Energetické nápoje sa môžu na prvý pohľad zdať neškodné. Sú sladké a v reklamách sa ukazuje, ako sa vďaka nim dá bojovať proti únave a cítiť sa plný energie.
Je síce na nich napísané, že sú nevhodné pre tehotné a dojčiace ženy a deti, no na rozdiel od alkoholu či nikotínu sa nepotrebuje mládež pri ich kúpe preukázať občianskym preukazom.
Akokoľvek sú lákavé, naozaj nie sú ideálnou súčasťou pitného režimu detí a tínedžerov. Naznačuje to aj nová analýza, v ktorej systematicky preskúmali 57 predchádzajúcich štúdií, ktoré zahŕňali 1,2 milióna detí v 21 krajinách. Výsledky zverejnili v časopise Public Health.
Výskumníci z Newcastle University a Teesside University v Spojenom kráľovstve uviedli, že spotreba energetických nápojov medzi mladými ľuďmi je spojená so zlou kvalitou a krátkym trvaním spánku, ako aj so slabším akademickým výkonom v porovnaní s tými, ktorí ich nepijú.

Pitie energetického nápoja spojili aj so zvýšeným rizikom symptómov poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), stresu, depresie, úzkosti, inzulínovej rezistencie a problémov so zubami.
Štúdia tiež potvrdila zistenia tej z roku 2016 o silnej pozitívnej korelácii medzi pitím energetických nápojov a fajčením, pitím a nadmerným pitím alkoholu a užívaním iných látok.
„Už viac ako desať rokov sme vyjadrovali obavy o vplyve týchto nápojov na zdravie. Odvety, ako sme zistili, že sa predávajú desaťročným deťom a sú lacnejšie ako balená voda,“ uviedla v tlačovej správe Amelia Lakeová, profesorka výživy v oblasti verejného zdravia z Fuse, Centra pre translačný výskum v oblasti verejného zdravia na Teesside University.
Vedci z Newcastlu tvrdia, že ich zistenia sú dostatočne silné na to, aby sa na základe nich udiali zmeny v prospech lepšieho zdravia detí.
V texte sa dočítate:
- Prečo štúdia odborníkov neprekvapila.
- Čo je v energetických nápojoch.
- Aká je bezpečná hranica kofeínu.
- Akú úlohu môžu zohrať rodičia.
Odborníkov štúdia neprekvapila
Výskumníčku Jaroslavu Kopčákovú z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach tieto zistenia neprekvapili. Poukazuje na to, že už pred niekoľkými rokmi jej kolegyne bili na poplach s odborným vedeckým článkom o tejto téme. Nachádza sa aj v zozname literatúry v novej štúdii.
„Už vtedy sme vedeli, že, keď školáci pijú energetické nápoje, tak zvyknú vynechávať raňajky alebo sa im zhoršujú spánkové návyky. Spia menej, sú unavenejší a únavu kompenzujú konzumáciou ďalších energetických nápojov a dostávajú sa tak do začarovaného kruhu,“ hovorí expertka pre denník SME.

