Extravagantnosť a kontroverzia sú slová, ktoré sa často spájajú s herečkou a biznismenkou Kim Kardashianovou.
Plastickí chirurgovia prirovnávajú jej postavu tvaru presýpacích hodín a hovoria, že práve tá je stále inšpiráciou pre mnohé ženy, ktoré sa rozhodnú pre zväčšenie pŕs. Na to, aby ju docielila presadzovala napríklad nosenie elastického opaska s vysokou kompresiou okolo strednej časti tela, ale aj vegánsku diétu.
Zďaleka to nie je posledná vec, ktorou americká instagramová ikona s viac než 300 miliónmi sledovateľov vyvolala rozruch. Podarilo sa jej to aj nedávno na prehliadke Met Gala, kde predviedla outfit od Maison Margiela.
Divákov však neočarila len samotná róba. Mnohých znepokojovalo najmä to, že Kim Kardashian mala pre príliš sťahujúci korzet s pevným šnurovaním problémy s dýchaním.
„Pevné šnurovanie vyvoláva medzi zdravotníkmi obavy prinajmenšom od roku 1793. Tých, ktorí sa zúfalo snažia dosiahnuť ,dokonalú‘ postavu presýpacích hodín, však neodradili ani potenciálne zdravotné riziká,“ píše v texte na portáli The Conversation Rebecca Shepherd, lektorka anatómie na Bristolskej univerzite vo Veľkej Británii.

V Guinessovej knihe rekordov je ako žena s najmenším pásom uvedená Cathy Jung. V korzete jej v páse odmerali len 38,1 centimetra. „Pás Kim Kardashianovej na Met Gala nemôže byť príliš pozadu,“ komentuje vzhľad kardashianky odborníčka.
Zároveň tiež upozorňuje na to, že s anatómiou by sme sa nemali zahrávať. Nosenie tesného korzetu totiž môže vyjsť draho.
V texte sa dočítate:
- Ako môže korzet ovplyvniť zdravie.
- Či má korzet vplyv aj na pohybový aparát.
- Kedy môže jeho nosenie odporučiť lekár.
Stláča spodný hrudný kôš
Jedným z najvýraznejších účinkov, ktorý má nosenie pevného šnurovacieho korzetu na ľudské telo, je obmedzenie pľúc a bránice.
„Korzet stláča spodný hrudný kôš, čím obmedzuje expanziu pľúc. Tým sa znižuje objem vzduchu, ktorý je možné vdýchnuť na jeden nádych, čo vedie k plytšiemu dýchaniu, dýchavičnosti, a zníženému príjmu kyslíka. To môže spôsobiť závraty, mdloby a celkovú únavu,“ vysvetľuje Shepherd.
Zvyšuje tlak dovnútra brucha
Nosenie korzetu však neovplyvňuje len pľúca, ale aj srdce a cievy.
„Pevné šnurovanie zvyšuje tlak v bruchu, čo môže stlačiť dolnú dutú žilu – veľkú žilu, ktorá prenáša krv späť do srdca. To môže znížiť tok krvi, ktorý sa vracia do srdca, a v priebehu času tiež zvýšiť srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Srdce totiž musí viac pracovať, aby účinne pumpovalo krv do celého tela,“ vysvetľuje lektorka anatómie.
Dodáva, že v roku 2020 zaznamenali u jednej ženy ischémiu dolných končatín – to je stav, pri ktorom je v časti tela obmedzený alebo znížený prietok krvi. Dotyčná žena nosila pásový trenažér.
Komplikoval trávenie už v 19. storočí
Pevný šnurovací korzet môže mať vplyv aj na tráviacu sústavu. Stlačenie brucha dokonca môže vytlačiť žalúdok, črevá a pečeň.
„Vedie to k spomalenému alebo narušenému tráveniu. Nositelia korzetov môžu pociťovať rozličné príznaky, napríklad reflux kyseliny, kedy sa žalúdočná kyselina vracia späť do pažeráka a spôsobuje pálenie záhy a nepohodlie,“ vymenúva Shepherd ďalšie ťažkosti.

Už v 19. storočí mali ženy pre nosenie korzetu viaceré tráviace ťažkosti. Článok z roku 1889 opisoval, ako môže zmenená poloha čriev viesť k chronickej zápche.
A hoci niektorí ľudia tvrdia, že korzety a iné pomôcky, ktoré sa viažu okolo pása, im pomohli pri tráviacich problémoch, lekári stále varujú, že kompresné produkty, ktoré sú zamerané na strednú časť tela, môžu spôsobiť zápchu.
Mení pohybový aparát
Dlhodobé používanie korzetov môže viesť aj k zmenám pohybového aparátu.
„Korzet môže pôsobiť ako vonkajšia kostra, ktorá obmedzuje prirodzený pohyb trupu a bokov, čo by mohlo vysvetliť ťažkosti s chôdzou, ktoré mala Kim Kardashian počas pohybu na červenom koberci počas Met Gala. Postupom času to môže viesť k oslabeniu chrbtových svalov a spoliehaniu sa na korzet pri držaní tela,“ píše britská odborníčka.

Okrem toho môže zmeniť prirodzené zakrivenie chrbtice a potenciálne viesť k chronickej bolesti chrbta.
Stačí si vraj pozrieť kostru hrudného koša človeka, ktorý celý život nosil korzet. Nájdete ho v múzeu Royal College of Surgeons a na prvý pohľad vykazuje zdeformovaný tvar.
Korzet môže odporučiť aj lekár
Tesné šnurovanie je extrémnym príkladom korzetu, ktorý neprináša žiadne benefity pre ľudské telo. Napriek tomu však existujú prípady, keď nosenie korzetu odporučí lekár.
„Napríklad po pôrode sa u niektorých žien vyskytne diastáza recti, teda oddelenie svalov v brušnej dutine. Štúdie ukázali, že nosenie brušného korzetu môže pomôcť k zotaveniu. Okrem toho korzety môžu pomôcť aj pri krátkodobej liečbe bolesti dolnej časti chrbta,“ hovorí Shepherd.
Odborníčka však upozorňuje aj na to, že nasledovanie trendov propagovaných Kim Kardashianovou môže ovplyvňovať nielen fyzické, ale aj duševné zdravie. Túžba dosiahnuť prehnanú postavu presýpacích hodín, totiž vedie k udržiavaniu nerealistických štandardov krásy a k problémom s vnímaním svojho tela.
Dodáva, že korzety môžu pripadať mnohým ľuďom ako esteticky príťažlivé oblečenie, no v každodennom živote je treba zvážiť aj potenciálne zdravotné riziká.
„Účinky nosenia korzetov na funkciu orgánov a celkové zdravie môžu byť významné. Aj keď je nepravdepodobné, že príležitostné nosenie spôsobí vážne dlhodobé následky, časté používanie tesných šnurovaných korzetov môže viesť k množstvu zdravotných problémov a potenciálne aj k smrti,“ vysvetľuje lektorka anatómie.
Hovorí, že módne trendy sa budú naďalej vyvíjať a s nimi aj naše rozhodnutia o našom tele a zdraví. „Štýl by však nikdy nemal byť na úkor pohody,“ tvrdí expertka.
Zdroje:
DOI: 10.1080/21604851.2017.1244423
DOI: 10.1053/j.gastro.2017.02.036
PMC 9891581