Boxerky, slipy, tangá aj brazilky. Na trhu sú dnes dostupné rôzne typy spodnej bielizne. Uvažovali ste však niekedy nad tým, ako môže výber tohto kúska odevu ovplyvniť vaše zdravie?
Nejde pritom len o to, aký štýl si zvolíte, ale aj o materiál, z ktorého je spodná bielizeň vyrobená.
„Prírodné vlákna, napríklad bavlna, sú pre pokožku oveľa lepšie, najmä pre citlivé oblasti okolo genitálií. Dôležité je, aby bola spodná bielizeň priedušná,“ vysvetľuje v texte na portáli The Conversation profesor Adam Taylor, riaditeľ Centra na výučbu klinickej anatómie na Lancasterskej univerzite vo Veľkej Británii.
Dodáva však, že aj keď je vaša zásuvka plná bavlnených nohavičiek a slipov, stále by ste si mali dávať pozor aj na strih, farbivá a rôzne nečistoty.
V nasledujúcom texte zhrnul všetko, čo by ste mali vedieť o súvislostiach medzi spodnou bielizňou a svojím zdravím.
V nasledujúcom texte sa dozviete:
- Ako sa vagína samočistí, aké by malo byť jej pH a ako výber spodnej bielizne ovplyvňuje ženské intímne partie.
- Čo hovorí výskum o nosení táng a intímnom zdraví a prečo by ste mali prihliadať aj na to, z akého materiálu sú nohavičky vyrobené.
- Ako môže výber spodnej bielizne ovplyvniť mužské pohlavné zdravie.
- Akú spodnú bielizeň by mali nosiť muži, ktorí podstúpili vazektómiu.
- Aké problémy v intímnych partiách trápia častejšie športovcov.
- Prečo môže byť lepšie uprednostniť gombíky pred zipsom.
Pozor na tangá a syntetické materiály
O vagíne koluje mnoho mýtov a málo faktov. Jednou zo zaujímavostí o nej je napríklad to, že ide o samočistiaci orgán. Každý deň vyprodukuje až päť mililitrov tekutín. Okrem toho má aj vyváženú mikroflóru, zloženú z rozličných baktérií. Veľké množstvo z nich tvoria baktérie z rodu lactobacillus.
„Tieto baktérie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá zabezpečuje, že vagína si udržiava správne, zvyčajne mierne kyslé pH (pH vagíny sa väčšinou pohybuje v hodnotách od 3,8 do 4,5, pozn. red.), čím sa znižuje riziko infekcie,“ objasňuje Taylor.
Hoci neexistuje veľa výskumov o tom, ako môže spodná bielizeň ovplyvniť vaginálne zdravie, jedna zaujímavá štúdia vyšla v odbornom čase Obstetrics and Gynecology v roku 2018.
Zistila, že ženy uprednostňujúce tangá, častejšie hlásili infekcie močových ciest, vaginálne kvasinkové infekcie, aj bakteriálnu vaginózu.
„Nemusia to však byť len samotné tangá, ktoré spôsobujú infekciu. Infekcie močových ciest boli v tejto štúdii spojené aj s orálnym sexom a bakteriálna vaginóza s nebavlnenou spodnou bielizňou“" vysvetľuje Taylor.
Bakteriálna vaginóza je nerovnováha vo vagíne, ktorú môže spôsobiť nepriedušná spodná bielizeň. Stav vo vagíne môžu zmeniť napríklad syntetické vlákna a farbivá, ktoré sa používajú na farbenie látky.