Chôdza, oči, nos, vlasy, úsmev a.... A tiež zuby sú jednou z prvých vecí, ktoré si na ľuďoch všímame. Výskumy hovoria, že ak sú rovné, viac sa usmievame a dokonca máme aj väčšiu šancu uspieť na pracovných pohovoroch.
"Krivé zuby tiež veľmi vplývajú na čistenie zubov. Ak sú totiž rovné, stačí vám zubná kefka a niť. Postavenie zubov vplýva aj na to, ako veľmi sa opotrebúva zubná sklovina. Ak sa o zuby nestaráte správne, v tridsiatke už budete potrebovať zubnú náhradu. Ľudia už pochopili, že odborné ošetrenie je potom naozaj veľmi finančne náročné," hovorí pre SME ortopéd MARIÁN SABO, prezident Slovenskej ortodontickej spoločnosti.
V rozhovore sa dočítate:
- Kedy vie lekár posúdiť, či dieťa bude potrebovať zubný strojček.
- Či existujú aj iné než estetické dôvody, prečo by mal ísť rodič s dieťaťom k čeľustnému ortopédovi.
- Ako by ste mali postupovať pri výbere čeľustného ortopéda.
- Či zlepšujú rovné zuby kvalitu života a či nám môžu rozhádzať chrup osmičky.
- Čo sa môže stať, ak pacient nemá strojček od odborníka.
- Aké sú výhody a nevýhody fixných a fóliových zubných strojčekov.
- Koľko stoja zubné strojčeky a čo prepláca poisťovňa.
- Či zrušenie zubných benefitov ovplyvní aj ambulancie čeľustných ortopédov.
- Či môžu mať zubný strojček aj ľudia, ktorí majú korunku.
Akým vývojom počas rokov prešli zubné strojčeky?
Vývoj zubných strojčekov by sa dal charakterizovať ako veľmi dramatický. O rok to bude presne sto rokov od vzniku úplne prvého.
Bol to doktor Edward Angle, kto prvý napísal článok o tom, ako sa pomocou oceľových drôtov a zámkov dá hýbať so zubami tak, aby sa krivé premenili na krásny úsmev.
Odvtedy technologický vývoj extrémne pokročil, nemáme len oceľové materiály, ale aj keramické a nikel-titánové.
Navyše pribudli neviditeľné strojčeky, čo sú termoplastické fóliové aparáty, ktoré v uplynulých rokoch zaznamenávajú obrovský úspech. Najmä vďaka estetickej stránke, teda tomu, že v porovnaní s klasickým strojčekom, sú oveľa menej viditeľné.
Rozdelenie zubných strojčekov je veľmi jednoduché. Sú to klasické snímateľné živicové aparáty, ktoré možno ešte poznáte spred desiatich, či pätnástich rokov. Tie dostávajú najmä deti vo veku osem a deväť rokov.
Ďalej sú klasické kovové strojčeky a potom neviditeľné, ktoré predstavujú najvyšší technologický vývoj v liečbe chybného postavenia zubov a čeľustí.
Kedy vie lekár posúdiť, či dieťa bude potrebovať zubný strojček?
V ortodontickej spoločnosti sme vypracovali odborné odporúčanie, ktoré hovorí, kedy by deti mali navštíviť čeľustného ortopéda. Nie je určené len pre zubných lekárov, ale aj pre rodičov, ktorým záleží na stave chrupu svojich detí.
Kľúčové sú dve obdobia. Prvým je vek sedem až osem rokov. Vtedy sa v ústach detí nachádza takzvaný zmiešaný chrup. Niektoré zuby sú už trvalé, iné ešte mliečne. V tomto veku sa odstraňujú najkomplikovanejšie odchýlky veľmi jednoducho a veľmi efektívne. No môže sa stať aj to, že čeľustný ortopéd povie vášmu sedemročnému synovi, že nič nepotrebuje, čo je skvelá správa.
Druhá veková kategória je približne dvanásty až trinásty rok, keď už deti majú kompletne trvalý chrup. Vtedy sa lekár definitívne rozhodne, či je alebo nie je potrebná liečba.
Pre deti je zo zákona povinná preventívna prehliadka u zubára raz za dva roky. Navrhujeme, aby museli absolvovať aj prehliadku u čeľustného ortopéda. Tým by sme v skorom veku podchytili najhoršie problémy so zubami a rýchlo a jednoducho ich odstránili.
Bolo by to najefektívnejšie riešenie nielen pre rodičov, ale aj pre štát.
Keď som bola tínedžerka, po zubnom strojčeku sme netúžili. Zmenilo sa to alebo tínedžeri stále ho berú ako niečo zahanbujúce?
Našťastie, môžem veľmi zodpovedne vyhlásiť, že sa to zmenilo. Dnešní tínedžeri skôr citlivo vnímajú, ak majú zuby krivé a nechcú ich mať také. Potom už závisí od lekára a od prístupu samotných rodičov, aby dieťa pripravili na to, že bude mať zubný strojček.