Strava inšpirovaná tradičným jedálnym lístkom typickým pre oblasť Grécka, južného Talianska a Španielska je pravidelne označovaná za jeden z najzdravších modelov stravovania. Obsahuje množstvo zeleniny, ovocia, orechov, byliniek a rýb. A hlavne olivový olej. Ten môže byť dôležitý pre kognitívne zdravie.
Štúdia z Harvardovej univerzity uverejnená v odbornom časopise JAMA naznačuje, že na zníženie rizika úmrtia z príčin súvisiacich s demenciou stačí skonzumovať aj pol lyžice denne.
Ide o prvú štúdiu, ktorá skúmala vzťah medzi stravou a úmrtím v dôsledku demencie.

Výskumníci uviedli, že u viac ako 92-tisíc dospelých bola konzumácia aspoň siedmich gramov olivového oleja spojená s o takmer 30 percent nižším rizikom úmrtia na demenciu v porovnaní s tými, ktorí olivový olej nepoužívali nikdy alebo len zriedka.
„Naša štúdia posilňuje výživové usmernenia odporúčajúce rastlinné oleje, ako je olivový olej a naznačuje, že podporujú nielen zdravie srdca, ale potenciálne aj mozgu,“ uviedla vo vyhlásení spoluautorka štúdie Anne-Julie Tessierová, výskumná pracovníčka v oblasti výživy na Škole verejného zdravia T. H. Chana na Harvardovej univerzite.
V texte sa dočítate:
- Prečo môže mať olivový olej vplyv na kognitívne zdravie.
- V čom sa odlišuje od iných rastlinných olejov.
- Ako ho zaradiť do stravy.
Sledovali ich takmer tridsať rokov
Závery štúdie ukázali, že účastníci, ktorí skonzumovali za deň viac ako sedem gramov olivového oleja, mali v porovnaní s tými, ktorí ho nikdy nejedli alebo ho prijímali menej ako raz za mesiac, na začiatku štúdie vyšší kalorický príjem, ale nie vyšší BMI. Zároveň mali kvalitnejšiu stravu, vyššiu spotrebu alkoholu, boli fyzicky aktívnejší a menej fajčili.
Tridsať rokov údajov
- Výskumníci skúmali údaje z rokov 1990 až 2018 od 92 383 účastníkov, pričom každé štyri roky sa ich pýtali na spotrebu olivového oleja.
- Väčšina účastníkov boli ženy (65 percent) a priemerný vek bol na začiatku štúdie 56 rokov.
- Počas 28-ročného obdobia zomrelo v skúmanej skupine viac ako 37 600 ľudí, z ktorých 4751 bolo v súvislosti s demenciou.
Výskumníci našli súvis medzi konzumáciou aspoň siedmich gramov olivového oleja denne s o 28 percent nižším rizikom úmrtia z príčin súvisiacich s demenciou.
Štúdia sa pozrela aj na náhrady olivového oleja.
Ukázalo sa, že nahradenie piatich gramov margarínu a majonézy denne rovnakým množstvom olivového oleja sa spája s o osem až 14 percent nižším rizikom úmrtia na demenciu.
Avšak nahradenie iných rastlinných olejov či masla neprinieslo významné zníženie rizika.
Podľa autorov štúdie kvalita stravy neovplyvnila účinnosť konzumácie olivového oleja.
Viac uvedomelí
Tessierová upozornila, že ich výskum je pozorovaním a nedokazuje, že olivový olej je príčinou zníženého rizika smrteľnej demencie. Na potvrdenie účinkov a určenie optimálneho množstva olivového oleja sú potrebné ďalšie štúdie.
Profesor neurológie na Mayo Clinic v Rochestri v Minnesote David Knopman v súvislosti s výskumom konštatoval, že tí, ktorí konzumovali viac olivového oleja, mohli byť len lepšie zdravotne uvedomelí. Zároveň bol skeptický voči tvrdeniu, že jedna živina je kľúčom k lepšiemu zdraviu.
„Náhly prechod zo steakov so zemiakovou kašou a maslom na fazuľové klíčky a brokolicu pravdepodobne nebude mať veľký účinok, ak pri nadváhe neschudnete,“ hovorí pre The Washington Post.

