Vytvoriť svet, v ktorom budeme vedieť rýchlo diagnostikovať a úspešne liečiť rakovinu. Taká je vízia spoločnosti Glyganostics, za ktorou stoja chemici Ján Tkáč a Tomáš Bertók.
Slovenskí vedci vytvorili unikátne testy na diagnostiku rakoviny prostaty a ďalších onkologických ochorení.
"Zdravá bunka má typické glykánové štruktúry, ktoré sú variabilné. Platí, že u vás môžu byť trochu iné ako u mňa alebo mojej kolegyne Evky. Ale zdraví ľudia majú určitý typický 'odtlačok prstov', ktorý nám napovedá, ako ich glykány vyzerajú," vysvetľuje pre SME JÁN TKÁČ s tým, že keď má pacient rakovinu, jeho glykány sa zmenia.
Slovenská firma sa po trinástich rokoch blíži k naplneniu svojich cieľov. Jedným z nich je aj to, aby boli jej testy dostupné v urologických ambulanciách.
"Aktuálne pracujeme na tom, ako preklopiť náš laboratórny prototyp testov do takého formátu, ktorý bude náš zmluvný výrobca vedieť vyrábať v masovom meradle," hovorí pre SME EVA KOVÁČOVÁ, generálna riaditeľka spoločnosti Glycanostics.
Na ďalší rozvoj však firma potrebuje investíciu päť miliónov eur. Tie sa rozhodla získať prostredníctvom malých investorov cez platformu Crowdberry.
V texte sa dočítate:
- Ako fungujú ich testy na diagnostiku rakoviny prostaty.
- Čo sú glykány, prečo sú dôležité a ako môžu pomôcť pri diagnostike rakoviny.
- Aký presný je tento typ testov.
- Na diagnostiku koľkých druhov rakoviny sa dá využiť.
- Aká dlhá je cesta od prvotnej myšlienky až po použitie testu u lekára.
- Aké rozličné komplikácie museli vyriešiť.
- Aké boli reakcie lekárov.
- Prečo sa firma rozhodla získať financie cez Crowdberry a na čo ich potrebuje.
- Ako dlho trvá schvaľovanie patentu a či je náročnejšie dohodnúť sa s poisťovňami alebo získať financie.
V čom sú vaše testy na diagnostiku rakoviny prostaty revolučné?
Ján Tkáč: Revolučné sú v dvoch oblastiach.
Po prvé v tom, že pri testoch analyzujeme glykány, čo sú komplexné sacharidy. Unikátnosť našej techniky spočíva v tom, že sme jediná firma na svete, ktorá pracuje na vývoji diagnostiky na rôzne rakovinové ochorenia na báze analýzy glykánov.
Druhá výnimočnosť je v tom, že sa nám podarilo zvýšiť citlivosť meraní. Znamená to, že sme v ľudských sérach schopní analyzovať aj veľmi malé množstvo biomarkerov. Podarilo sa nám to vďaka tomu, že využívame unikátnu technológiu, ktorá je patentovaná a založená na využití magnetických častíc.
Okrem tejto patentovej technológie máme ďalšie štyri patentové žiadosti, ktoré pokrývajú ďalšie aspekty technológie.
Spomenuli ste glykány. Ak to zjednoduším, ide o cukry na povrchu buniek. Načo slúžia?
J. T.: Glykány sú komplexné cukry. Ak ich porovnávame napríklad s glukózou, sú oveľa komplikovanejšie. Predstavte si, že glukóza je jeden kamienok. Na to, aby sa vytvorili glykány, ich potrebujete viac. Každý glykán má viac sacharidových jednotiek.
Výhodou glykánov je to, že nesú oveľa viac informácií v porovnaní s molekulami DNA alebo proteínmi. Preto ich bunka využíva na komunikáciu s ďalšími bunkami, ale aj na zvýšenie stability svojich komponentov.
Glykány pokrývajú každú bunku v našom tele, no nenachádzajú sa len na povrchu buniek, ale aj na mnohých molekulách vnútri bunky, kde majú na starosti zásadné funkcie. Odhaduje sa, že až 80 percent všetkých bielkovín v našom tele pokrývajú glykány.
Aká je ich úloha?
J. T.: Majú nezastupiteľnú úlohu v rôznych fyziologických procesoch, spomínali sme komunikáciu medzi bunkami alebo zvýšenie stability molekúl. To však zďaleka nie je všetko.
Hrajú tiež významnú úlohu v rôznych patologických procesoch. Mám na mysli napríklad procesy, keď bunku napadne iná bunka, baktéria alebo vírus. Rozpoznávanie cudzorodých častíc často prebieha na báze identifikácie glykánov.
Platí to aj v prípade rakovinového procesu. Keď je bunka zdravá, produkuje určitý klasický set glykánov. Ak sa v bunke niečo udeje a premení sa na rakovinovú, zvýši sa aj jej metabolizmus. Dochádza v nej k mutáciám a začne produkovať iné typy bielkovín.
Vyústi to do stavu, že bunka v dôsledku všetkých týchto procesov začne produkovať aj iné glykány. Tie môžeme prirovnať k akémusi odtlačku prsta rakovinovej bunky. Vďaka tomu vieme rozlíšiť zdravé bunky od rakovinových.
Platí, že pri rakovine pankreasu, prostaty alebo prsníka sú na povrchu buniek vždy rozličné glykány?
J. T.: Dokonca platí, že sa zmenia glykány nielen na povrchu bunky, ale aj tie, ktoré sa nachádzajú v jej vnútri a sú naviazané na proteíny.
Každá bunka nejakým spôsobom vylučuje do okolitého prostredia proteíny. Uvoľňuje ich aj do krvného riečiska. Práve to nám umožňuje analyzovať biomarkery alebo zmenené glykány v krvnom sére pacientov.
Zdravá bunka má nejaké typické glykánové štruktúry, ktoré sú variabilné. Platí, že u vás môžu byť trochu iné ako u mňa alebo u mojej kolegyne Evky. Avšak zdraví ľudia majú určitý typický odtlačok prstov v podobe setu glykánov, ktorý nám napovedá, ako u nich glykány vyzerajú.
Keď má pacient rakovinu, jeho glykány sa zmenia. Sú úplne iné. Môže sa stať, že v prípade rakoviny prostaty bude preferenčne produkovaný jeden, nazvime ho chorý glykán, v prípade rakoviny pankreasu nejaký iný, a to nám umožní rozlíšiť tieto dve ochorenia od seba s vysokou špecificitou.
Do akej miery je váš test na rakovinu prostaty presný?
J. T.: Sú veľmi presné. Naša technológia je založená na tom, že z krvi pacienta vytiahneme len jeden typ bielkoviny, ktorý produkuje určitý orgán.
V prípade rakoviny prostaty hovoríme o proteíne, ktorý produkuje len tkanivo prostaty. V prípade diagnostiky rakoviny prsníka je to proteín, ktorý produkuje len tkanivo prsníka. Tým zabezpečíme špecificitu pre daný typ rakoviny a tkaniva (orgánu).