Vysvetľuje, že z dlhodobého hľadiska to môže viesť k problémom v oblasti duševného zdravia, keďže kvalitný spánok a pravidelné raňajky, patria medzi základné piliere zdravého dospievania a subjektívnej pohody u mladých ľudí.
Registrovaný odborník na výživu Cesar Sauza, ktorý sa na výskume nepodieľal, uviedol, že zistenia sú ozvenou toho, čo vidí u seba v práci.
„V klinickej praxi som videl, že energetické nápoje negatívne ovplyvňujú študijné výsledky detí, pravdepodobne v dôsledku zmeny spánku. Ďalším dôvodom, prečo tieto zistenia nie sú prekvapujúce, je, že väčšina energetických nápojov má vysoký obsah cukru a kofeínu, ktoré majú pri nadmernej konzumácii na deti negatívne účinky,“ hovorí pre odborný web Medical News Today (MTS).
Sauza však dodáva, že by sa takéto systematické recenzie mali používať ako dôkaz, ktorý odôvodňuje potrebu ďalších dlhodobých štúdií zameraných na dlhodobé účinky energetických nápojov na deti.
Tajomstvo energetických nápojov
Britská štúdia zďaleka nie je prvá, ktorá naznačuje súvislosť medzi konzumáciou energetických nápojov a negatívnymi účinkami na zdravie.
Predchádzajúce štúdie zistili, že energetické nápoje môžu viesť k zvýšeniu počtu srdcových infarktov a rizikových faktorov srdcových ochorení. Iné poukázali na negatívne účinky poklesu cukru a odvykania od kofeínu, ktoré sa spájajú s energetickými nápojmi.
Nie vždy je jasné, čo je v energetickom nápoji, pretože neexistuje žiadna dohodnutá norma pre to, čo je „energetický nápoj“.
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín aj americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv do tejto kategórie radí nealkoholické nápoje obsahujúce kofeín, taurín, L-karnitín alebo guarana alebo vitamíny. Pridané môžu byť aj iné zložky, ktoré sú prezentované ako stimulanty, energizéry a látky zvyšujúce výkonnosť. Zoznam ingrediencii zahŕňa zvyčajne aj cukor.
Bezpečná hranica kofeínu
- Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) uvádza, že pre dospelých (netýka sa tehotných žien), je bezpečná jednorazová dávka kofeínu do 200 miligramov (mg), čo sú tri miligramy na kilogram váhy.
- Avšak od 100 mg (1,4 mg/kg váhy) jednorazového príjmu môže narušiť spánok, najmä ak sa konzumuje krátko pred ním.
- Bezpečný celodenný príjem kofeínu je 400 mg (5,7 mg/kg váhy).
- Pre deti je bezpečná jednorazová dávka 3mg/kg váhy.
- „Napríklad 13-ročné dieťa, ktoré váži 45 kilogramov, by tak nemalo skonzumovať viac než 135 mg kofeínu za deň. Adolescent s hmotnosťou 60 kg by nemal vypiť viac ako 180 mg,“ vysvetľuje český Štátny zdravotný ústav.
Zdroj: Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) a Štátny zdravotný ústav
Dáta Centra pre vedu vo verejnom záujme ukazujú, že energetické nápoje môžu bežne obsahovať len 75 miligramov (mg) kofeínu.
To je o niečo menej ako priemerná šálka kávy. Ale je to až 316 mg na jeden pohár, čo je ekvivalent viac ako troch šálok kávy.
Obmedzenia pre mládež
Niektoré krajiny predaj energetických nápojov obmedzili.
Napríklad v Poľsku platí od začiatku tohto roka zákaz predaja mladým do 18 rokov. Rovnaké pravidlá sú aj v Lotyšsku a Litve.
Aj v Českej republike plánujú reguláciu. Zákaz by však mal týkať detí do 15 rokov. V pláne je tiež obmedziť množstvo kofeínu, taurínu a cukru v nápojoch.
O zmenu sa vlani v apríli pokúsili aj v slovenskom parlamente, ale návrh obmedziť predaj a podávanie energetických nápojov mladým do 15 rokov, neprešiel ani do druhého čítania.
Výsledky štúdie Health Behavior in School-aged Children (HBSC) pritom ukázali, že na Slovensku pije energetický nápoj viac ako raz za týždeň zhruba desať percent 11-ročných, 20 percent 13-ročných a 30 percent 15-ročných žiakov.
Podľa dlhodobého porovnávania medzi rokmi 2014 a 2022 síce pokleslo pitie energetických nápojov u 11- a 13-ročných chlapcov, ale narástlo v skupine 15-ročných dievčat.

Úrad verejného zdravotníctva SR pre Korzár uviedol, že zatiaľ o striktných obmedzeniach neuvažuje.
„Cestou k zníženiu konzumácie energetických nápojov u detí môže byť prevencia. Škola by mala výchovne pôsobiť aj v tejto oblasti a zdôrazňovať ich nepriaznivé účinky. Ďalšou cestou môže byť cielené a systematické obmedzovanie reklamy,“ tvrdí Marek Eliáš z odboru komunikácie úradu.
Úloha rodičov
Odborníci považujú za najdôležitejší prístup a príklad rodičov.
Lekárka Menka Guptaová z Inštitútu funkčnej medicíny hovorí, že vzhľadom na významnú súvislosť medzi pitím energetických nápojov a zvýšeným rizikovým správaním, je potrebný komplexný intervenčný prístup.
„Mali by sme riešiť psychologické a behaviorálne predispozície mladých jedincov. Zvýšený výskyt vážnych problémov duševného zdravia, ako sú zvýšená úzkosť, depresia a príznaky ADHD, ešte viac zdôrazňujú dôležitosť riešenia tohto problému,“ konštatuje pre odborný portál MNT.

Rodičia by mali byť pri komunikácii s deťmi konkrétni a správať sa podľa toho, čo kážu. Mali by deťom povedať o konkrétnych zdravotných rizikách energetických nápojov a ich mechanizmoch.
„Ich vlastné správanie by malo byť v súlade s radami, ktoré dávajú deťom, pretože je to silnejší signál, ako len verbálne narážky. Užitočný môže byť aj otvorený dialóg o tom, ako vytvárajú tlak rovesníci,“ dodáva.
Otvorenú, úprimnú a najmä prítomnú komunikáciu odporúča aj doktorka Kopčáková.
„Keď niekomu počas spoločného rozhovoru spomeniem číslo ‚osem minút denne‘ (deň trvá 1440 minút), väčšinou mi neveria, že to je priemerné množstvo času na komunikáciu medzi rodičom s vlastným dieťaťom. Predstavte si, že máte päť detí, alebo že máte jedno dieťa, ale ste jednorodič,“ hovorí.
Praje si, aby vymieňanie si skúseností medzi generáciami a medzigeneračné učenie boli časom realitou bežného a všedného dňa, nie iba niečím, čo dobre vyzerá na papieri. Tvrdí, že nielen starší ľudia majú v sebe veľa múdrostí a skúseností.
„Dnešní mladí sú dôležitou a nenahraditeľnou súčasťou nášho štátu, našej spoločnosti, našej identity. A my sa často bavíme o nich, bez nich. Nepočúvame o nich často a nepočúvame ich názory. Rozprávajme sa o nich s nimi!“ hovorí.
Zdroje:
DOI: 10.1016/j.puhe.2023.08.024
DOI: 10.3390/nu15183922