Strelné poranenie je v medicíne definované ako poškodenie tkaniva živého cieľa, vyvolané dopadom, prípadne prienikom strely alebo črepiny tkanivami. Podľa charakteru strelného kanála sa rozlišuje nastrelenie, ostrel (postrel), priestrel a zástrel. Tak píše vo svojej publikácii Súdne lekárstvo: Súdnolekárska traumatológia profesor Jozef Šidlo, prednosta Ústavu súdneho lekárstva na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
Strelné poranenie brucha môže byť aj smrteľné, k vážnemu stavu pacienta prispieva aj šok, keď pacient stráca priveľa krvi. Operácia takýchto poranení patrí v úrazovej chirurgii medzi náročnejšie zákroky.
V nasledujúcom texte vysvetľujeme, čo ovplyvňuje prežitie pri strelnom poranení, čo všetko musí riešiť lekár na operačnej sále, koľko operácia trvá a aké sú šance na prežitie.
Na otázky odpovedal traumatológ z bratislavskej nemocnice, ktorý však pre citlivosť témy nechcel byť menovaný. Jeho meno má však redakcia k dispozícii.
Otázky:
- Aké vážne môže byť strelné poranenie brucha?
- Rozhoduje o vážnosti zranenia aj vzdialenosť, z akej strelec útočil?
- Aký je rozdiel medzi postrelením, nastrelením a priestrelom?
- Aké sú najvážnejšie komplikácie, ktoré môže vidieť lekár na operačnej sále?
- Ovplyvňuje šancu na prežitie počet zásahov?
- Ako lekári v takýchto prípadoch postupujú?
- Koľko odborníkov je potrebných na operačnej sále?
- Je štandardom, že takáto operácia trvá niekoľko hodín?
- Čo to znamená, ak pacient trpí polytraumou?
- Aká dlhá zvykne byť rekonvalescencia po takomto zranení?
1. Aké vážne môže byť strelné poranenie brucha?
Strelné poranenie brucha môže byť smrteľné z dôvodu prítomnosti viacerých orgánov a predovšetkým veľkých ciev.
Znamená to, že v najhoršom prípade môže pacient v priebehu pár minút vykrvácať. V lepšom prípade poranenie nie je závažné.
2. Rozhoduje o vážnosti zranenia aj vzdialenosť, z akej strelec útočil?
Áno, s väčšou vzdialenosťou sa stráca energia strely alebo guľky, takže nemusí automaticky preniknúť do tela.
Rozdiel medzi priamym kontaktom a vzdialenosťou však závisí aj od typu zbrane. Pri silnejších zbraniach predstavuje napríklad trojmetrová odchýlka vo vzdialenosti len minimálny rozdiel v spôsobených zraneniach.

3. Aký je rozdiel medzi postrelením, nastrelením a priestrelom?
Najslabšie je nastrelenie, pri ktorom nedochádza k preniknutiu cez kožu, väčšinou vzniká len modrina. Postrelenie už preniká cez telo, do rôznej hĺbky, vnára sa do tela s tým, že guľka v ňom zostáva.
Pri prestrelení prechádza guľka trajektóriou cez telo a nezostáva v tele.
4. Aké sú najvážnejšie komplikácie, ktoré pri postrelení môže vidieť lekár na operačnej sále?
Najvážnejším ohrozením je hemoragický šok, to znamená, že pacient stráca príliš veľa krvi. Je ohrozený na živote nedostatkom okysličenia alebo zlyhávania orgánov práve v dôsledku prílišnej straty krvi.
Neskôr sú to najmä infekčné komplikácie. Platí to bez ohľadu na to, či ide o postrelenie nohy, alebo brucha.
Pri bruchu však celú situáciu komplikuje to, že sa v ňom nachádzajú črevá, ktoré sterilné nie sú a majú svoju bakteriálnu flóru. Ak sa obsah čriev vyleje do brucha, riešenie daného stavu je naozaj komplikované.
Okrem toho sú tam aj rôzne žalúdočné šťavy, pankreas, pečeň a žlčník. Aj pri nich platí, že ak sa ich obsah vyleje do brucha, nie je to ideálny stav pre pacienta a ani pre operatérov.

5. Ovplyvňuje šancu na prežitie počet zásahov?
Viac zásahov znamená viac krvácania, takže prakticky áno.
6. Ako lekári v takýchto prípadoch postupujú?
Zaistenie funkcií podľa stavu pacienta. Ak je pacient schopný absolvovať CT vyšetrenie, doplní sa aj tento typ vyšetrenia.
V prípade, že je možné, aby pacient absolvoval zobrazovacie metódy, lekárov zaujíma, aká je trajektória guľky a aké sú poranenia.
Ak stav pacienta nedovoľuje, aby absolvoval zobrazovacie metódy, okamžite ide na sálu, reviduje sa a primárne sa zastavuje krvácanie. Sekundárne sa hľadajú ďalšie problémy, ktoré daná strela napáchala.
7. Koľko odborníkov je potrebných na operačnej sále?
Na sále musí byť minimálne osem ľudí: anesteziologický lekár, anesteziologická sestra, traumatológ, chirurg, minimálne dve inštrumentárky, prípadne röntgenový laborant a sanitár.
8. Je štandardom, že takáto operácia trvá niekoľko hodín?
Celkovo platí, že strelné operácie sú náročné. Lekári revidujú strelný kanál, zastavujú krvácania a snažia sa ošetriť všetko, čo strela napáchala.
Ak napríklad strela zasiahne kosť, často sa stáva, že vzniká zlomenina, ktorá je veľmi nepríjemná, trieštivá. Navyše, ak strela trafí dôležité orgány, ide naozaj o náročný zákrok.
9. Čo to znamená, ak pacient utrpí polytraumu?
Termín polytrauma označuje súčasné poranenie najmenej dvoch telesných systémov, pričom platí, že poranenie aspoň jedného z nich (prípadne ich kombinácia) ohrozuje základné životné funkcie.

10. Aká dlhá zvykne byť rekonvalescencia po takomto zranení?
Zotavenie závisí od závažnosti poranenia. Ak sú poranené len mäkké tkanivá, postrelenie smerovalo do ruky alebo stehna, trvá menej ako dva týždne, väčšinou okolo sedem až desať dní, než sa rana zahojí.
Pokiaľ ide o priestrel stehna alebo inej kosti, rekonvalescencia trvá aj viac ako tridsať dní. V prípade zasiahnutia brušnej dutiny môže ísť o ešte dlhšie obdobie.