Od piatka žijú celé Britské ostrovy takmer jedinou udalosťou. Princezná z Walesu totiž zverejnila video, v ktorom ďakuje ľuďom za ich podporu po vážnej operácii brucha.
Tým sa však jej vyjadrenie nekončilo. Mnohých prekvapila informáciou, že počas pooperačných testov lekári zistili prítomnosť rakoviny.

„V januári som podstúpila operáciu brucha v Londýne. Operácia bola úspešná. Testy po operácii však odhalili onkologické ochorenie. Môj lekársky tím mi preto odporučil, aby som podstúpila preventívnu chemoterapiu a teraz som v počiatočnom štádiu tejto liečby," uviedla vo svojom vyhlásení.
O jej liečbe zatiaľ nie sú zverejnené žiadne ďalšie podrobnosti. Video Kate, princeznej z Walesu, však vyvolalo mnoho otázok.
Jednou z nich je aj to, čo je preventívna chemoterapia, a do akej miery môže byť účinná.
V texte sa dočítate:
- Prečo prevencia rakoviny a preventívna chemoterapia nie sú to isté.
- Ako to, že môže byť chemoterapia použitá ako preventívna liečba.
- Aká je účinnosť preventívnej liečby.
- Ako funguje chemoterapia?
- Aké sú jej vedľajšie účinky.
Prevencia rakoviny a preventívna chemoterapia nie sú to isté
Pri prevencii rakoviny odborníci odporúčajú zmenu životného štýlu. Tá sa týka stravy, cvičenia, ale aj ochrany pred slnkom. V špecifických prípadoch sa môže lekár odporučiť aj rozličné lieky.
"Tamoxifén, liek na hormonálnu liečbu, sa môže použiť na zníženie rizika rakoviny u niektorých pacientov s vysokým rizikom rakoviny prsníka," vysvetľuje na portáli The Conversation Ian Olver z University of Adelaide vo Veľkej Británii.
Dodáva, že napríklad aspirín sa môže použiť aj u osôb s vysokým rizikom rakoviny čriev a ďalších druhov onkologických ochorení.