Spať v jednej posteli či v miestnosti so psom či s mačkou je otázkou osobných preferencií. Niektorí ľudia majú nastavené prísne pravidlá a zviera do spálne obrazne nestrčí ani ňufák, iní ho zase pustia nielen do spálne, ale rovno do postele.
Nedávno publikovaný výskum v časopise Scientific Reports však tvrdí, že spanie so psom v jednej miestnosti môže negatívne vplývať na kvalitu spánku. Spoločné spanie bolo pritom v štúdii definované ako spanie v rovnakej miestnosti aspoň časť noci.
„Domáce zvieratá môžu počas dňa zlepšiť zdravie svojich majiteľov mnohými spôsobmi, napríklad tým, že podporujú fyzickú aktivitu, denný režim a poskytujú lásku a spoločnosť,“ vysvetľuje autor štúdie Brian Chin z Trinity College.

Väčšina ľudí, ktorí majú domáce zviera, aj uvádza, že má pozitívny vplyv na ich duševné zdravie.
No pilierom zdravia a pohody je aj dobrý spánok. Chin tvrdí, že časť pozitívneho prínosu prítomnosti zvierat môže byť oslabená v momente, ak človeku spôsobujú stratu spánku v noci.
„Hoci niektorí ľudia uvádzajú, že spoločné spanie s domácim zvieraťom im môže poskytnúť pocit pohodlia alebo intimity, je dôležité, aby si zároveň uvedomili, že zvierací spoločníci môžu slúžiť ako zdroj nočného hluku, tepla alebo pohybu, ktoré môžu narušiť schopnosť zaspať alebo nezobudiť sa,“ upozorňuje Chin v texte na odbornom portáli The Conversation.
V texte sa dočítate:
- čo zistila štúdia,
- aké má štúdia nedostatky,
- ako sa dá zlepšiť spánok v spoločnosti zvierat.
Domnienky a skutočnosť
Výsledky štúdie opiera o národnú reprezentatívnu vzorku viac ako 1500 dospelých Američanov, ktorí vyplnili dotazníky hodnotiace ich spánkové návyky. Približne polovica z nich uviedla, že spia spolu s domácimi miláčikmi.
Prekvapujúco, až 93 percent z nich sa domnievalo, že ich zvierací spoločník má buď pozitívny, alebo neutrálny celkový vplyv na ich spánok.
„Hoci je potrebný ďalší výskum, tieto zistenia by mohli naznačovať, že väčšina ľudí si neuvedomuje potenciálne negatívne účinky, ktoré môžu mať zvieratá na ich spánok,“ konštatuje Chin.
Po vyzbieraní dát porovnal výskumný tím z Trinity University spánkové návyky ľudí, ktorí spali, a tých, ktorí nespali s domácimi zvieratami. Analýzy ukázali, že účastníci, ktorí spali s domácimi zvieratami, mali horšiu kvalitu spánku a viac príznakov nespavosti ako tí, ktorí spali sami. Platilo to aj po zohľadnení demografických rozdielov medzi danými skupinami.

V závislosti od typu domáceho zvieraťa našli dôkazy o negatívnom vplyve na spánok pri spoločnom spaní so psami, no pri mačkách sa to nepotvrdilo.
Chin uznáva, že štúdie založené na prieskumoch, ako je ten ich, nedokazujú, že spoločné spanie s domácimi zvieratami spôsobuje narušenie spánku. Napriek tomu existujú určité dôkazy, ktoré naznačujú, že by to tak mohlo byť.
„Jedným z dôležitých faktorov, ktoré naša štúdia nehodnotila, bolo to, či účastníci spali aj spolu s inými osobami, napríklad s partnerom alebo s dieťaťom,“ vysvetľuje.
Predchádzajúci výskum totiž naznačuje, že delenie sa o posteľ s inými ľuďmi môže tiež ovplyvniť spánok a že u ľudí s romantickým partnerom má vlastníctvo domáceho zvieraťa silnejší prínos pre duševné zdravie.
Dbajte na hygienu
Ak nemáte v pláne vyhostiť svojho zvieracieho spoločníka z postele, odborníci z organizácie Sleep Foundation radia, aby bol matrac dostatočne veľký pre všetkých.
Tiež je dôležité pravidelné pranie posteľnej bielizne a obliečok. „Dobrá hygiena je kľúčom k prevencii šírenia nežiaducich baktérií,“ upozorňujú vedci.
Sleep Foundation odporúča dodržiavanie očkovania zvieraťa a plánu ošetrenia proti blchám a kliešťom a odčervenia, ktorý určil veterinár.

Pred spaním je tiež vhodné vziať psa na prechádzku, aby mal ešte poslednú možnosť sa vyprázdniť a dostať zo seba prebytočnú energiu. Bude sa potom menej hýbať, a tým aj menej rušiť spánok.
Aj pri zvieratách treba dodržiavať dôsledný režim pred spaním. Podobne ako ľudia, aj zvieratá majú cirkadiánny rytmus, ktorý určuje, kedy sa cítia unavené a kedy bdelé.
„Chodiť spať a prebúdzať sa každý deň približne v rovnakom čase, môže vám a vášmu zvieraťu pomôcť udržať si relatívne podobný cyklus spánku a bdenia a ochrániť vás pred nepokojnými nocami,“ vysvetľujú odborníci.
Zdroje:
DOI: 10.1038/s41598-024-56055-9
DOI: 10.5665/sleep.1846
DOI: 10.1177/00380385221081365
DOI: 10.1080/08927936.2018.1529354
DOI: 10.1016/j.sleh.2020.11.011
DOI: 10.3389/fpsyg.2023.1217059