Vedúci katedry environmentálnych zdravotných vied na Yale School of Public Health Vasilis Vasiliou doplnil, že prebieha širšia snaha o nájdenie vysvetlenia, prečo by olivový olej alebo iné časti rastliny mohli byť prospešné pre kardiovaskulárne a kognitívne zdravie.
„Neveríme, že ide o jednu alebo dve zlúčeniny. Olivový olej má fenolové antioxidanty, ktoré sú veľmi dôležité na ochranu pred oxidačným stresom,“ vysvetlil Vasiliou s tým, že obsahuje aj veľa ďalších látok.
Olivový olej a kognitívne zdravie
Dietologičku Anne Danahyovú neprekvapilo, že olivový olej je spojený s nižším rizikom fatálnej demencie.
„Olivový olej je bohatý na vitamín E a polyfenoly – antioxidanty, ktoré chránia bunky a cievy vrátane tých v mozgu. Má tiež protizápalové vlastnosti. Zápal môže urýchliť starnutie mozgu a tela, a považuje sa za základnú príčinu demencie a úbytku kognitívnych funkcií,“ vysvetľuje pre odborný portál Medical News Today (MNT).
Jej kolegyňa Melanie Murphy Richterová pre odborný web Healthline hovorí, že konzumácia primeraného množstva mononenasýtených tukov vrátane tých z olivového oleja, podporuje správnu komunikáciu medzi mozgovými bunkami a pomáha obklopovať a izolovať nervové vlákna mozgu. To umožňuje účinný prenos elektrických impulzov po nervových dráhach.
„Silné nervové dráhy sú potrebné pre rôzne mozgové funkcie, ako sú učenie, reč a pamäť,“ vysvetľuje Richterová.
Tvrdí, že polyfenoly v olivovom oleji majú podľa nej aj neuroprotektívne účinky a môžu pomôcť chrániť neuróny pred zápalmi a oxidačným stresom.
Rozdiely medzi rastlinnými olejmi
Richterová dopĺňa, že olivový olej sa odlišuje od iných rastlinných olejov najmä tukmi. Spolu s vyšším obsahom mononenasýtených tukov má aj nižšie množstvo nasýtených tukov.
„Rastlinné oleje a oleje zo semien majú vyšší obsah omega 6 ako omega 3, o ktorých je známe, že podporujú zápaly v tele,“ vysvetľuje dietologička.

Navyše, ľudia v súčasnosti konzumujú omega 6 v oveľa vyššej miere, čo je čiastočne spôsobené konzumáciou olejov v spracovaných potravinách. To súvisí s vyšším oxidačným stresom a vznikom ochorení súvisiacich so zápalom.
Olivový olej má však oveľa vyšší obsah omega 3, ktoré môžu pomôcť vyvážiť tieto pomery a podporiť zlepšenie zdravia a dlhovekosti.
„Okrem toho extra panenský olivový olej obsahuje vyššie množstvo antioxidantov v podobe polyfenolov, ktoré môžu znížiť riziko niektorých chronických ochorení, ako sú rakovina, cukrovka a iné degenerácie súvisiace s mozgom,“ dopĺňa Richterová.
Olivový olej v strave
Odborníčka na výživu Caroline Thomason zdôrazňuje, že maslo aj olivový olej môžu spomaliť reakciu cukru v krvi po jedle a každý z nich má jedinečné zdravotné výhody.
„Nemusíte si nevyhnutne uprednostňovať jeden tuk pred druhým. Väčšinou odporúčam voliť nenasýtené tuky, ako je olivový olej, a občas siahnuť po masle a nasýtených olejoch,“ hovorí pre MNT.
Dodáva, že maslo má svoje miesto v určitých receptoch, a preto je vhodné používať ho podľa potreby. „Ale snažte sa, aby sa olivový olej stal vaším základným olejom na všetko ostatné,“ radí.
Ako si vybrať olivový olej
Kristin Kirkpatricková, dietologička z Clevelandskej kliniky, hovorí, že olivový olej nemusí byť drahý, aby bol kvalitný. Zároveň varuje pred výberom najlacnejších druhov. Môžu totiž obsahovať spracované prvky, ktoré pôsobia proti zdraviu prospešným aspektom oleja.

„Nie všetky olivové oleje sú rovnaké. Pri jeho výrobe sa používajú rôzne metódy spracovania, ktoré môžu buď chrániť, alebo znižovať jeho celkový obsah živín. Napríklad olivové oleje lisované za studena majú najvyšší nutričný profil,“ vysvetľuje pre Healthline.
Pri výbere olivového oleja radí zvážiť viacero faktorov, napríklad krajinu pôvodu, dátum zberu aj typ fľaše, napríklad tmavé sklo chráni olej pred UV žiarením. Konzument by sa mal tiež uistiť, že ide o extra panenský olej, teda o najvyššiu triedu.
Zdroje: