SME

Ľudský mozog sa stále zväčšuje. Z pohľadu výskytu demencie to môže byť dobrá správa

Demencia sa týka 58 miliónov ľudí.

Štúdia zistila postupné, ale konzistentné zvyšovanie v niekoľkých mozgových štruktúrach.Štúdia zistila postupné, ale konzistentné zvyšovanie v niekoľkých mozgových štruktúrach. (Zdroj: AdobeStock)

Pri zdravom starnutí sa mozog mierne zmenšuje, no nestráca veľké množstvo neurónov. Avšak pri všetkých typoch demencie nastane zmenšenie mozgu aj pre poškodenia a odumierania mozgových buniek. Osobitne výrazné to je pri Alzheimerovej chorobe a vaskulárnej demencii.

Ľudské mozgy sa však zväčšujú – a podľa novej štúdie uverejnenej v odbornom časopise JAMA Neurology to môže byť dobrá správa pre jeho zdravie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je potvrdené, že ľudia narodení v 70. rokoch 20. storočia mali objem mozgu v priemere o takmer sedem percent väčší ako tí, ktorí sa narodili o 40 rokov skôr.

SkryťVypnúť reklamu

„Pri určovaní veľkosti mozgu zohráva hlavnú úlohu genetika, ale naše zistenia naznačujú, že ju môžu zohrávať aj vonkajšie vplyvy – napríklad zdravotné, sociálne, kultúrne a vzdelávacie faktory,“ píše vo vyhlásení jeden z autorov štúdie, profesor neurológie Charles DeCarli.

Súvisiaci článok Určitý stupeň zabúdania je normálny. Ak narúša bežné fungovanie je potrebné ho riešiť Čítajte 

Riaditeľ Centra pre výskum Alzheimerovej choroby Kalifornskej univerzity v Davise vysvetľuje, že väčšie mozgové štruktúry môžu odrážať lepší vývoj mozgu a jeho lepšie zdravie.

„Väčšia mozgová štruktúra predstavuje väčšiu mozgovú rezervu a môže tlmiť účinky ochorení mozgu súvisiacich s vekom, ako sú Alzheimerova choroba a príbuzné demencie,“ približuje DeCarli.

Predchádzajúca štúdia totiž ukázala, že medzi účastníkmi, od ktorých tá aktuálna čerpala dáta, sa v priebehu troch desaťročí znížil výskyt demencie.

SkryťVypnúť reklamu

„Vzhľadom na to, že riziko demencie je multifaktoriálne, na pochopenie týchto trendov bude potrebné dôkladne zvážiť viaceré faktory a biologické merania v rôznych kohortách narodených detí,“ píše Prashanthi Vemuriová z Mayo Clinic v Minnesote v sprievodnom úvodníku.

V súčasnosti sužuje demencia na celom svete približne 58 miliónov ľudí a predpokladá sa, že do roku 2050 ich počet dosiahne 152,8 milióna.

Demencia označuje celý rad ochorení. Patria sem Alzheimerova choroba, vaskulárna demencia, demencia s Lewyho telieskami, frontotemporálna demencia aj zmiešaná demencia.

Väčšie mozgy u mladších

Nová štúdia sa zaoberala účastníkmi dlhodobej štúdie Framingham Heart Study (FHS), ktorá viac ako 75 rokov sledovala 15-tisíc osôb. Z kohorty FHS absolvovalo 3226 ľudí dve vyšetrenia magnetickou rezonanciou, ktoré boli vhodné pre túto štúdiu. Z nich bolo 1706 žien a 1520 mužov.

SkryťVypnúť reklamu

Výskumníci pomocou snímok merali objem mozgu, sivú hmotu, mozgovú bielu hmotu, objem hipokampu, plochu kortikálneho povrchu a aj hrúbku kortikálnej hmoty.

Všetci účastníci sa narodili v rokoch 1930 až 1970, pričom priemerná dekáda narodenia bola 50. roky. Ľudia, ktorí sa narodili v 70. rokoch, boli v priemere o 1,6 centimetra vyšší ako tí z 30. rokov, preto to vedci pri porovnávaní meraní mozgu zohľadnili.

