Dlhodobo sa vedú spory o tom, či je dotácia hodín telesnej výchovy v školách dostatočná. Propagátori jej zvýšenia hovoria o pozitívnych vplyvoch pohybu na ľudský organizmus. Kritici zase poukazujú na to, že mnoho škôl na Slovensku nemá k dispozícii telocvične, v ktorých by mohli žiaci rozvíjať svoju pohybovú zdatnosť a pracovať na kondícii.
Nová štúdia stojí na strane dostatočného pohybu. Fyzická zdatnosť a lepšie študijné výsledky sa totiž podľa vedcov nevylučujú. Práve naopak. Viaceré výskumy ukazujú, že pravidelné cvičenie má pozitívny vplyv na kognitívne schopnosti.
Smolu však asi majú knihomoli, pretože podľa nového výskumu z Northeastern University v americkom Bostone sa môže toto spojenie týkať len matematiky.

„Zistili sme, že u osem- až desaťročných detí mali tie fyzicky zdatnejšie vyššie skóre v matematike a v meraniach výkonnej funkcie,“ hovorí profesorka Lauren Rainová z Centra pre kognitívne a mozgové zdravie na Northeastern University.
Tento vzťah však nezaznamenali v súvislosti s čítaním alebo pravopisom.
Výsledky výskumu zdokumentovali v texte, ktorý publikovali v januárovom čísle časopisu Psychology of Sports and Exercise.
V texte sa dočítate:
- Na aké ukazovatele sa zamerali vedci v novom výskume.
- Aké testy deti vypĺňali a ako im merali fyzickú zdatnosť.
- Či boli fyzicky zdatnejšie deti aj inteligentnejšie.
Problematika štúdii
Vzťah medzi fyzickou zdatnosťou a lepšími akademickými výsledkami dokumentujú štúdie minimálne od roku 2003. Podľa Rainovej sú však veľmi rôznorodé.