasia s nepríjemnými reakciami po vypití alkoholu, experti majú pre vás jednoduchú radu: vyhýbajte sa mu.
Na odhalenie látky, ktorá vám spôsobuje ťažkosti, vám môže pomôcť nápojový denník, do ktorého si starostlivo zapíšete záznamy o type nápoja, jeho zložení a príznakoch, ktoré sa prejavili. Aj tento postup môže neskôr pomôcť odhaliť spúšťač.
„Ak sa zdá, že všetky alkoholické nápoje vyvolávajú reakciu, môže to signalizovať prehnanú reakciu na alkohol alebo zhoršenie, prípadne vzplanutie nejakého skrytého ochorenia," uzatvárajú White a Wilson.
Zdroje:
DOI: 10.1111/j.1369-1600.2004.tb00533.x
DOI: 10.1016/j.anai.2013.09.016
DOI: 10.1080/1355621031000069828
DOI: 10.1016/j.anai.2013.09.016
DOI: 10.1111/j.1365-2222.2009.03362.x
DOI: 10.3390/microorganisms8010012