Súvisiaci článok Ľahká kognitívna porucha nie je len o zabúdaní. Problémy s ňou nemusia človeka obmedzovať Čítajte 

Štúdia zistila postupné, ale konzistentné zvyšovanie v niekoľkých mozgových štruktúrach. Napríklad meranie objemu mozgu (intrakraniálny objem) ukázalo stabilný nárast desaťročie po desaťročí. Kým u narodených v 30. rokoch bol priemerný objem 1234 mililitrov, u osôb narodených v 70. rokoch stúpol objem približne o 6,6 percenta.

Mladší ľudia mali aj väčší intrakraniálny objem, o 7,7 percenta viac bielej hmoty, o 2,2 percenta viac sivej kôry, o 5,7 percenta väčší objem hipokampu a o 14,9 percenta väčší povrch kôry.

SkryťVypnúť reklamu

Jediným ukazovateľom, ktorý sa znížil, bola hrúbka kôry, ktorá bola o 20,9 percenta tenšia. A aj po zohľadnení výšky boli rozdiely stále významné.

Otázne nižšie riziko

Predchádzajúce štúdie naznačovali, že väčší objem mozgu chráni pred účinkami chorobných prejavov demencie. Tvrdili tiež, že osoby s väčším obvodom hlavy môžu vydržať väčší stupeň poškodenia predtým, ako sa u nich začnú prejavovať kognitívne poruchy.

Hypotéza mozgovej rezervy naznačuje, že väčší objem mozgu s väčším počtom neurónov a synaptických spojení by mohol poskytovať ochranu pred poklesom kognitívnych funkcií v dôsledku atrofie mozgu. Ako ukazovatele objemu mozgu sa používajú intrakraniálny objem a obvod hlavy.

Riaditeľ vedeckých programov Alzheimerovej asociácie Ozama Ismail, ktorý na štúdii nespolupracoval, však pre Medical News Today (MNT) vysvetľuje, že dôvodom môžu byť iné faktory.

SkryťVypnúť reklamu

„K odolnosti môže prispieť mnoho ďalších faktorov vrátane genetiky, prostredia, sociálno-ekonomického statusu, vzdelania a aktívneho verzus sedavého životného štýlu,“ tvrdí.

Iné štúdie zdôrazňujú, že to, ako dobre mozog funguje, je vo vzťahu k riziku demencie dôležitejšie ako skutočná veľkosť mozgu.

U ľudí s vyššou kognitívnou rezervou sa príznaky demencie prejavujú neskôr, ale ich úpadok je rýchlejší.

Výskumníci však v novej štúdii naznačujú, že nárast objemu mozgu počas štyroch dekád môže predpovedať nižšie riziko demencie u ľudí z FHS, ktorí sa narodili neskôr.

Potreba rozmanitosti

Samotní autori štúdie síce uznávajú, že ich študijná kohorta nereprezentuje ani populáciu USA, no vyzdvihujú, že sledovali tri generácie, ktoré sa narodili v rozpätí viac ako 80 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Ismail však hovorí, že sú potrebné ďalšie štúdie, ktoré by reflektovali rozmanitosť ľudí.

„Je to obzvlášť dôležité vzhľadom na známe sociokultúrne a zdravotné rozdiely, ktoré existujú v nedostatočne zastúpených populáciách,“ dodáva.

Súvisiaci článok Fyzioterapeut: Ak senior uveril mýtu, že sa má šetriť, tak je to začiatok konca Čítajte 

Na budúci rok má Alzheimerova asociácia zverejniť výsledky svojej štúdie na ochranu zdravia mozgu prostredníctvom intervencie životného štýlu na zníženie rizika (U. S. Pointer). Jej cieľom je práve pomôcť odstrániť medzeru, na ktorú upozorňoval Ismail.

„Do štúdie U. S. Pointer je zaradených viac ako dvetisíc dobrovoľníkov – starších osôb, u ktorých je zvýšené riziko zhoršenia kognitívnych funkcií, sledovaní boli dva roky. Takmer 30 percent súčasných účastníkov pochádza z populácií, ktoré boli v minulosti nedostatočne zastúpené vo výskume Alzheimerovej choroby či demencie,“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroje:

DOI: 10.1016/S2468-2667(21)00249-8

DOI: 10.1016/j.jalz.2011.01.004

DOI: 10.1001/jamaneurol.2024.0469

DOI: 10.1056/NEJMoa1504327

DOI: 10.1586/ern.10.168

DOI: 10.3233/jad-2007-12103

DOI: 10.1016/S1474-4422(12)70191-6

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 409
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 623
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 572
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 293
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu